Sakarya’da yavru musahabe merkezi tanıtıldı

Adalet Bakanlığınca bala tesliminin icra eliyle yapılmasına son veren aplikasyon kapsamında Sakarya’üstelik birlikte hizmete başlayan yavru mülakat merkezi tanıtıldı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Sülale ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü binasında hizmete giren merkezin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, kısaca 90 yıl makbul çocukların yürütme eliyle teslimi yönteminin tecezzi edildiğini belirtti.

Sakarya’nın pilot illerden biri yerine 1 Ağustos itibarıyla hizmet vermeye başladığını nâkil Köse, “Bu eskimemiş hizmetin arz cesim özelliklerinden biri bala odaklı olması. Eski sistemde daha çok çocukla görüşmek isteyen kişilerin durumları gözetilerek amal tesis ediliyordu. Çocuk sanki ‘mal’ imiş üzere icra vasıtasıyla bulunduğu yerden alınarak kişilerle görüşmesi sağlanıyordu. Tabiatıyla ki bu kırılgan yapıya ehil çocuklarımız açısından dokunaklı sav teşekkül ediyordu.” diyerek konuştu.

Köse, yıpranmamış uygulamayla bu sorunun giderildiğini dile getirerek, “Daha Çok imdi çocuklarımız uzmanlarımız aracılığıyla bu görüşmeye hazırlanacak, uygun koşullar oluşturularak, çocuğun psikolojisi gözetilerek görüşmeler bu merkezlerde yapılacak.” ifadesini kullandı.

Önceki sistemde mülakat yazmak isteyen ebeveynin İcra Müdürlüğüne servet yatırması gerektiğini anımsatan Köse, şunları kaydetti:

“Konuşu durumu yeterli olmayan ebeveynler üzere bu ciddi rehavet dokuma ediyordu. Kullanılmamış sistemde ise ziyaret fethetmek talip şahıslar, tek harcama yapmayacak, daima Türe Bakanlığı karşılayacak. Nedeniyle yıpranmamış sistemde hem ebeveynler kazançlı durumlarını tek hesaba katmadan çocuklarıyla daha bayındır görüşebilecek hem dahi çocukların ruhiyat, sosyolojik, ruhsal durumları gözetilerek görüşmeye hazır arkaç getirilmeleri üzere uzmanlar aşamaları planlayacaklardır.”

Konuşmanın ardından Köse, Başsavcı Vekili Şükrü Aslan, cumhuriyet altını savcıları, Eş ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Musa Ağırlık ve gurur yetkilileri ile hizmete alınan çocuk mülakat merkezi odalarını gezdi.

İcra eliyle çocuk teslimine sonuç veren bakir aplikasyon, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başlamıştı.

Bala ülfet merkezlerinin sayısının artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında, 7 diyar ve 7 ilçede elan merkezlerin faaliyete alınması muayyen, bu çerçevede ise 13 Haziran itibarıyla Bolu, Burdur, Edirne, Karabük, Samsun, Tunceli, Yozgat, Alanya, Bafra, Boğazlıyan, İskenderun, Karşıyaka, Menemen ve Ödemiş’te yavru ziyaret merkezleri bakım vermeye başlamıştı.

Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatı üzerine 1 Ağustos itibarıyla 13 memleket ve 12 ilçede elan bala konuşma merkezlerinin kurulmasına karar verilmişti.Share: