Zavot ırklarına oğulcuk transferi

Amerika Müttehit Devletleri Teksas eyaletinden Kars’a gelen Beefmaster ırkı embriyolarının geçmiş buzağıları doğdu.

“Beefmaster ve Zavot Sığır Irklarında Embriyo Transferi” projesi kapsamında Amerika Müttehit Devletleri Teksas eyaletinden Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesine getirilen Beefmaster ırkı embriyolarının geçmiş buzağıları sabık hafta doğarken, 1 haftalık olan buzağılar anneleriyle birlikte ilk kez dışarıya çıkarıldı. Günde 2 kg büyüyen Beefmaster ırkı 14 ayda olgunluğa erişiyor.

Konuyla ait kendisine gazetecilere açıklamalarda kâin Baytar Oğulcuk Teknoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetin Öztürkler, “Tığ hazırlık devresi ve proje döneminden sonraları çünkü bunların transferleri zarfında tıpkısı maliyet geçişsiz. Bakanlığımızdan destek aldık, rektörlüğümüzden bindi aldık. Planlama yaptık. Transferlerimizi Ilk Teşrin ayında yaptık ve geçmiş doğumlarımız 19 Temmuz’de gerçekleşti. Diğer gruplarda peyder pey yaptığımız için doğumla sonuçlanacaktır. Onları bile ilerleyen zamanlarda gene paylaşacağız” dedi.

Öztürkler, “imdi bunların evolüsyon özelliklerini inceleyeceğiz. Zooteknik inceleyeceğiz. Bunların çevreye, bizim bölgemize neva durumlarına bakarak ayrı zamanda yetiştiricilerimizi bilgilendirecek belgelik bilgi toplayacağız. Belgelik bilgileri hem üniversitemizde, hem yetiştiricilerimizle, hem öğrencilerimizle ve kamuoyuyla paylaşacağız” diyerek konuştu.

Öte yandan, Türkiye’de ayrımsız evvel olan proje kapsamında ülkenin sığır eti ihtiyacı daha haşat ve konuşu namına karşılanacak. – KARSShare: