Çukurova 100. Sene Cemevi’nde oruçlar açıldı

Hacı Bektaş Ege Küçük Asya Firez Vakfı Adana Şubesince, Aşure Ayı ayının evvel günlerinde tutulan yas ve yas oruçlarının anlamını hatırlatmak için iftar yemeği düzenlendi.

Rum Alevileri aracılığıyla 12 İmam’a adanması dolayısıyla Aşure Ayı ayının geçmiş 12 gününde tutulan yas ve yas oruçları için, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesince, 100. Yıl Cemevi’nde iftar vakti yemeği düzenlendi.

Çok sayıda vatandaşın yanında etkinliğe, CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi, Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Sakil, CHP İl Başbuğ Yardımcısı Dr. Halit Çalak, CHP Çukurova Belediyesi Meclis üyesi Abeydullah Kolcu ve Zeki Muazzez, Çukurova Belediyesi Komutan Yardımcısı İsmail Özgen, Hacı Bektaş Iye Rum Kültür Vakfı Ceyhan Büro Başkanı Bahadır Odabaşı, Serin Yaylalılar Derneği Başkanı Sıtkı Üzücü ile para üyeleri katıldı. Yas oruçları amacıyla bire bir araya mevrut Alevi vatandaşlar, geçmiş putrel eşliğinde türküler ve ağıtlarla yakarak, acılarını dillere döktü. Daha sonradan dedelerin dualarıyla yas ve yas oruçlarını açan misafirler, acıların ayrımsız elan yaşanmaması üzere istem tuttular.

Etkinliğe karı sahipliği fail Hacı Bektaş Ege Rum Ekin Vakfı Adana Şubesi Başkanı Saim Yılmaz, “12 ahit boyunca ağızsız, sert, görkemsiz, israfsız, gösterişten ırak, mazlumların masumluk duygusu amacıyla oruç tutacağız. Burada Kerbela hakikatini ve bugüne ulaştırdığı mesajları görmek amacıyla toplandık. Amma ne efsus ki günümüzde Kerbela analog ahval yaşanmaya bitmeme ediyor. Maraş, Sivas ve Çorum’birlikte yaşananlar bile bire bir Kerbela’dır. Bunların serencam bulması üzere dualarımızı ediyor, ellerimizi hakka açıyoruz” dedi.

Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin ise yılın 365 haset eline, diline, beline eş çıkıp esasta değme çevrim bu anlamda oruç tutan canları bağlılaşım ve saygıyla selamladığını ifade etti. Başbuğ Kırıcı, “Kerbela’üstelik yaşananları almak kabil değil, asırlar geçse birlikte bu acıları unutmayacağız. Burada bizi misafir ettiğiniz için teşekkürname ederim. Provokasyonlar bugüne kadar hep yaşandı, bizler hangi Sivas’ı unuttuk ne Maraş’ı hangi birlikte Çorum’u. Provokasyonlara gelmeden yolumuza bitmeme edeceğiz. Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi, incinsen dahi incitme diyorum. Bu haddinden fazla kızıl anlayışın temsilcilerini selamlıyorum, oruçlarınız hak katında akseptans olsun” diye konuştu. – ADANA

Share: