40 bin doğumda bire bir meydana mevrut, karnında 5 santimlik kist ile doğan bebek ameliyatla sağlığına kavuştu

40 bin doğumda ayrımsız meydana mevrut, karnında 5 santimlik kist ile doğan çağa ameliyatla sağlığına kavuştu

– Eş ziyaretine gelen çift, gebelik kontrolünde bebeklerinde 40 bin doğumda bire bir görülen hastalığı öğrendi

Kader eseri hastaneye giden asıl, bebeğinin karnındaki 5 santimlik kistti öğrendi

DİYARBAKIR Diyarbakır’da karı ziyaretine gelen Gösteri Işıklı, hamilelik kontrolü üzere gittiği hastanede bebeğinin karnında 40 bin doğumda bire bir rastlanan kist olduğunu öğrendi. Işıklı, “Bebeğim, işler olduktan bilahare taburcu olup eve gittiği çağ yeniden doğmuştu” dedi.

Kütahya’dahi yaşayan ve tatil amacıyla Diyarbakır’a mevrut Gösteri Işıklı, rutin hamilelik kontrolü üzere gittikleri Memorial Dicle Hastanesinde bebeğinin karnında 5 santimlik tıpkı kist olduğunu öğrendi. Işıklı ailesi, doğuma büyüklüğünde sürecin takibi amacıyla kentte kaldı. Veladet sonrası 7. günde yapılan liyakatli benzeri ameliyat ile sağlığına kavuşan süt kuzusu, ameliyattan 1 dolaşma bilahare evine taburcu edilerek ailesinin kucağına verildi.

Memorial Hastanesinde işyar Op. Dr. Taner Kamacı, bebekte mezenter kisti denilen benzeri dert olduğunu söyledi. Esas karnındayken teşhisi konulduğunu aktaran Dr. Kamacı, “Avrat Mevlit Uzmanı Dr. Yunus Çavuş eliyle izlem edildi. 29. haftada yapılan ultrason sonucunda karnın süresince bir kist olduğu tayin edildi. Kısaca 5 santimetrelik bire bir kist vardı. Bu kisttin neyden kaynaklı olduğu anlaşılan değildi. Gebelik süresince bizimde takibimizde oldu hastamız. Doğumdan sonradan hastayı değerlendirdik. Yaptığımız tetkiklerde de karnın ortamında yaklaşık 5 santimlik benzeri kist olduğunu gördük. Fakat bu kisttin kaynağına müteveccih ultrason bize açık tıpkı bilgi vermedi. Acep yumurtalıktan kaynaklı ayrımsız kist midir, bağırsaktan kaynaklı mı, tıpkı duplikasyon kisti midir, karaciğerden kaynaklı tıpkı kist midir? Tehlikesiz olamadık. Şişman tıpkısı kist olması operasyon gerektiriyordu” dedi.

“40 bin doğumda aynı eşsiz görülen hastalık”

Hastanın hazırlıklarını yaptıktan bilahare yedinci gününde ameliyatı gerçekleştirdiklerini tamlayan Dr. Kamacı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bağlı Laparoskopik yöntemle ameliyatını yaptık. Kapalı kamerayla girip baktığımızda hastamızın bağırsaklarından kaynaklı kisttin olduğu görüldü. Laparoskopik formül ameliyatla tamamını çıkarttık. Bağırsağına seçkin engel vermeden aldık. Bu işlemden sonraları hastamızı ayrımsız gece yatırdıktan bilahare devrisi çevrim şifa ile taburcu ettik. Yaklaşık 20 ile 40 bin doğumda bir görülen çor eşsiz görülen hastalıklardan tıpkı tanesi. Sebebi bütün adına bilinmiyor. Teoriler var amma kesme ayrımsız sebebi anlaşılan değil. Bildiğimiz tıpkı kalıtım bilimi altyapısı namevcut. Tabi bu cins hastalıklarda ailevi yatkınlık oluyor.”

“Şeş ay geç gelseydi o kist delinebilirdi”

Gebelik takiplerinin çok koskocaman olduğunu nâkil Dr. Kamacı, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu hastalıkların çoğu gebelik takiplerinde tanısı konulamıyor. Maalesef çoğu zaman iç düğümlenmesiyle, bağırsak tıkanmasıyla veya patladıktan sonradan kistin delinmesiyle çıktı nazik yaşlarda; altı aylıkken, aynı, iki yaşında, arada sırada kâhil dönemimde çoğunlukla bize geliyorlar. Gebelik döneminde tanının konulması yoğun değil, erken teşhisin konulması bu tür komplikasyonların önüne esbak oldu. Hamilelik takibi çokça heybetli. Bu hastamızda olduğu kabil gebelik teşhisi konulmasaydı bu kadar er ameliyatını yapmasaydık kistin tıpkısı duvarı çokça incelmişti. Şeş kamer geç gelseydi o kist delinebilirdi.”

“Yıldız eseri hekim kontrolüne gitme kararı aldık”

Anne Eylem Işıklı, Kütahya’bile öğretmen olduğunu, orada hekim takibinde olduğunu tabir etti. Diyarbakır’de ailesinin yanına geldiğini ve talih eseri doktor kontrolüne gitme kararı aldıklarını kaydeden Işıklı, “Nasip eseri kistin 29. haftada oluştuğunu öğrendik. Kist oluşunca burada kalmaya, doğumu burada gerçekleştirmeye karar verdik. Taner Hocam ve kadın veladet doktorumuzla gebelik sürecini tamamladık. Ameliyatı da burada gerçekleştirdik. Demin birlikte taburcu olduk, kalın kafalı döneceğiz. Benim için süt kuzusu doğduğu aktarılma doğdu sayılmazdı. Çünkü stresliydik. Bebeğimizin karnında bire bir kist var. Proses ne gerektiriyor bilmiyorduk. Işler olduktan bilahare taburcu olup eve gittiği zaman yeniden doğmuştu. Hatta bizi arayıp gözün ziyalı olsun, anne demincek esaslı olsun diyen akrabalarımız vardı” şeklinde konuştu.Share: