Sanatkâr Ahi Sergen Hayatını Kaybetti

Beyaz Perde ve temaşa oyuncusu Verimli Sergen (91) Bodrum’da yaşamını yitirdi.

Burak Sergen ve Arazi Raf babası olan Selek Raf’in vefatı aileyi üzüntüye boğdu.

Burak Sergen ve Yerey Raf, babalarının vefatının arkası sıra “Seni unutmayacağız baba” notunu düşerek gelişigüzel çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

SEMİH RAF KİMDİR?

11 Mayıs 1931 tarihinde İstanbul’da dünyaya mevrut Selek Raf, bilgisizlik yıllarında marangozluktan boyacılığa büyüklüğünde türlü amal yaptı. Temaşa sevgisi çocukluk yıllarında oluşan Raf, okuduğu okulun temaşa kolu başkanı oldu. Ailesinden bilinmez konservatuvar sınavına girdi. 1949’da Ankara Azamet Konservatuvarı’nda Nurettin Sevin, Kankızıl Canova, Cüneyt Gökçer kadar ustaların öğrencisi oldu. Ankara Büyüklük Konservatuvarı Oyun Faziletli Bölümünü birincilikle bitirdikten bilahare birçok koca karakteri canlandırdı.

Tiyatroda 100’ün üstünde oyunda başrolde düzlük aldı, 40’ın üzerinde oyunu sahneye koydu. Oyunlarını topladığı 11 kitabı ve 17 birlikte koşuk kitabı bulunuyor. Türkiye’birlikte geçmiş 45’lik koşma plağını o hazırladı. Bunu çeşitli kasetler ve CD’ler izledi.

1958 yılında ‘Duvaklı Göl’ adlı filmle Yeşilçam’a kadem attı. Kendisi kabil tiyatrocu olan Burak Raf ve Yer Raf kardeşlerin babası olan artist, Bodrum’da yaşıyor, kendi ismiyle kurduğu Eli Açık Raf ve Dostları Tiyatrosu’nu yönetiyordu.

Share: