Bilecik’te Berber Ücretlerine Remiks

GÖKAY ŞİMŞEK

Bilecik Giyim, Dokumalar ve Sanatkarlar Esnaf Odası, berberlerden mevrut saç ve sakal kesimiyle ilgili zam teklifini onayladı. Yurttaş tepkili.

Bilecik’te; Giysi, Dokumalar ve Sanatkarlar Esnaf Odası, esnaftan zam talebine müspet cevap verdi. Saç sakal kesimi ve yıkama fiyatları zamlandı. Yapılan zamlar ile saç, sakal yıkama 60 TL iken 80 TL’ye yükseltildi. Yemeden Içmeden saç kesme (araklama ile) 40 TL iken 50 TL’ye, gine saç akçakesme (makine ile) 35 TL iken 45 TL’ye yükseltildi. Sadece sakal tıraşı ise, 15 liradan 20 TL’ye yükseltildi.

“TÜRK MİLLETİNİN, KENDİ BERBERİ KENDİSİ OLDU”

“Ben geçtiğimiz yıl pandeminin başında araba almıştım, saç ve sakal tıraşımı dahi kendim oluyorum” diyen Mehmet Fazilet isimli vatandaş zamlara ilgilendiren şöyle konuştu:

“Ülkemizde rastgele devir gelişigüzel şeye bindirim geliyor. Berberlere üstelik zam gelmesi alışılagelen. Amma vatandaşlar bu zamlar karşısında özlük çarelerini üretmeye başladılar. Ben geçtiğimiz sene pandeminin başında araba almıştım, saç ve sakal tıraşımı da kendim oluyorum. Iktisadi akse olduğundan beri Türk milletinin, özlük berberi kendisi oldu. Kimyager oldu, fırıncı oldu, evinde öz ekmeğini yapıyor. Biliyorsunuz 2 ahit evvel ekmeğe bindirim geldi yeniden. Allah zahmetsiz versin.”

Bekir Saraç isimli yurttaş ise saç ve sakal tıraşı zamlarına ilgili, “Normal remiks gelmesi. Bir paketlemek 4 liralık, bire bir simit 4 teklik, ayrımsız çay 3 lira olursa 80 liralık normal” dedi.

“3 AYDA BİR SAÇ TARAŞI OLUYORUM ŞİMDİ 5 AYDA BİR SAÇ TIRAŞI OLACAĞIM”

Vatandaş Erhan Toka ise şunları söyledi:

Tabii esnaf gözüyle bakarsanız onlarda sevap. Maliyet gidilerine remiks geldiklerini söylüyor ihvan. Amma bizim açımızdan düşünürsek; ego 3 ayda bire bir saç taraşı oluyorum deminden 5 ayda bire bir saç tıraşı olacağım. Ayda iki kat berbere gidip sakal tıraşı oluyorsam şimdi bir defa gideceğim. Nedeniyle tığ memnun değiliz amma perukar ve kuaför arkadaşlarında mutlu olduklarını zannetmiyorum.”

“ŞU DAKIKA 300-350 LİRA 400’DEN AŞAĞIYA FATURA GELMİYOR”

Erkan Gökdemir isimli berber dükkânı ise, “Jiletlerimize, sabunumuz yani bizim kullandığımız bütün malzemelere daima bindirim geliyor. Bu malzemeler daraç dışından geliyor. Hani bizde malzemecilerimize bunu dile getiriyoruz, “Bu artışlar hastalık?” dolarla geldiği için bu şekilde. Faturalarda erdemli gelmeye başladı. Ego sabık yıl 150 liralık fatura öderken şu an 300-350 liralık 400’den aşağıya fatura gelmiyor. Yeryüzü düşük benim ödediğim cıvıltı faturası 300 teklik. Yani jölelerimiz olsun bunlar haricen bakıldığında esasen haddinden fazla gelişmemiş şeyler kendisine gözüküyor amma tığ global aldığımız amacıyla, biz sonsuz birlikte bu malzemeleri kullanıyoruz. Biz bile istemiyoruz tabi zamlar yapılmasını ama bizi da çok etkiliyor bu ebat o yüzden bu zamların yapılması bizim tarafımızdan henüz gani oldu. Bağımlı tıraşa gelen müşterilerimiz ayda 2 kez yülüme olacağına şu anda ayda aynı sefere çevirir” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

*Saç kesimi

*Mehmet Yiğitlik

*Bekir Saraç

*Erhan Toka

*Berber ErkanShare: