Cemevlerine Yapılan Saldırılar İstanbul’birlikte bile Protesto Edildi

Olgun: FAHRETTİN ÖZTÜRK – Almaç: YOKLUK KARABAYIR

Alevilerin tuttuğu “Muharrem Orucu”nun önce gününde esbak Ankara’üstelik cemevlerine yapılan saldırılar, Türkiye’nin birçok ilindeki cemevleri ve Alevi derneklerinde senkronik basın açıklamalarıyla protesto edildi.

Cemevlerine yapılan saldırılar Türkiye’nin birçok ilindeki cemevleri ve Alevi derneklerinde eş anlı ihtarname edildi. İstanbul’üstelik Gazi Cemevi önünde basın açıklaması yapıldı. Polisle konuşma fail cemevi ve toplum örgütü yöneticilerinin, yürüyüşe müsaade verilmemesine itiraz etmemeleri üstüne hareketli kitle yöneticilere aksülamel gösterdi. Yürüyüşü yapmak istediklerini tamlayan canlı, okunan basın açıklamasını alkış ve ıslıklarla ihtarname etti.

“BİZİ, DEMOKRASİ, ÖZGÜRLÜK VE EŞİTLİK MÜCADELEMİZDEN KOPARAMAYACAKSINIZ”

Basın açıklamasını okuyan Demokratik Alevi Dernekleri Herif Genel Başkanı Kadriye Doğan, şunları söyledi:

“Öncelikle şunu belirtelim kim canlarımıza, cemevlerimize ve kurumlarımıza saldıranlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler kim bizi demokrasi, özgürlük ve teadül mücadelesinden koparamayacaksınız. Zira biz, baskıya zorbalığa ve gelişigüzel soy güç politikalarına boğun eğmeyiz. Savaş çığırtkanlığına ve temas cins arbede diline alın barışın ve kardeşliğin saflarında meydan alırız.

HER SOY SALDIRIYA KARŞIN 72 MİLLETE BİR NAZARLA BAKMAYA BITMEME ETTİK: Biz Aleviler, gün boyunca seçme tip provokatör tertibinin karşısında ve bize müteveccih herhangi bir saldırıya karşin 72 millete benzeri nazarla bakmaya devam ettik. Ülkemizi kana bulaştırmak için tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan Yoğun Kerem güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Gazi, Yolculuk, 10 Ekim’den ve Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz.

2023 UMUMI SEÇİMLERİNDEN ÖNCE KARGAŞA VE ÇATIŞMA ORTAMI FOTOĞRAFLAMAK AMACINDALAR: Bu saldırıların ana amacının ülkede kargaşa ve arbede ortamı görüntülemek olduğunun bilincindeyiz. 2023 Genel Seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan nemalanmak isteyen dalavereli güçlerin harekete geçmesine dayanak noktası hazırlayan Devletin ve AKP hükümetinin hız dilinin da farkındayız. Bu saldırıların elan nazik ve incitici benzeri sonuca varmaması üzere özellikle demokrasi güçleri kalkmak üzere herkese fariza düşmektedir.

HÜKÜMETİ AÇIKTAN UYARIYORUZ: Bu vesileyle hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların ense planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın. Damarı Bozuk taktirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Muaheze ve esbak olsun ile geçiştirilecek tıpkısı ebat değildir. İçişleri Bakanlığı henüz biraz zaman önceki yayınladığı genelgede cemevlerine yakın olacaklarını yersiz bırakmayacaklarını car etmişken henüz Muharrem’in birinci gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür.

İBADETHANELERİMİZİ KANUNI STATÜYE KAVUŞTURUN: Esbak bu ülkenin başkentinde 4 ayrı yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve mekanlarına yapılan saldırıyı seri kınıyoruz. Bu saldırının kamu yönleriyle açığa çıkarılması üzere kararlılıkla savaş edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Hükümeti bir öğün henüz uyarıyoruz. Cemevlerini tanımayan ve Anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri temas kalem adamlık dışı analoji politikasına tabi tutan vıcık vıcık gören aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara temel taşı hazırlamaktadır. Taleplerimizi kabul edin ve ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun.”

FENALAŞAN VATANDAŞ TAŞINARAK POLİS BARİKATINDAN GEÇİRİLDİ

Basın açıklamasının okunmasının peşi sıra Gazi Şehitleri Cemevi önüne olmak istenen yürüyüşe itimat güçleri, güvenlik gerekçesiyle izin vermedi. Gazi Cemevi’nin bulunduğu sokağın methal ve çıkışı haddinden fazla sayıda Acara Güç polisi marifetiyle barikatlarla kapatıldı. Polis Güçleri barikatı uğrunda duran canlı duruma aksülamel gösterdi. Güneşin altında etraflı süre muntazır protestoculardan birisi fenalaşarak baygınlık geçirince, barikattan geçirilerek taşındı.

POLİSİN ENGEL OLMAK İSTEDİĞİ ÜSLUP YAPILDI

Kalabalığın ince süreli bekleyişi ve ısrarı konusunda güven güçleri ağızsız benzeri şekilde yürüyüşün yapılmasına müsaade verdi. Yığın sessiz olunması şartını, üslup esnasında arada bir alkışlarla protesto etti. Gazi Şehitleri Cemevi önüne ulaşan yığın, “Aleviyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganları attı. Burada de Türkiye’nin birçok ilinde yapılan ortak basın açıklaması okundu.Share: