Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 106. sene dönümü etkinlikleri başladı

Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 106. sene dönümü kutlamaları kapsamında planlı “Balaban Bitlis Buluşmaları” başladı.

Kutlama programının önce gününde planlı bayram yürüyüşünde Vali Oktay Çağatay, DÜRÜST Tümen Bitlis milletvekilleri Cemal Taşar ve Ünite Kiler, Şehremini Nesrullah Tanğlay, çalım amirleri, sporcular ve vatandaşlar, 100. Sene Ortaokulu’ndan Cumhuriyet Altını Meydanı’na büyüklüğünde yürüdü.

Burada Bitlis ve Adıyaman ahali oyunları ekiplerinin gösterisiyle devam eden pargramda konuşan Çağatay, Bitlis’in şanlı bire bir kent olduğunu ve kentte birçok tarihi güzelliğin bulunduğunu söyledi.

Turizmde işaret site haline gelen Mardin’in milyonlarca seyyah ağırladığını belirten Çağatay, şöyle dedi:

“Tescilli im sayımız Mardin’in neredeyse 2 katına andıran. Onun üzere bu alanları gün yüzüne çıkartıyoruz. Bitlis’in bu güzelliklerini tarihiyle dünyaya ve Türkiye’ye ihsan edeceğiz. Tabiat güzelliklerimiz var. Arz şişman güzelliğimiz ve zenginliğimiz güre nüfusumuz. Bu iyice ve şişman baylanlık, aynı zamanda iri ayrımsız sorumluluk yüklüyor. Bu gençlere ati ve iş gerçekleştirme etmeliyiz, adamakıllı imkanlar sunmalıyız, ayrıntı ve laf vermeliyiz. Bunu yüklemek üzere haddinden fazla çabalıyoruz.”

Milletvekili Taşar, temas yıl 8 Ağustos’ta Bitlis Eğitim Bilimi ve Danışma Vakfının (BETAV) öncülüğünde Türkiye’nin değme hesabına yenilgi Bitlislilerin kente geldiğini tabir ederek, “Vefa borcunu ödemek, kavuşmak, buluşmak ve yârenlik buyurmak üzere doğdukları şehre geliyorlar. Bu hemşerilerimiz yıllardır Bitlis’in eğitimine yardım sağlamış, Bitlisli ile hemhal olmuşlar, Bitlislinin derdini dert yazar omuzlarına almışlar.” diye konuştu.

Kiler de kente 20 yıldır hizmet ettiklerini dile getirerek, “2002’üstelik geldiğimizde sağlık, muvasala, yetişek, avarelik ve yıldırı sıkıntısı vardı. 5 ana problemin 4’ünü hallettik, tamamen çözüp ortadan kaldırdık. Muvasala, güvenlik, keyif ve eğitimde sıkıntımız namevcut. İşsizlik sıkıntımız vardı. 2018 seçiminin ardından tıpkı meze verdik. 2023 sonuna büyüklüğünde buraya ati yatırımlarla aylaklık sıkıntısına neşter vuracağız. Akıbet 4 yılda tekstil atölyelerinde ve kullanılmamış kurulan fabrikalarda sigortalı müteharrik sayısı 7 bin 200’e ulaştı. Yeni kurulacak tesisle önümüzdeki yılın sonuna kadar 15 bin kişinin üzerine çıkma. Şehrimiz bire bir elan işsizlikle anılmayacak.” ifadelerini kullandı.

Belediye Reisi Tanğlay da ilkini 2019’de düzenledikleri fakat Kovid-19 salgını zımnında yapamadıkları “Iri Bitlis Buluşmaları”nın özlemini çektiklerini söyledi.

Bugün baştan Bitlis’te haddinden fazla fena hâlde ayrımsız coşkuyla etkinlikleri yapmanın sevincini yaşadıklarını belirten Tanğlay, “2019’dan bu yana söylediğimiz bir tane öz var, eskimemiş yüzüyle tarihi Bitlis. İlk geldiğimizde dediğimiz gibi haddinden fazla çalışacağız. Bitlis’i hak ettiği yere getireceğiz. Aynı yıl önceki Bitlis’ten şimdi yayın namevcut. Çok şükür yaptığımız hizmetlerle Bitlis’in tarihini çağ yüzüne çıkarıyoruz. Nazik projelere imza atıyoruz.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra halaylar çekildi, henüz sonra da tören düzeni üyeleri ve davetliler, etkinlik alanında kurulan stantları gezdi.

Programa, İl Bitirmiş Komutanı Tugay İbrahim Cüret, Güvenlik Müdürü Celal Özcan, Aziz Holding ve BETAV Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aziz ve yönetim kurulu üyeleri ile ilçe belediye başkanları, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.Share: