Giresun’da iki cömert atılmış malzemelerden dedektör yaptı

Giresun’un Görele ilçesinde iki cömert, su borusu ve radyo parçaları üzere malzemeler kullanarak algılayıcı yaptı.

Giresun Selen Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Yasin Berkay Cin, bili bilimleri dersindeki proje ödevi üzere algılayıcı yapmaya değişmeyen verdi. Ağabeyi Alper Ardıç Rakısı’den destek alan Yasin Berkay Ardıç Rakısı, Görele Din Toyluk Merkezi’nde dedektörü farklı malzemeler kullanarak yaptı.

Ardıç Rakısı, AA muhabirine, ati terbiye-tedrisat yılında proje ödevi kendisine sunmak amacıyla çalışabilen bir dedektör geliştirme fikrinden yola çıkarak çalışmaya başladığını söyledi.

Kendi imkanlarıyla buldukları atık malzemeleri kullandıklarını anlatan Ardıç Rakısı, şöyle bitmeme etti:

“Evlerin akarsu tesisatında mergup 1,5 metrelik borazan, tekstilde mergup kasnak, hayatiyet tesisatında kullanılan beribenzer ve şişman buat kutusu, çarkçı sapı ve dirsek sabitlemede ise borazan kelepçesi kullandık. Dedektörün açılış metres düğmesini bozuk radyo üzerinden aldık. Hayatiyet kablolarını ise monitör tamircisi amcamdan temin ettik.”

Ardıç Rakısı, dedektörü önce çalıştırdıklarında dava yaşadıklarını belirterek, “Sesinin bir iki geldiğini, yaptığımız kontrollerde gücük devir olduğunu ayırt ettik. Arızayı giderdikten sonra dedektör çalıştı. Çok mutlu olduk. Dedektöre derinlik, küşayiş ve itiyat derecesini göstermesi için LED kandil devresi de yerleştirdik. Irak mesafede yeşil, orta mesafede soluk, mail mesafede ise kırmızı çerağ yanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Dedektörü metaller üstünde imtihan ettiklerini aktaran Cin, “Çokça oldukça cisimleri tayin edemiyor ama yerdeki metal, çıpa ve henüz balaban cisimler olduğunda reaksiyon veriyor.” dedi.

Share: