Yan pazarlarında göveri sonuç fiyatları geriledi

İstanbul’bile semt pazarlarında sebze ve ürün fiyatları gerilemeye bitmeme ediyor. Pazarın sunma düşük meyvesi 8,5 TL ile şeftali, sebzesi ise 8 TL ile domates oldu. Pazarcılar ise bu fiyatların yaz bitene büyüklüğünde devam edeceğini söyledi.

Ağustos ayında İstanbul’de semt pazarlarında göveri sonuç fiyatları gerilemeye başladı. Bahçelievler’deki semt pazarının genişlik bağan fiyatlı meyvesi 8,5 TL ile şeftali olurken, sebzesi ise 8 TL ile domates oldu. Fiyatların tıpkısı süre elan hakeza gideceğini söyleyen pazarcılar, maliyetler düşmesi ile fiyatların elan de gerileyeceğini söyledi. Pazarın sunu fiyatlı meyvesi kilosu 27 TL ile incir olurken, en pahalı sebzesi ise 40 TL ile bamya oldu.

“Şu anda yeryüzü aşkın meyve şeftali satılıyor”

Şeftali’nin pazarlarda mübarek olduğunu belirten pazarcı Derviş Çevirici, “Şu anda şeftalinin kilosunu 8,5 TL’den satıyoruz. Devamında erik 9 TL, üzüm 13 TL’den satıyoruz. Pazarın en yüksek fiyatlı meyvesi ise 27 TL ile incir. Buda mübarek olmadığı üzere öyle şu anda mübarek olursa 15 TL’ye büyüklüğünde geriler. Şu anda en aşkın semere şeftali satılıyor. Hem akla yatkın hem da bütün zamanı olduğu için” şeklinde konuştu.

“Fiyatlar yaz bitene kadar bitmeme mesabe”

Pazarın en bağan fiyatlı sebzesinin domates olduğunu rapor eden pazarcı Gökhan Işık, “Kıymet şu anda 8 TL. Bu fiyatların bağan olması bol olmasından kaynaklanıyor. Devamında ise 10 TL ile görgüsüz, baklagiller, fasulye, 20-15 TL ortada seyrediyor. Biberler ise 10-15 TL beyninde satıyoruz. Pazarın yer fiyatlı sebzesi ise 40 TL bamya. Bunun sebebi ise artağan olmadığından kaynaklanıyor. Vatandaşlar ihtiyacı olduğu büyüklüğünde alabiliyorlar. Bu fiyatlar yaz bitene büyüklüğünde devam ayar” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: