Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar savaşın 1 yılını anlattı Açıklaması

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, yaşanan depremler nedeniyle yardımların Ukrayna’dan önce Türkiye’ye yapılması gerektiğini söyledi. Bodnar, bahar ayına ait nazik çarpışma beklentisine ilgili ise “Bu, iletişim araçları marifetiyle belirlenen benzeri tabir. Çünkü ana ‘iri çarpışma’ tıpkısı yıl evvel başladı.” dedi.

Bodnar, Ukrayna- Rusya savaşının 1. yıl dönümünde savaşta yaşananları ve bundan sonraki sürece dair öngörülerini AA muhabirine anlattı.

Depremlerden yağlık Türk halkına taziyelerini ileten Bodnar, “Askerimizle, arama kurtarma ekibiyle elimizden mevrut yardımı vermeye çalıştık. 1 yıl evvel Türk halkının bu elçiliğe birçok insani arkalama malzemesi getirdiğini hatırlıyorum. Bu de bu savaşın bire bir simgesiydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna-Rusya savaşının haddizatında 9 yıldır sürdüğünü belirten Bodnar, “Cümle şümullü ayrımsız karışma 1 yıl önce başladı. ve bu rastgele şeyi değiştirdi, mahiyet anlayışı değişti. Kimin dost kimin düşman olduğunu gördük, arkadaş yağız günde galiba oluyor. (Türkiye ile) Demincek eskisinden henüz mail arkadaş olduğumuzu biliyoruz. Cumhur Reisi Erdoğan esasen bu yana Ukrayna’ya destek verdi, Türk halkı birlikte çok destekçimizdi.” diye konuştu.

Bodnar, savaşla gelişigüzel parçalanmamış dünyanın birlikte değiştiğini vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Mecmu bu kayıplara rağmen, Rusya’nın Ukrayna’evet çektirdiği cemi bu acılara rağmen zafere ve eskisinden daha ferah tıpkı geleceğe olan inanç artıyor. Savaştan geçmiş ülkesiyle alım duyan Ukraynalıların oranı yüzdelik 35 civarındayken, bu miktar şimdi yüzdelik 75’i aştı. Şu anda birçok Ukraynalı zafere inanıyor, savaşın başında ya de savaştan önceki bile böyle dinamik ayrımsız akide yoktu. Bu cenk hayatta kalma savaşı, istiklal savaşı.”

BENDE Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya yaptığı “sürpriz” musahabe ile hangi mesaj verdiği sorusuna Bodnar, “Bu cümle şümullü savaşın önce yılında, bir nice dünya liderinin Ukrayna’yı müzakere ettiğini gördük. Cumhur Reisi Erdoğan dahi güzeşte yıl ortamında Ukrayna’evet gelme ve destek cesaretini gösteren benzeri liderdi. (Biden’ın ziyareti) Bu her şeyden önceki Ukrayna’ya desteği gösteren benzeri ziyaretti. İkinci yerine bildirme büyük düzenlilik önlemlerinin alındığı bire bir önder adına Biden Ukrayna’evet gelmekten korkmadı, bu da Ukrayna’nın yürek verdiğini, canlı ve savaşa hazır olduğunu gösteriyor.” yanıtını verdi.

Bodnar, Ukrayna Çap Başkanı Volodimir Zelenskiy’in de Washington’a giderek ülkesinden ayazlık özgürlüğü olduğunu gösterdiğini dile getirerek, Biden’ın ziyaretinin dahi bunun devamında gerçekleştiğini kaydetti.

“Ukrayna’dan önceki Türkiye mesajı”

Biden’ın Ukrayna’yı ülfet ettiği dönüş KÖLE Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın dahi Türkiye’dahi olduğuna belen fail Bodnar, “Bu de Türkiye ve Ukrayna’nın hem MEMLUK hem dahi acun üzere ne kadar kocaman olduğunu gösterdi.” görüşünü paylaştı.

Bodnar, şu anda elden ÇAKER’nin değil yekpare dünyanın Türkiye ve Ukrayna’yı desteklemesi gerektiğine aksan yaparak, “Zaman bu azgın şeyleri atlatması amacıyla ihtimal dahi önceki aşamada Türkiye’ye öncelik vermeliyiz. Türkiye bir nice ülkeye insani arkalama göndermede dünya ile tesanüt sergiledi. Demin dünya bu yardımlara et kafalı dönmeli.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’nın çabucak özlük egemenliğini ve bağımsızlığını korumadığının, benzeri zamanda Avrupa’yı artık işgalden koruduğunun altını çizen Bodnar, ” Çünkü Rusya’nın gelecek planları var. Tığ liyakatsiz olursak bu saldırılar henüz önceki Rusya’nın etkisi altında olan farklı ülkelere doğru bitmeme porte.” uyarısında bulundu.

“Esas ‘şişman çekişme’ tıpkı yıl geçmiş başladı”

Rusya ile Ukrayna arasında baharat aylarında “büyük cenk” olabileceği söylemine dahi değinen Bodnar, şunları söyledi:

“Bu, iletişim araçları eliyle belirlenen tıpkısı rapor. Çünkü temel ‘büyük cenk’ benzeri sene evvel başladı. Rusya eksiksiz ekipmanlarını bize karşı kullandı. Biz üstelik kendimizi kollamak üzere elimizdekileri kullandık zira bu tıpkı var olma meselesiydi. Bu elden bire bir lehçe çatışma ya de tafsilatlı süredir var olan bir anlaşmazlık değildi. Rusya bizi hem fiziksel hem mental kendisine kazanmak istedi. Putin’in savaştan evvel hangi dediğini hatırlarsınız, ‘Ukraynalılar diyerek tıpkı madde namevcut’ dedi. Çünkü bizim Zalim olduğumuza ve bizi palas engelleme edebileceğine inanıyordu. Amma öyle olmadı, tığ Ukraynalıyız ve bununla alım duyuyoruz, kendimizi savunuyoruz.”

Bodnar, Rusya’nın şu anne kadar Ukrayna’üstelik çok şişman benzeri yerey kazanamadığını ve şu anda elinde çok benzeri imkanı olmadığını anlatarak, “Bizim derdimiz Rusya’ya uymazlık atfetmek değil, onları toprağımızdan atıp tartılı ayrımsız Avrupa kurmaya çalışıyoruz. Bu bizim yolumuz. Ama Ruslarınki farklı. Bu yüzden bile Rusya ateşi keserse bunun biteceğini söylüyoruz. Haddinden Fazla görgüsüz.” şeklinde konuştu.

Kavga üzerine iyimser olduklarına ve bunun çabuk olmasının bilcümle dünyanın çıkarına olacağına işaret eden Bodnar, “Azık güvenliği örneğine bakarsak, tahminlerimize bakarak 400 milyon âdem Ukrayna tahılına bağımlı. Ukrayna limanları kapatıldığında, Afrika’dan Asya’evet büyüklüğünde açlık tehlikesi oluştu. Türkiye hububat koridoru oluşturulmasında reis oldu. Gelişigüzel iki mutluluk de azık güvenliği üzerine heybetli çalım oynadı. Enerji, çekirdeksel kadar alanları bile temas etmek geçişsiz çünkü Rusya nükleeri başkalarına alın yıldırma namına kullanmayı sürdürüyor.” ifadesini kullandı.

“Ukrayna’yı mayınlardan ahzetmek için onlarca yıla ihtiyacımız olacak”

Bodnar, Rusya’nın faaliyet santrallerini bombalamasının ve çekirdeksel enerji santrallerinin yakınına füze atmasının tamlık dünya üzere zılgıt oluşturduğuna dikkati çekerek, “Cidal hemencecik yarın bitse de, Ukrayna’yı mayınlardan almak üzere onlarca yıla ihtiyacımız olacak. Bu dahi büyük bir maslahat. Yani bu savaşın sonuçlarını gelecekte birlikte görüyoruz. Ancak utku ve iyileştirmelerin bölgede kuvvetli ve sürdürülebilir bire bir asayiş üzere dayanak noktası oluşturacaktır. Inatçı taktirde Avrupa’nın elindeki kaynakları tüketmeyi sürdüreceğiz. Tığ evimizi ve ailemizi savunuyoruz. Zafere ihtiyacımız var ve bambaşka türlüsünü tığ akseptans edemeyiz.” mesajı verdi.

Mecmu dünyanın dayanışma ve tartı sahibi olmaya peyda olması gerektiğini vurgulayan Bodnar, “Kavga zamanı Ukrayna’daki ya birlikte depremlerden sonra Türkiye’deki durumlara benzer duruma çıktı ilişki göstererek ve buraya çıktı dikkat çekerek ayrımsız ati nesir etmeliyiz. Bu de daha mesul bire bir çizi olur. Bunu yaptıktan sonradan bilcümle dünyadaki insanların acısını engelleyebilir ve azaltabiliriz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: