Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Armitage, Türkiye ile “misilsiz dostluklarını” anlattı

Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Miles Armitage, Türkiye ile Avustralya ilişkileri için, “Birbirine alın tıpkı aktarılma savaşan ülkeler arasındaki ilişkilerin dolgunca benzeri dostluğa ve aksiyon birliğine dönüşmesi uluslararası ilişkilerde çokça bulunmaz görülen aynı durumdur. Bu bağdan kurum duyuyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu 14 Ilk Teşrin 2021’de sunarak görevine başlayan Armitage, Türkiye’deki ilk röportajında AA ekibini konutunda ağırladı.

Armitage, Türkiye ile ilgilendiren izlenimlerini, iki devlet arasındaki “benzersiz” namına tanımladığı ikili ilişkileri, Türkiye’deki özel yaşamını, büyükelçilik döneminde yapmak istediği hedefleri anlattı.

“30 yıl sonraları baştan Türkiye’da gelmek temiz”

Armitage, Türkiye’bile yaşamaktan yağlık çokça mutlu olduğunu, Türkiye’üstelik bulunmanın kendisi amacıyla nostaljik ayrımsız anlamı olduğunu söyledi.

Kendisi 16 yaşındayken ailesiyle alay malay yaptıkları cruise seyahatindeki duraklardan birinin Türkiye olduğunu tamlayan Armitage, “Bu ziyaretin arkası sıra 20’li yaşlarımda sırt çantalı aynı gezgin kendisine Türkiye’ye geldim. İstanbul, Kapadokya, Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası’na gezi etmiştim.” diyerek konuştu.

Armitage, o bölüm yaptığı bu gezilerden haddinden fazla zihayat tıpkı izlenimle ayrıldığının altını çizerek, şunları rapor etti:

“Bu seyahatlerde Türk halkının misafirperverliğine, cömertliğine ve doğadaki heybetli manzaralara tanıklık ettim. Gezdiğimiz yerlerdeki dükkanlarda öz içtik, insanlarla sohbet ettik. Haddinden Fazla pir anılardı. Cemi 30 sene bilahare yeniden bu büyük ülkeyi gezmek için henüz ince bir vakte sahip olmak komple.”

Armitage, Türkiye’nin ayrı ayrı kültürlerden insanların oluşturduğu aşırı ayrımsız mevki olduğunu vurguladı.

“Buraya kavgacı adına geldik, ancak ilişkimiz dostlukla neticelendi”

Türkiye ile Avustralya arasındaki ikili ilişkilerin az çok akva temeller üzerine mensur edildiğine dikkati çeken Armitage, 1. Acun Savaşı’nda Gelibolu’ya savaşmak üzere mevrut Avustralyalı askerlere atfen, “Buraya savaşçı yerine geldik fakat (Türkiye ile) ilişkimiz kardeş kardeş neticelendi.” ifadesini kullandı.

Armitage, iki mevki arasında “misilsiz ayrımsız bent” olduğunu vurgulayarak, “Birbiriyle savaşan ülkeler arasındaki ilişkilerin bu derece bol bire bir dostluğa ve gelişim birliğine dönüşmesi uluslararası ilişkilerde haddinden fazla bulunmaz tanıdık ayrımsız durumdur. Bu bağdan gelgel duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

“Önceliğim düet ticari ilişkilerin ve yatırımların artmasını hatırlamak”

Armitage, iki devlet arasındaki tecim hacminin 2 bilyon dolar civarında olduğu, fakat G20 düzeyinde ekonomiye topluluk iki mevki amacıyla bu rakamın elan efdal olması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Görev süresi boyunca bu rakamı çoğaltmak amacıyla çaba göstereceğini belirten Armitage, “Andıran dönemde biri bioteknoloji, ötekisi üstelik finans teknolojiisi atılmak üzere iki Avustralya firması Türkiye’ye envestisman ika kararı aldı. Bu alanlar daha çok iş birliği yapabileceğimiz sektörler. Benim önceliğim bu tür ticari hareket birliklerinin ve yatırımların artmasını bulmak.” dedi.

Armitage, iki ülkenin geliştirebileceği bir apayrı alanın bile eğitim bilimi sektörü olduğuna belen etti.

Uluslararası öğrenciler amacıyla büyük tıpkı yetişek durağı olan Avustralya’nın pandemi döneminde mektepli kaybettiğine değinen Armitage, mütenakıs öğrenci kapasitesini yeniden bırakmak istedikleri ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini kaydetti.

Armitage, iki ülkenin bir nice eş siyasi organizasyonun üyesi olduğunu hatırlatarak, alay malay çalıştıkları G-20, OECD VE MIKTA (Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya’dan oluşan müzakere platformu) kabil kuruluşların bile eliyle ilişkilerin elan bile arttırılmasını hedeflediklerini söyledi.

“Türkiye, az daha gelişigüzel türlü üretimin yapılabildiği tıpkısı devlet”

Armitage, Türkiye’nin konuşu ve istihsal kapasitesine üstelik vurgu yaparak, “Türkiye, neredeyse seçkin çeşit üretimin yapılabildiği benzeri talih. Beyaz Zehir eşyadan arabaya, sonuç etap nitelikli savunma malzemelerine büyüklüğünde birçok alanda istihsal yapılabiliyor.” diye niteleyerek konuştu

Türkiye’deki üstün istihsal kapasitesinin kendisini etkilediğine işaret eden Armitage, “Avrupa’nın dokuz canlı çokça namına gittiğinizde birçok şeyin Türkiye’üstelik üretildiğini görüyorsunuz.” dedi.

Armitage, Türkiye’nin alışılmadık aynı altyapı envestisman gücüne erbap olduğuna şahitlik ettiğini belirterek, “Türkiye mevki süresince herhangi bir yere ulaşımın bir anda sağlanabildiği çok mebzul tıpkı erişim ağına erbap. Buradaki şimendifer, deniz ve çekicilik yolları ile köprüler berenarı arka düzeyde bağlantıya erbap.” ifadesini kullandı.

Türkiye’deki afiyet sisteminin pandemi döneminde kapasitesini kanıtladığının altını çizen Armitage, Türk esenlik sisteminin insanlar için “berenarı ulaşılabilir ve kullanışlı” olduğunu söyledi.

Armitage, Türkiye ile Avustralya arasında aracısız tıpkısı uçuşun olmadığına dikkati çekerek, Avustralya’üstelik kıpırdak 100 bin Türk asıllı güç de göz önüne alındığında dünyanın birçok hesabına doğrudan uçan Türkiye Hava Yolları’nın bile dahil olacağı ayrımsız anlaşmanın iki canip üzere üstelik çokça yarayışlı aynı teşrikimesai olacağına inandığını aktardı.

“Toptan ısınmaya cebin önlemlerde Türkiye ile amacımız kuma”

Armitage, küresel ısınmayla angajmanlı yerine sonuç dönemde ülkesinde bile orman yangınları ve doğal afetlerin görüldüğüne dikkati çekerek, özellikle 2019’dahi yaşadıkları orman yangınını dönemin Avustralya Başbakanı’nın “100 yılda bir yaşanacak bire bir huy olayı” namına nitelediğine meni etti.

Bu felaketlerle ilgilendiren alınabilecek önlemlere ilişik yerine Avustralya hükümetinin 2030 yılına büyüklüğünde infaz etmek amacıyla aynı sefer haritasına ehil olduğunu anlatan Armitage, bu tarihe büyüklüğünde tarh oranlarının yüzdelik 43 azaltılmasını hedeflediklerini söyledi.

Armitage, Türkiye gibi öz ülkelerinin bile canlılık üretiminde doğal gaz ve kömür kâmilen bire bir yapıya sahip olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin bile bu konudaki yatırımlarına atıfla, “Global ısınmaya alın önlemlerde Türkiye ile amacımız ortak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19 ile mücadeleye değinen Armitage, büyüklük namına bu konuda bol tıpkı hareket çıkardıklarına inandığını ancak yeni varyantlarla karşılaştıklarını kaydetti. Armitage, şu ifadeleri kullandı:

“Bu süreçte berenarı kalpsiz önlemler aldık. İki sene boyunca Avustralya’nın bazen kısımlarını kapattık, böylecene talih içindeki seyahati kısıtlamış olduk. Ölüm oranlarını tenzil konusunda bereketli bir aksiyon çıkarttık. 16 yaş üstündeki koşa düze aşımız yüzde 96. Bire Bir zamanda bölgemizde da hele Cenup Pasifik ve Güney Doğu Asya ülkelerinde, çokça çalışkan adına çalıştık. Bu ülkelere 14 milyon düze telkih desteği sağladık.”

Sefirikebir ülkesinin Avustralya Evcil Halkı’yla geçmişine ilgili konuştu

Avustralya’da nüfusun yüzdelik 2’sini oluşturan domestik halkla ilişkin geçmişten gelen sorunların çözümü amacıyla etraflı yıllardır hükümet düzeyinde çalışmalar yapıldığı bilgisini veren Armitage, 2017’dahi yayımlanan “Uluru Bildirisi”yle Avustralya’nın yerel toplumuyla uzlaşma süreci için mehabetli bire bir girişim atıldığını vurguladı.

Armitage, “Avustralya, dünya üzerinde dallı güllü sunma bozuk kültüre familya sahipliği yapıyor. Tarihimizin bazı bölümlerinin acı donör olduğu makul. Bu konuyu ele alma sürecimiz bitmeme ediyor. Katedecek haddinden fazla yolumuz var. Bunlar mahdut meseleler değil fakat bununla yüzleşiyoruz.” dedi.

Avustralya hükümetinin yerlilerin sesini duyuracak yasa için çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Armitage, meclisin ayrımsız plebisit planladığını ve arkası sıra tamam tartışmaları ele alarak yerel Halkın sesini yasal benzeri çerçevenin içine dahil demek istediklerini rapor etti.

Armitage, yekpare bu çabaların Avustralya’dahi ateş parçası yerel halkın varlığını tanımak için çokça oylumlu tıpkısı aşama olacağının altını çizerek, hem ulusal hem birlikte uluslararası anlamda bu konunun ele alınması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

“Köpeğim Eva da benimle gelişigüzel devlet mutluluk geziyor”

Türkiye’deki yaşamıyla ait detaylara de değinen Armitage, evli olduğunu ve çocuklarının dünyanın muhtelif bölgelerinde yaşadığını belirtti.

Armitage, kestirmece 4 yıldır yanında olan köpeği Eva’nın da ailesiyle alay malay işyar adına gittiği ülkeleri gezme fırsatı bulduğunu aktardı.

Daha önceki Ürdün ve Pakistan’da görev yapan Armitage, lisans eğitimini Sidney Üniversitesi’nde Müze Çalışmaları ve Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde Aut İlişkiler ve Tecim alanında tamamladı.

Bir zamanda ayrımsız tekellüm koleksiyoneri olan Armitage, konutundaki resimler için da bilgi verdi.

Armitage, hem elçilikte hem üstelik konutta Avustralya’daki evcil konuşma çalışmalarının bulunduğunu belirterek, “Özellikle insanların üzerine haddinden fazla çok bilgi sahibi olmadığı Avustralya’nın yerli hanek eserleriyle çevrilmiş tıpkı yerde varagelmek ve harıldamak balaban ayrımsız fırsat. Sosyal insan bilimi alanında yaptığım icraat sonrasında yerlilerle ait meselelerle daha çok ilgilenmeye başladım. Bunlar tayf gücümü yakalayan icraat.” dedi.

Share: