Bilecik Belediye Reisi Şahin ve danışmanı 4 yıldan 12 yıla kadar cezaevi cezası talebiyle yargılanacak

Bilecik Belediyesindeki vergi iddialarının ardından arızi adına görevden alınan Belediye Reisi Ahi Şahin ve danışmanı Selçuk Erdağı karşı hazırlanan iddianame akseptans edildi. Şahin ve Erdağı, 4 yıldan 12 yıla büyüklüğünde hapishane cezası talebiyle yargılanacak.

Olay, 19 Familya günü Bilecik Belediyesinde meydana gelmişti. Bilecik’te tıpkısı müteahhit, Bilecik Belediyesi iştiraklerinden Kayı A.Ş Umumi Müdürü ve Komutan Ahi Delimsirek’in danışmanı Selçuk Erdağı’nın kendisinden kazanç istediğini öne sürerek polise başvurdu. Yüklenici, Erdağı’nın kendisinden işlemlerini izlem etme karşılığında 130 bin dolarlık hisse senedi ile 200 bin dolar akçe istediğini söyledi. Bilecik Güven Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaş Şubesi ekipleri, soruşturma çerçevesinde para alışverişinin yapılacağı Bilecik Belediyesi çevresinde güvenlik tedbiri aldı. Şehremaneti binasındaki odayı basan polis ekipleri, Erdağı’nı idrak alırken suçüstü yakaladı. Erdağ çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Bilecik M Tipi Cezaevine gönderilmişti.

Geçici yerine görevden makbuz, partisi ihraç etti

İçişleri Bakanlığınca Bilecik Belediyesindeki alacak iddialarına ilgili planlı soruşturma nedeniyle CHP’li Bilecik Şehremini Alicenap Delimsirek, geçici namına görevden uzaklaştırılmıştı. Ardından 17 Gücük Ay haset CHP Yerel Yönetimlerden Mesul Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Başkan Cömert Şahin’in rey birliği ile ve ihraç talebi ile Efdal Sıkı Düzen Kurulu’na irsal edildiğini açıklamıştı. CHP’de öğür sorumluluğu, töre bilimi değerleri ve mülki idare ilkeleri ile bağdaşmayan şekilci ve davranışları nedeniyle Efdal Disiplin Yerleşmiş’na atıf edilen Bonkör Delicesine, partisinden ihraç edildi. Delice’in kesme ihracına oyçokluğu ile değişmeyen verildiğini açıklanmıştı.

İddianame hazırlandı

26 Orak Ayı günü rüşvet olayıyla ilişik anket tamamlandı. Güç Ceza Mahkemesine gönderilen iddianamede görevden uzaklaştırılan Bilecik Şehremini Cömert Delicesine ile Kayı A.Ş. Umumi Heyet Başkanı Selçuk Erdağı’nın ‘alacak almak’ suçundan 4 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

4 yıldan 12 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi

Hazırlanan savca geçtiğimiz günlerde Bilecik Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesi sunulurken, duruşma tarafından Selçuk Erdağı ve Kerim Delimsirek üzerine 4-12 yıl arasında cezaevi talebi ile ait sevgili açıldığı öğrenildi. İddianamede, sakil Selçuk Erdağı’nin, bed Alicenap Delice’in bilgisi ve iradesi dışında eylemlerde bulunmasının kabil olmadığı vurgulandı.

İddianamede, kazanç olayıyla ilişkin konkre kendisine, “Telefon inceleme tutanağı ile sabit olduğu amacıyla 30/12/2021 günü saat 15.18’de çirkin Selçuk Erdağı’nin yakınan Harun Dağ’yi arayarak resmi olarak tayin edilen tutarın 42 milyon liraya (AVM satışı amacıyla belirlenen bedel) çekildiği, 1 milyon TL’yi doğrudan alacakları ve anlaştıkları alacaklarından de 500 bin TL’yi sildikleri şeklinde konuşma gerçekleştirdikleri esnada tekrar düzenlilik azrail kayıtları ile sabit olduğu amacıyla sair münasebetsiz Cömert Delimsirek’in, Selçuk Erdağı’nin odasında olduğu tutanaklarla sabittir. Bu da uyuşma gerçekleştiğinde rastgele iki şüphelinin tıpkısı ortamda katılma iradesi içerisinde debi ettikleri ve TCK 252/3 hükmü gereği üzerlerine atılmış suçun sübut bulduğunun kanıtı niteliğindedir” ifadelerine düzlük verildi.

200 bin akça Amerikan doları ve 130 bin Amerikalı doları bedelci hüccet tutarında kazanç istendiği belirtildi

İddianamede, “Ibret Selek Delice ve ortaklık iradesi içerisinde birlikte akıntı ettiği karanlık Selçuk Erdağı’nin, müştekilerin yüklenicisi ve gizil alıcısı oldukları Bilecik merkezde mevcut AVM inşaatı projesinin koca bedelinin belirlenmesi hususunda anlaşmaları karşılığında 200 bin Amerikan doları efektif ve 130 bin Amerikalı doları bedelci burhan tutarında alacak istemek ve bu rüşvetin verilmesi üstüne varılan geçim sonrası 19 Familya 2022 tarihinde rüşvete laf paranın teslimi sonrası yakalanması aracılığıyla üzerlerine ertelenmiş TCK’nın 252/2’inci maddesinde düzenlenen algı ahiz suçunu işledikleri anlaşılmakla, şüphelilerin mahkemenizce yargılamalarının yapılarak eylemlerine uyan atıf maddeleri layıkıyla cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına sav ve murat olunur” denildi. – BİLECİK

Share: