İngiltere duyum raporu: Rusya-Ukrayna savaşı yıpranmamış benzeri aşamaya soldurmak için

İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan Ukrayna- Rusya savaşına dayalı duyum raporunda Rusya’nın Ukrayna’ya cebin savaşının bakir benzeri aşamaya vira etmek için olduğu tabir edilerek, “En vahim çatışmalar, Zaporizhzhya’dan Herson’a doğru güneybatıya uzanan ve Dinyeper Nehri’ne koşut uzanan kısaca 350 kilometrelik ayrımsız cephe hattına kayıyor” denildi.

İstihbarat raporunda, Acımasız kuvvetlerinin, Ukrayna vasıtasıyla karşı geveze beklentisiyle yahut beklenir tıpkısı saldırıya tedarik yerine güneyde toplandığı belirtilerek, “Acımasız askeri kamyonları, tankları, çekili topçu ve farklı silahlardan oluşan mufassal konvoylar, Ukrayna’nın Donbas bölgesinden uzaklaşmaya bitmeme ediyor ve güneybatıya yöneliyor” denildi. Teçhizatın dahi ayrıca Acımasız işgali altındaki Melitopol, Berdiansk ve Mariupol’dan ve Rusya anakarasından Kerç Köprüsü üzerinden Kırım’a taşındığı bildirildi.

800 ila bin askerden oluşan Kol Taktik Grupları’nın (BTG) Kırım’a konuşlandırıldığı ve az daha değişmez kendisine Herson bölgesindeki Rus birliklerini desteklemek üzere kullanılacağı tamlanan raporda, “02 Ağustos 2022’de Kırım’a bakir tıpkı BTG konuşlandırıldı ve benzeri zamanda BTG’ler Doğu Kuvvetler Grubu’ndan baştan konuşlandırılıyor. Bunlar balaban ihtimalle önümüzdeki günlerde Herson bölgesine gönderilecek” denildi.

Ukrayna kuvvetleri hedefini, Herson’u Moskof işgali altındaki Kırım’a bağlayan önemli kendisine heybetli demiryolu hattı da karışma doğmak üzere Ukrayna’nın güney bölgelerinde kalan sıklıkta köprüler, cephane depoları ve demiryolu bağlantılarına odakladığı tabir edilerek, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı bakir aynı aşamaya koymak üzere. Sunu güç çatışmalar, Zaporizhzhya’dan Herson’a makul güneybatıya uzanan ve Dinyeper Nehri’ne koşut uzanan yaklaşık 350 kilometrelik benzeri alnaç hattına kayıyor” ifadelerine düzlük verildi.

Share: