Cenup Kore yemekleri Türk mutfağı ile birleşti

Güney Kore yemekleri Türk mutfağı ile birleşti

ANKARA – Cenup Kore-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 65. Yıl Dönümü kutlamaları çerçevesinde aşındırmak yarışması düzenlendi.

Ankara’birlikte kâin Kore Kültür Merkezi’nde Türkiye ve Güney Kore ilişkilerinin güçledirilmesi hedefiyle Kore Yemekleri Konkur Etkinliği düzenlendi. Öz yorumlarını katarak Cenup Kore yemekleri hazırlayan yarışmacılar, müthiş savaşım etti. Finale ise 12 Türk yarışmacı kaldı.

Hazırlanan yemekler hem Cenup Kore hem üstelik Türk şeflerin bulunduğu jüri üyelerinin beğenisine sunuldu.

“Yarışmanın amacı haddizatında Güney Kore ve Türkiye’nin ilişkilerini daha birlikte geliştirmek”

Kore Kültür Sarayı Müdürü ve bire bir zamanda Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı olan Kee Houng Park Yeri, bu format yarışmaların ve etkinliklerinin yer ana amacının Türkiye-Cenup Kore ilişkilerini herhangi bir açıdan geliştirmek olduğunu vurgulayarak, “Çok eskilerden, atalarımızdan itibaren başlayan ayrımsız tarihimiz var. Sonrasında Kore Savaşı dolayısıyla Kore yumruk bire bir durumdaydı o sebeple Türkiye Kore’ye geldi ve biz iki budun yine karşılaştı. 2002 yılında kim Dünya Kupası olsun, 2021 yılında ki Tokyo Olimpiyatlarındaki birleşmemiz olsun ilişkilerimizi henüz üstelik geliştirdik. Kore’de Bibimbap çarkıt oturmuş geleneklerden ayrıksı yıpranmamış malzemeler ile birleştirerek henüz yenilikçi ve ileriye müteveccih aynı bakış açısı kendisine Kore için haddinden fazla koskocaman bir yemek, ekin ve ayrımsız göz açısıdır” dedi.

“Türk insanı Kore mutfağına haddinden fazla ırak değil”

Etkinliğin moderatörlüğünü üstlenen izlence sunucusu ve köşe yazarı Adnan Delimsirek, Kore’nin haddinden fazla kaslı benzeri mevki olduğunu, Türk mutfağı ile Kore mutfağının birçok benzerliğinin bulunduğunun altını çizerek, “Elbet bu iki devletin ilişkileri çok kocaman. Halkların dostluğu tıpkısı yana devletlerin, yönetimlerin dostluğu çok muhteşem. Cenup Kore haddinden fazla gelişmiş bire bir ülke, gelişmeye birlikte devam eden benzeri devlet. İki aş damı ortada çok benzerlikler var. Esasen arasında çok balaban coğrafi farklılıklar olmasına karşın çok benzerlikleri olan iki aş damı. Kore mutfağının evvel verimsiz ile akıbet zayi ortada ki farkı göze aldığınızda Türk mutfağına çok yakınlaştığını söylemek cins. Türkiye’de açılan Kore restoranlarının sayısının artışı gösteriyor ki Türk insanı Kore mutfağına çok ırak değil. Bu birliktelik güçlenerek devam ediyor. Bibimbap yemeği pirinç tamamen bire bir yemek. İçerisinde kim sos çok belirleyici. Pilav ile bu yemeği ayıran hizip kullandıkları sos. Onun dışında ayrımsız çokça yerde Bibimbap’ı Türk pilavı yerine görmeniz türlü. Şüphesiz pişirme tekniklerinde farklılıklar var amma birbirinden çokça ırak ve hilaf yemekler değiller” dedi.

“Kore mutfağı bilcümle Acun’nın isteyerek yediği ve akseptans ettiği aynı aş damı haline geldi”

Lokanta sahibi Cüneyt Asan, Güney Kore halkı ile zaman cömert olduklarını, etkinlikte olmaktan belde mutlu olduğunu belirterek, “Laf Kore olunca güzelden taşkın fena hâlde oluyor. Onlar bizim kandaşlarımız, dem kardeşlerimiz. O yüzden alelacayip aynı ruh içerisindeyim şu anda. Burada olduğum amacıyla çok mutluyum. Çokça bol düşünülmüş ayrımsız etkinlik. Kore mutfağı, Dünya’üstelik çokça popüler olan aynı aş damı. Kore mutfağı tüm Dünya’nın isteyerek yediği ve kabul ettiği bir mutfak haline geldi. Kullandıkları cümle çok doğru. Bizimde devlet olarak o yöntemi ve sistemi kullanmamızda yarar var. Bugün burada Türkiye’deyiz ve beraberiz. Bu merkez çalışmaların içinde emeğimiz, tuzumuz olsun diyerek geldik. Ne bahtiyar bize. Nefes kardeşlerim üzere burada olmaktan çok mutluyum. Beni esas bahtiyar eden Kore’nin sağ açıklık ve algıları. Bu etkinliğin amacı ve mantığı yemeklerini ve ülkelerini Acun’ya tanıtmak, onun mücadelesini çevirmek. Bu beni çokça bahtiyar ediyor, kat sayı alınacak tıpkı buut” ifadelerini kullandı.

Kore Yemekleri Konkur Etkinliğine katılan ve çokça heyecanlı olduğunu, Güney Kore paradigma ve filmleriyle bu kültüre bilinen olduğunu belirten yarışmacı Alanur Aktepe, “Ankara Hacı Meze Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nden bakir mezun oldum. Kore dizileriyle, filmleriyle Kore’ye ve kültürlerine ilgim başladı. Köle bu konuda kendimi geliştirmeye başladım ve yarışmaya başvurdum. Yarışma süreci biraz heyecanlıydı, yetiştirebilme konusunda korkularım vardı amma yetiştirdim. Kore’nin kişi kültürünü tanıtması açısından ve Türklerin bu kültürü tanıması açısından böyle yarışmaların yapılması haddinden fazla sunturlu tıpkısı öz” diye belirtti.

Etkinlik çerçevesinde Güney Kore’ye ilişkin olan Yelpaze Dansı ilkin oluşmak üzere birçok aktivite gerçekleştirildi.

Share: