25 almanak komşusu tanıştırdı! Aile kabul etme hayalleriyle biriktirdiği 202 bin lirasını kaptırdı

30 Mart tarihinde Gebze’birlikte meydana mevrut olayda bir kız çocuğu annesi Hatice Gül Yılmaz’ın (52) evine 25 yıldır tanıdığı komşusu beraberinde biri ile geldi. Komşusunun, yanındaki adamı kızının nişanlısı namına tanıtması konusunda Yılmaz, gelenleri evine buyur etti. Yârenlik ettikleri sırada isminin Mehmet olduğunu söyleyen kişi, Yılmaz’ın kızının yabancı araç bölümünde okuduğunu ve sunma balaban hayalinin Amerika’ya gezmek olduğunu öğrendi. Bunun üstüne kendisinin da Amerika’dahi yaşadığını belirten erkek, isterlerse aileye bu konuda koruyucu olabileceğini söyledi.

202 BİN LİRAYI KENDİ HESABINA YOLLADI

Genç kız ile tıpkısı müddet İngilizce konuşarak kardeşçe fail şahıs, henüz bilahare Yılmaz’ın yerine Amerika’da tıpkısı vezneci hesabı açmaları ve bir cirim para göndermeleri gerektiğini dile getirdi. Canlı kız ile alay malay kadının banka namına giren insan, yanındakiler ne olup bittiğini anlamadan hesapta kâin 202 bin lirayı dolara çevirerek kişi yerine geçirdi.

HESABA GİRİNCE PARANIN ÇALINDIĞINI FARK ETTİ

Çaylarını içtikten bilahare misafirlerini sâri eden eş, şahsın hareketlerinden şüphelenince vezneci hesabını denetlemek istedi. Yerine girdiği anda yıllardır değişik zorluklarla biriktirdiği parasının yerinde olmadığını fark fail Yılmayan, neye uğradığına şaşırdı. Dolandırıldığını anlayan avrat, soluğu komşusunun evinde aldı. Komşusunun tepkisiz kalmasının üzerine Yılmayan, evine dönerek durumu eşine anlattı.

SAHTE EVRAKLAR DÜZENLEYİP AİLEYİ OYALADI

Nefer ile bir süre konuşmaya devam fail eş, Amerika’dan hesap küşat durumunun halel edilmesini ve paralarının kendilerine gabi verilmesini istedi. Bunun üstüne koca, kendisi kabilinden gösterdiği Aaron Isaacson namına düzenlediği cali banka dekontlarını atarak parayı gönderdiğini ve 3 dönüş içerisinde aileye ulaşacağını söyledi. Bu şekilde aileyi tahminî 1 kamer oyalayan nüfus, elan sonra kayıplara karıştı. Olaydan 3 kamer bilahare komşusunun üstelik ailesiyle alay malay kayıplara karıştığını gören Yılmaz, polis güçleri merkezine anbean şikayetçi oldu. Kendilerini dolandıran şahsı internet üzerinden araştıran Yılmaz ailesi, bire bir şahsın özellikle ‘Muazzez Işık’ tutmak üzere ayrımlı isimlerle Türkiye’nin benzeri çok yerinde insanları dolandırdığını öğrendi. Yılmaz, şimdi gözyaşları içre yıllardır iş vererek biriktirdiği parayı mankafa alabilmeyi ve ayyar şahsın yakalanmasını bekliyor.

“BİZİ NASIL İNANDIRDI, NASIL KANDIRDI BİLEMEDİM”

25 yıllık komşusunun 30 Mart tarihinde namına ‘Size geleceğiz’ dediğini belirten Hatice Gül Yılmaz, “Ben yanı sıra birisinin olduğunu bilmiyordum. Kapıyı açtım, karşımda bir âdem görünce şaşırdım. Oturduk, öz içtik, sohbet ettik. Benim kızım yabancı şalter okuyordu. Komşumun getirdiği adam ‘Ego apotr olurum, Amerika’ya gidiyorum, oradan burs alırım’ dedi. Sonraları dostça etmeye devam ettik. Biraz para yatırmamız gerektiğini söyledi. Benim bile hesabımda 202 bin lira param vardı. Bana Amerika’dan adisyon açacağını ve hesabımı sonsuz arama etmem gerektiğini söyledi. Paranın sonsuz benim hesabımda olacağını söyledi. Bizi şüphesiz inandırdı, zahir kandırdı bilemedim. Eğitim dedi, ecnebi anahtar dedi, burs aldıracağım dedi. Benim kızım bile Amerika’ya gitmek için haddinden fazla arzulu. Ben de kızım benzeri aktarılma giderse orada kullanır, dünyalık hesabında kalır diye niteleyerek düşündüm. Parayı orada dolara çevirdiler. Dolara çevirdiği zaman dahi o an hesabımdan parayı almış. Parayı alınca bunlar çayı falanca içtiler, saat 17.00’a geliyordu. Kül evden çıkarlarken herif benim evimi inceledi. Ego müstacelen evden çıkmadan anladım. Kızımın yanına her an ‘Eyvah kızım, bu hırsıza benziyor’ dedim. Aceleten hesabıma girdim, baktım hesabımda para falanca namevcut. O saatte bankayı arayamadım, kapanmıştı. Tığ kızımla ağlamaya başladık. Eşim işten gelince ‘Sizde benzeri hal var’ dedi. Ben üstelik olanları anlattım, adamın bizi kandırıp parayı aldığını söyledim. Gidip komşuma olanları sorduğumda komşumun tek sesinin çıkmadığını ve bunda bire bir hareket olduğunu söyledim eşime” dedi.

“HAYALLERİMİZ YERLE BİR OLDU”

Komşusunun yanında getirdiği adamı öz kızının nişanlısı yerine tanıttığını söyleyen Yılmayan, “Adamın ailesinin Amerika’dan kızı istemeye geleceğini söylemişlerdi. Betül’ün oğlu adama ‘Baba’ diyordu, âdem da onu daima okula götürüp getiriyordu. Çokça inandırıcıydı. O kadar çokça inandım kim, tığ birbirimize çaya harcama gelirdik, bire bir derdimiz olsa birbirimize söylerdik. Benim çocuğumun geleceği gitti. Ben bu zamana büyüklüğünde mütemadi çalıştım. Ağlıyorum şu anda. Benim emeğim gitti. Çocuğumun eğitim hayalleri, benim eş hayallerim gitti. Eşim pestil, kimsemiz bulunmayan. Olaylardan sonradan pestil oldum, acillere düştüm. Çok mağdurum, evim icar, eşim rahatsız. Seçme çevrim gözünün içine bakıyorum yeniden katre geçirir, konuşamaz diye niteleyerek. 1 yıl baktım eşime, konuşamadı. Hastanelerden çıkamadık. Çocuğuma belki ocak alırım veya eğitimi için kullanırız diye mülk biriktirmiştim. Çocuğum okuyan ayrımsız çocuk, puanları de yüksekti. Seçme sabahleyin ağlıyorum. O tarihte kardeşimi bile kazada kaybetmiştim. Yetimleri kaldı. Ego onun boşluğunda mıydım neydim, kandırdılar beni. Ona mı ağlayayım, parama mı ağlayayım, çocuğumun hayallerine mi ağlayayım bilemedim. Kardeşimin acısını üstelik yaşayamadım. Benim boşluğumdan yararlandılar, paramı aldılar, beni kandırdılar” diyerek konuştu.

“BILCÜMLE TÜRKİYE’Yİ DOLANDIRMIŞ BU HERIF”

Olayın peşi sıra adamı araştırdıklarını ve ayrıksı adlar de kullandığını ayirt ettiklerini vurgulayan Yılmayan, “İnternete Eren Işık diye niteleyerek yazdığınız zaman bütün fotoğrafları çıkıyor. Bütün Türkiye’yi dolandırmış bu insan. Her yerde aranıyor. Ben yardım istiyorum, bu adamı neredeyse bulup çıkarsınlar. Bibi dolandırmaya bitmeme ediyor. Eskişehir, Kırşehir, değme yerden yazıyorlar. Kadınların münasebetsiz fotoğrafını çekiyormuş, henüz bilahare ‘Beni söylerseniz bunlarım yayarım’ diyormuş. tek avrat intihar etmiş, birisi evini, arabasını satmış. Çokça kişinin canını yakmış. Büyüklerimizden arkalama istiyorum. Böyle şişman bire bir hilekâr yakalansın. Türkiye’yi dolandırıyor birlikte bunu kimse görmüyor mu? Ona gidiyor yardım yataklık yaptırıyor, buna gidiyor yardım karyola yaptırıyor. Nerede, kimde servet varsa öğreniyor. Şantaj yaptığı kişilere de ihtimal yarısı senin yarısı benim deyip insanları özlük ağına düşürüyor mümkün. O Cenabıhak ile onların beyninde” ifadelerini kullandı.Share: