Saika: “Saldırıların ana amacının ülkede kaos ve arbede ortamı hazırlamak olduğunun bilincindeyiz”

Iyice Sultan Abdal Hars Derneği Sivas Bölüm Başkanı Hidayet Yıldırım, Ankara’üstelik Alevilerin ibadethanelerine ve mekanlarına yapılan saldırıyı kınayarak, “Saldırıların ana amacının ülkede kaos ve arbede ortamı tesis etmek olduğunun bilincindeyiz” dedi.

Esbak Ankara’dahi cemevlerine müteveccih saldırılar mamul bir yaşama gözaltına alınmıştı. Bu saldırıların ardından Güzel Padişah Abdal Ekin Derneği Sivas Ofis Başkanı Hidayet Saika, basın açıklaması yaptı. Saika, bu saldırıların anne amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı kurmak olduğunun bilincinde olduklarını tabir etti. Hidayet Yıldırım yaptığı konuşmada, “Öncelikle şurası belirtelim kim; canlarımıza, cemevlerimize ve kurumlarımıza saldırınlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler kim; bizi demokrasi, özgürlük ve muadele mücadelesinden koparamayacaksınız. Zira tığ, baskıya zorbalığa ve seçkin çeşit takat politikalarına boğun eğmeyiz. Savaş çığırtkanlığına ve rastgele türlü çatışma diline alın barışın ve kardeşliğin saflarında düz alırız. Biz Aleviler, çağ boyunca değme tip kışkırtmacı tertibinin karşısında saldırıya karşın 72 millete ayrımsız nazarla bakmaya devam ettik. Halkları özlük içre kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden şiddetten sönümsüz politikaların karşısında durduk ve durmaya de bitmeme edeceğiz. Ülkemizi kana belemek üzere, tetikçileri ve güdülebilen katilleri kullanan Yoğun Celal güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Gazi, Yolculuk, 10 Ekim’den ve Suruç’tan ve onlarca analog katliamdan biliyoruz” dedi.

“Halkımızı kurumlarına ve cemevlerine topluluk çıkmaya ve provokasyona karşı jandarma olmaya çağırıyoruz”

Saika, halkı cemevlerine eş çıkmaya ve provokasyona karşı jandarma olmaya çağırdıklarını söyleyerek, “Aleviler adına fiyat vatandaşlık mücadelesi verirken çok gür biliyoruz ki, bu ülkede etkili halklar inançlar ve kimlikler özgür olmadan tığ de katiyen mutlak olamayacağız. Bu nedenle arkadaş ve yol kardeşi kurumlarla, ilerici aydın, demokrat ve devrimci güçlerle alay malay birlikte bir mücadeleye inanıyoruz. Bu saldırıların temel amacının ülkede kargaşa ve çatışma ortamı kurmak olduğunun bilincindeyiz. Halkımızı kurumlarına ve cemevlerine cemaat çıkmaya ve provokasyona karşı kurnaz olmaya çağırıyoruz. Biz Aleviler dili, dini, fideist, ırkı, mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit ve özgür erat olarak yaşayabildiği kimsenin kimliğinden belde ötekileştirilmediği katledilmediği demokratik aynı cumhuriyette bire bir arada arkadaşça yaşamı savunuyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Yapılan saldırıyı şiddetli kınıyoruz”

Yapılan saldırıları şiddetli kınadıklarını tamlayan Yıldırım, konuşmasına şu şekilde bitmeme etti:

“Cemevleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir. Orada on paralık kimseye makamı, dili, dini, rengi sorulmaz. Cemevlerine patlatılmak gerçekte Küçük Asya halklarının hoşgörüsüne ve bin almanak komşuluğa saldırmaktır. Tığ zalimlerin, zorbaların, ırkçıların dışında kimsenin karşısında olmadık. Aleviler tarihi boyunca hiçbir halkın onurunu incitecek kalkışmada bulunmadı. daha çok da böyle olacaktır. Cemaziyelevvel bu ülkenin başkentinde 4 ayrı yerde, Alevilerin ibadethanelerine ve mekanlarına yapılan saldırıyı seri kınıyoruz” şeklinde konuştu. – SİVASShare: