Boynu kesilen atını damara yerleştirdiği bostan hortumuyla kurtardı

Kastamonu’nun Daday ilçesinde aynı çiftlikte kaymakamlık sonucu boynunda derin çökelek oluşan atı, sahibi bahçedeki hortum yardımıyla kurtardı.

Atlama Beygiri çiftliği sahibi Mehmet Tığ’ın atı “Alkız”, 20 devir evvel şaha kalktığı sırada bina sacına boynu huruç etti. Kanlar ortamında küsurat atının yanına giden Tığ, boynunda şişman benzeri keskin olduğunu ve damarın kesildiğini fark etti.

Aradığı veterinerlerin ayrımsız kısmı işi olduğu üzere, birtakım üstelik “ölür, müsademe” deyip gelmeyince Kılıç, dede kendisi dokunmak istedi.

Atlar üzere elinde ilaçları bulunan Tığ, ailesinin da yardımı ile atı uyuşturarak, kesilen damara önceki serum hortumu taktı. Atın kafasındaki damarların şiştiğini fark fail Tığ, henüz sonradan bahçede sulamada kullandığı hortumdan 25 santimetrelik bir kısmı keserek, iki damarı birbirine bağladı.

Kendi imkanları ile atına müdahale eden ve günce pansumanını yapan Tığ, atını hayatta tutmayı başardı. Yarası günden güne iyileşen fakat parçalanmamış kapanmayan “Alkız”ın, hayatını kurtaran renkli bahçe hortumu ise haricen görülebiliyor.

Mehmet Kılıç, AA muhabirine, 11 yaşındaki “Alkız”ın 9 senedir kendisinde olduğunu söyledi.

Çiftliğinde on atının olduğunu ve “Alkız”ı birlikte onlarla gelişigüzel müşterileri safariye çıkarmakta kullandığını anlatan Tığ, “Alkız safkan Arap atı. Biz bu atı safarilerde kullanıyorduk. Bundan 20 çevrim evvel bölgemizde mevcut çatının sacına sıçrayan atın toplardamarı kesildi.” dedi.

Kılıç, toplardamarı kestikten sonra önceki tedavi namına hangi yapacaklarını bilmediklerini anlatarak, “Şaşkınlıktan iki damar arasına serum borusu taktım. Hemen amacımız koku kaybını göğüslemek ve atımızı kurtarmaktı. Elan sonraları serum borusunun uzun geldiğinin farkına vardık. Atın kulak kısmından şişme meydana geldiğini gördük. Veteriner arkadaşlara söyledik ama kendilerinin işlerinin olduğunu söylediler. Mecburen bu atımızı bekletemezdik. Serum borusunu değiştirip onun yerine bahçemizdeki sulama yaptığımız borulardan toplardamarın iki ucunu birbirine getirerek yaradılış kabil taktık.” diyerek konuştu.

“Atımızı bir devir henüz çalışkan halde görmemiz yetişkin”

Yaptıkları işlemin doğruluğu üzerine tıpkısı fikrinin olmadığını anlatan Kılıç, “Bu konuda bilinçliyiz bilmiyoruz. Borunun dede ne büyüklüğünde zararı tamam onu da bilmiyoruz. Bizim üzere atımızı bire bir çağ henüz etkili halde görmemiz yetişkin. Amacımız bu. Çok şükür yaramız herhangi bir sabık çevrim küçülüyor. Boruyu bile dışarıdan görebiliyoruz. Rastgele güzeşte ahit üzücü küçüldüğü amacıyla bu bize imge veriyor. Yer azından ölürse dahi biz ceht gösterirken ölsün dedik. Haddinden Fazla şükür Allah bize bunu bağışladı. Hortum kısaca 25 santim uzunluğunda. Zira değme iki damardan çıkmaması lazım.” ifadelerini kullandı.

“Atlama Beygiri sevdası alelacayip aynı şeydir tek şeye benzemez”

“Alkız”ın kendisi üzere gayrı atlardan değişik olduğunu anlatan Tığ, aralarında hususi benzeri bağ olduğunu vurguladı.

Alkız’ı boynundaki yarasıyla görenlerin çokça şaşırdığını tamlayan Kılıç, şunları kaydetti:

“Hayretler içinde kalanlar var. ‘Sen bypass yapmışsın.’ diyenler oluyor. Bunu arzulu tıpkısı ekibin yapması geçişsiz amma ego o süreç zarfında kimseyi bulamadığım üzere şaşkınlıktan bunu yaptım. Çokça şükür atımız kurtuldu. Ego bu saatten sonraları filhakika buna binmem. O fenomen olduktan sonraları ego üç gece uyumadım. Üç tün borazan dolayısıyla eğilemediği amacıyla yemini suyunu havada verdim. Amacım çiftliğimin önünde bürümek, yaşadığını hatırlamak. Zira ben bunun çokça ekmeğini yedim. Bana on paralık agresifliğini görmedim. İnşallah o koyduğumuz borazan dahi vücuduna benzeri engel vermez. Bunun her kalem bakımını yaparız, seçme cins eksiğini gideririz vakit kaybetmeden biz bunu çiftliğimizde görelim, elimizdeki bir üzümü verelim. Atlama Beygiri sevdası alelacayip tıpkısı şeydir tek şeye benzemez.”

Share: