Cezayir’in Ankara Büyükelçisi Sofiane Mimouni, seçkin devir Türkiye’nin yanı sıra olduklarını söyledi Açıklaması

Cezayir’in Ankara Büyükelçisi Sofiane Mimouni, ülkesi ile Türkiye arasındaki dayanışmayı vurgulayarak “Cumhur Reisi (Abdülmecid) Tebbun, Türkiye ile bu baskı zamanda yanında duracaklarını engelsiz belirtti. Hangi istenirse gözü kapalı yapmaya hazırız.” dedi.

Mimouni, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Cezayir’in Türkiye’ye yardımlarına ve iki ülke arasındaki ilişkilere ilgilendiren, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Bu tahripkâr depremden ufuk herkesin üzgün olduğunu belirten Mimouni, depremin 11 şehri etkilediğini, 40 binden aşkın insanın ölümüne ve 20 binden çok binanın yıkılmasına illet olduğunu hatırlattı.

Sofiane Mimouni, Cezayir’in önce taziyet dileklerini ileten ülkeler ortada meydan aldığını anımsatarak Cezayir Cumhur Reisi Tebbun’un da Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak taziyelerini sunduğunu ve bu zamanlarda Cezayir namına Türkiye’nin birlikte olacaklarını söylediğini aktardı.

Reisicumhur Tebbun’un sivil savunma ekiplerini Türkiye’ye derhal gönderdiğini anlatan Mimouni, ekibin o çağ öğle saatlerinde Gaziantep’e ulaştığını ve Adıyaman’a yönlendirildiğini kaydetti.

Mimouni, ekibin kayda derece tıpkı hisse senedi çıkardığını; avrat, erkek ve çocuk mecmu 13 kişiyi kurtardığını ve 94 kişinin cenazelerine ulaştığını söyledi.

Cezayir, yaklaşık 100 tonluk insani yardım gönderdi

Türkiye’ye insanca müzaheret kapsamında 3 uçağın Adana’ya gönderildiğini nâkil Mimouni, “100 ton civarında aynı insanca müzaheret Adana’ya ulaştı. Ben dahi oradaydım. Battaniye, çadır, azık ve tıbbi malzemeler vardı. Bunların kâffesi AFAD’a konfirmasyon edildi.” dedi.

Mimouni, taharri kurtarma ekibini bağışlamak amacıyla yer sarsıntısı bölgesine birlikte gittiğini belirterek Türk yetkililerle dahi orada görüştüğünü anlatım etti.

Durumun beribenzer çok dağ olduğunu kaydeden Mimouni, ülkesinin Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı zorlukların üstesinden gelmesine katkıda bulunabilmek üzere 30 milyon dolar yardım gönderdiğini belirtti.

Sofiane Mimouni, Türkiye’ye yapılan desteğin yalnızca insani tıpkısı buut olmadığını ve dayanışmayı gösterdiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Türkiye ve Cezayir’in paylaştığı tarihi bir pazar var. İki mutluluk beyninde tam tıpkısı ilişki ve deste var. Cumhur Reisi Tebbun, Türkiye ile bu edisyon zamanda yan yana duracaklarını belirgin belirtti. Hangi istenirse gözü kapalı yapmaya hazırız.”

Cezayirli kontrol kurtarma ekibi aşağılık ayrımsız çocuğu kurtardı

Cezayir’den mevrut kontrol kurtarma ekibiyle Adıyaman’birlikte kâin Mimouni, yıkılan binaları ve insanların durumunu görmenin haddinden fazla çığlık olduğunu söyledi.

Büyükelçi Mimouni, evini kaybetmenin yoz hiç kıytırık olmadığının altını çizerek havanın de çok üzücü, özellikle geceleyin haddinden fazla soğuk olduğunu belirtti.

Cezayir’bile arkalama üzere mütehammil çokça girişimin olduğunu anlatım eden Mimouni, Türkiye’üstelik bulunan Cezayirlilerin birlikte havari olmaya çalıştığını, battaniye, gıda ve çare getirdiklerini ve bu girişimin büyükelçilikle bildirişim halinde yapıldığını anlattı.

Mimouni, Cezayirli kontrol istirdat ekibinin enkazdan sıradan tıpkı çocuğu kurtarmasının haddinden fazla etkileyici olduğuna belen ederek “Ekipten biri onu kurtardığında kucağında tutuyor, öpüyor ve hassaten ağlıyordu. Toplumsal medyada bu görüntüler çok paylaşıldı. Haddinden Fazla delici ve dokunaklıydı.” diyerek konuştu.

İki devlet arasındaki münasebat politik ve hesaplı düzeyde dahi haddinden fazla iyi

Cezayir ile Türkiye arasındaki ilişkilerden da bahseden Mimouni, iki ülkenin tarihi ve ongun ilişkileri olduğunu vurguladı.

Mimouni, iki ülkenin dayanışma ve ülfet bağları olduğunu belirterek arsıulusal örgütlerde da yakın ayrımsız işbirliği kurduklarını söyledi.

İki ülkenin akide itibarıyla de tutkun olduğuna, dokuz canlı haddinden fazla bölgesel ve arsıulusal meselede üstelik tıpkısı fikri paylaştıklarına değinen Mimouni, ense kırat aynı siyasal pazar da bulunduğunu, Tebbun’un Mayıs 2022’deki Türkiye ziyaretinin bunu gösterdiğini rapor etti.

Mimouni, iki ülkenin dışişleri bakanlıklarının tınlamalı siyasi görüşmelerde bulunduğunu, Mayıs 2006’de dostluk ve işbirliği anlaşmasının imzalandığını hatırlattı.

Bu girişimlerin iki ülkenin ilişkilerine imtiyazlı tıpkı manzara ita istediğini gösterdiğinin altını çizen Mimouni, “Ekonomik ve ticari münasebat da gelişiyor. İki devlet arasındaki olumlu zihayat ticaret hacminin bile büyümesine koruyucu oluyor. İkili ticaret hacmi 5 milyar dolara ulaştı. Yatırımlar da neredeyse 5 milyar dolar civarında.” dedi.

Cezayir’in Ankara Büyükelçisi Mimouni, güncel ticari ve soylu erki verilerin iki ülkenin potansiyelini yansıtmadığına işaret ederek Tebbun ve Erdoğan’ın tecim hacmi açısından 10 bilyon dolar hedefi olduğunu aktardı.

Türkiye’nin Afrika’daki ikinci genişlik büyük tecim ortağı olduklarına dikkati calip Mimouni, hidrokarbür harici Cezayir’e envestisman fail ecnebi ülkeler beyninde Türkiye’nin önceki sırada düzlük aldığını vurguladı.

Sofiane Mimouni, iki talih arasındaki ilişkilerin durumu ve geleceğine ilgili birlikte “İlişkiler hem siyasal hem kazançlı düzeyde çokça dolgunca. İlişkileri ve ortaklığı elan bile yetiştirmek ve iki mutluluk beyninde mühim katılım dayamak için girişimler sürüyor.” diyerek konuştu.

Share: