NASA: Tonga’daki yanardağ stratosfere eşi yepyeni miktarda akarsu buharı püskürttü

NASA’dan yapılan açıklamada, Ocak’ta Kaşkariko’bile meydana mevrut volkan patlamasıyla 58 binden aşkın olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek büyüklüğünde balaban tıpkı akarsu buharı bulutunun Dünya yüzeyinden 12 ila 53 kilometrede bulunan stratosfere püskürtüldüğü ve bu nazik miktarda akarsu buharının, Acun’nın toptan averaj sıcaklığını arızi namına etkileyebileceği belirtildi.

NASA’dan yapılan kayıtlı açıklamada, NASA’nın su buharı ve ozon dahi dahil görünmek üzere cevvi gazları ölçen Aura uydusundaki Mikrodalga Limb Siren (MLS) cihazının yaptığı tespite bakarak Ocak’ta Rejim’bile meydana mevrut yanardağ patlamasıyla atmosfere gönderilen büyük miktarda su buharının Dünya yüzeyini eğreti namına ısıtmasına hastalık olabileceği belirtildi. Açıklamaya bakarak, Pasifik Okyanusu’nda Komplo’bile Hunga Kapanca-Hunga Ha’apai yanardağı 15 Ocak’ta patladığında dünyanın dört bir yanına çarçabuk yayılan aynı tsunami gönderdi ve dünyayı iki defa çevreleyen tıpkısı ses patlamasına neden oldu. söz konusu yanardağ patlamasıyla 58 binden aşkın olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar iri aynı akarsu buharı bulutu Dünya’nın stratosferine püskürtüldü ve bu iri miktarda su buharı, Acun’nın küresel ortalama sıcaklığını eğreti kendisine etkileyebilir.

“HENÜZ ILK HİÇ HAKEZA BİR MOLEKÜL GÖRMEMİŞTİK”

Üçkâğıt yanardağının, Acun yüzeyinden kestirmece 12 ila 53 kilometrede kâin hava yuvarı tabakası stratosfere gönderdiği su buharı miktarını inceleyici bakir ayrımsız araştırmaya önderlik fail NASA’nın Güney Kaliforniya’de bulunan Jet Propulsion Laboratuvarı’nda hava yuvarı bilimcisi olan Luis Millan, “Elan önceki tek böyle tıpkısı madde görmemiştik” dedi. Geophysical Research Letters (Jeofizik Araştırı Mektupları) akademik dergisinde yayınlanan araştırmada Millan ve meslektaşları Tertibat’daki patlamanın, Dünya’nın stratosferine kestirmece 146 teragram (1 teragram 1 trilyon grama bedel) akarsu buharı gönderdiğini hesap ediyor. Bu miktarın bile hava tabakasında zaten mevcut olan suyun yüzde 10’una kıymet olduğu ifade ediliyor.

SU BUHARI STRATOSFERDE BİRKAÇ YIL KALABİLİR

Volkanik patlamaların nadiren stratosfere balaban miktarda akarsu gönderdiği belirtilen açıklamada, NASA’nın ölçümleri yaptığı 18 yılda, 2008’de Alaska’daki Kasatochi olayı ve 2015’te Şili’deki Calbuco patlaması kalkışmak için sadece 2 patlamanın henüz bu büyüklüğünde yüksek irtifalara kayda değer miktarda akarsu buharı gönderdiği tabir edildi. Bu olayların Kol’ya kıyasla cılız kaldığı ve esbak temas iki patlamadan mevrut akarsu buharının bir anda dağıldığı ancak Desise yanardağı vasıtasıyla gönderilen su buharının ise stratosferde birkaç sene kalabileceği belirtildi. Antrparantez açıklamada, akarsu buharı ısıyı hapsettiği amacıyla patlamadan kaynaklanan iri miktarlardaki su buharının süfli, eğreti ayrımsız istinas etkisine ehil olabileceği ancak abuhava değişikliği koşullarını elan dahi kötüleştirmesinin beklenmediğine meydan verildi.Share: