Eksiksizlik Kılıçdaroğlu: “Erzurum’u 30 bilyon dolarlık form haline getireceğiz”

Cumhuriyet Altını Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu takım toplantısı tahsis etmek ve ziyaretlerde çıkmak amacıyla Erzurum’a geldi. İktidara gelirlerse Erzurum’u 30 bilyon dolarlık format haline getireceklerini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Erzurum ve bu bölgede bulunan iller için mıntıka planlaması yapacağız. Bu bölgenin özel ekonomi bölgesi kendisine zar edilmesi gerekiyor. 9 yer ile beraber ortak projeler yapılması gerekiyor. Erzurum, Kars, Iğdır, Balkı, Tunceli, Bitlis, Van, Muş ve Bingöl bu bölgede tarım ve hayvancılığın mıntıka merkezi olması gerekiyor. Bölgenin özel yatırım alanlarıyla teşvik edilmesi geçişsiz. Erzurum’u da 30 milyar dolarlık form haline getireceğiz. Hemen İstanbul, İzmir büyümeyecek Erzurum de büyüyecek, bu nahiye bile gelişecek. 85 milyon vatandaşımız beraber olarak büyüyüp gelişeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye Iri Budun Meclisinin tatile girmesiyle bu arada takım toplantılarını değme hafta değişik ilde ika kararı kayran CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, önceki kadro toplantısını Erzurum’de yaptı. Sabahleyin saatlerinde Erzurum’a mevrut Kılıçdaroğlu önce namına tarihi Erzurum kongre binasını ülfet etti. Henüz bilahare milletvekilleri ile bu arada esnaf ziyaretinde bulunan Kılıçdaroğlu, Temiz Fazıl Kısakürek Konuşma Salonu’nda 13.30’da takım toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya 120 saylav ve Erzurum halkıyla katılan CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Bu bayrı şehrimiz Kurtuluş Savaşı’nın mihrak noktası ve esas noktasıydı. TBMM’nin önceki başkanı olan Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk Erzurum milletvekiliydi. Dolayısıyla Erzurum’un hem bizim tarihimizde hem bile CHP tarihinde özel bire bir yeri var” dedi.

“Erzurumlularla kucaklaşmaya ve helallik istemeye geldim”

Erzurumluların CHP’ye sempati göstermemesinin nedeninin kendileri olduğunu ve bunun amacıyla Erzurum’dan helallik istemeye geldiklerini söyleyen Cumhuriyet Ahali Partisi Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Türkiye Büyük Kavim Meclisi tatile girdi. Ülkemizin problemlerini temas etmek için biz da Erzurum’dayız. Tarihin bize yüklediği benzeri kalın var. Bu ülkenin kuruluşunda şehitlerimizin kanları var, gazilerimiz var. Bizim tümen yerine oturup ülkenin sorunlarını izleyecek halimiz namevcut. Bu yönde biz üstelik tıpkı değişmeyen aldık. Bire Bir yerden başlamamız gerekiyordu. Nereden başlayalım diye konuştuk hepimizin aklına ayrımsız kent geldi. Erzurum’dan tevessül kararı aldık. Tarihi site, kadim şehir, dadaşların şehri Erzurum, bir gün bölgenin Paris’i adına adlandırılan şehirdi. Bu kadim şehrimiz Kurtuluş Savaşı’nın mihrak noktası ve çıban noktasıydı. TBMM’nin evvel başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Erzurum milletvekiliydi. Dolayısıyla Erzurum’un hem bizim tarihimizde hem da CHP tarihinde hususi benzeri yeri var. Sorumluluk şu madem bu büyüklüğünde eke ve tarihî açıdan derinliği kâin bire bir kent o antlaşma neden CHP’ye sıcakkanlılık göstermedi? Sebep yegâne üstelik mebus CHP’den çıkarmadı? Kocaman benzeri istifham amma bu sorunun cevabını siz değil ego vereceğim. Bu işin sorumlusu ve hatalısı Erzurumlular değil, Cumhuriyet Ahali Partililerdir. İğneyi ilk önce kendimize batıracağız. Erzurum’a gelmedik, sofranıza oturup çayınızı, kahvenizi içmedik. Sonradan dedik Erzurumlu bize rey versin hastalık versin kardeşim. İlk geçmiş ayrımsız gel şehre oturup dertlerini dinle. Çayını bağırsak, tek madde yapmıyorsan aynı cağ kebabını ye. Bunları yapmadık bu nedenle biz Erzurum’a tıpkısı zamanda Erzurumlularla kucaklaşmaya ve helallik istemeye geldik” diyerek konuştu.

“On Paralık kimesne endişe etmesin Suriyelileri davulla, zurnayla göndereceğiz”

Konuşmasında Suriyelilere birlikte değinen Kılıçdaroğlu, “Erzurum Kongresi yapıldı ve Cumhuriyet ilk kez burada temeline kavuştu. Türkiye’nin durumu kip ak pak değil kullanılmamış bir uğraş başlatmak zorundayız. Erzurum’de gerçekleştirilen kurultay amiyane benzeri kongre değildi. Manda ve himayenin akseptans edilmediği ve milli iradenin esas kılındığı ayrımsız kongreydi. Vatandaşlarımız ortada işsizlikle savaşım edenler var. Bu konuları aşmamız gerekiyor. 3 milyon 600 bin Suriyeli ülkeye geldi. Bunlar da resmi olan sayılar. Zaman Erzurumlu kardeşlerim bana Suriyelileri gönderecek misiniz diye sordu. Hiç kimesne keder etmesin, ırkçılık yapmadan, kimsenin onuruyla oynamadan onları kişi ülkelerine sizlerin takdiriyle davulla, zurnayla göndereceğim” açıklamalarında bulundu.

“Köylere hoca kabilinden cami imamı kabil tarım mühendisi görevlendireceğiz”

Çiftçilere büyük ölçüde bindi sağlayacaklarını de rapor eden Kılıçdaroğlu, “Tıpkı şeker fabrikası vardı Erzurum’dahi özelleştirildi. İşçileri kovulmayacak diyerek meze verdiler sonradan o işçilerin işlerine dahi akıbet verdiler. Şu anda şeker hastalığı fabrikasında haddinden fazla mahdut bir takım çalışıyor. Türkiye 34 sene sonradan ilk defa yurtdışından şeker hastalığı ithal etti. Bu toprak tarım ve hayvancılık bölgesi. Çiftçilerimiz amacıyla yapacaklarımızı anlatacağım. Çiftçilerimizin aldığı kredilerin geçmiş benzeri haftada tam faizlerini sileceğiz. Bölge bazlı planlama yapacağız. Dikici ektiği üründen tek şekilde kötülük etmeyecek. Ekilen dönümün maliyeti bellidir. Tarım mühendislerimizin sayesinde arazide yapılan ekimin maliyeti nedir öğreneceğiz ve çiftçimizin satamadıkları ürünleri kar edecekleri şekilde kerem adına tığ satın alacağız. Çiftçinin elinde olan hiçbir madde haciz edilmeyecek bununla ait kanun çıkartacağız. Traktörlerde kullanabilmeleri için çiftçilerimize kırmızı süt vereceğiz. Köylerde kırsalda bittabi öğretmenler ve köy imamları varsa, ziraat mühendisleri birlikte olacak, baytar da olacak. Bunların tüm kamu personeli olarak sizlere hizmet edecekler. Kırsalda müteharrik kadınlarımızın toplumsal asayiş ücretlerini tığ yatıracağız” şeklinde konuştu.

“Rastgele sene 20 bin aileye ücretsiz şişman ve küçükbaş efsanevi dağıtacağız”

Şarki Rum Bölgesini tarım ve hayvancılık konusunda üretim merkezi haline getireceklerini üstelik tamlayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Erzurum ve bu bölgede bulunan iller amacıyla toprak planlaması yapacağız. Bu bölgenin özel ekonomi bölgesi olarak zar edilmesi gerekiyor. Bu nahiye 9 el ile bu arada eş projeler yapması gerekiyor. Erzurum, Kars, Iğdır, Veca, Tunceli, Bitlis, Van, Muş ve Bingöl bu bölgede ekincilik ve hayvancılığın toprak merkezi olması gerekiyor. Bu bölgenin hususi yatırım alanlarıyla isteklendirme edilmesi geçişsiz. Iğdır’a hareketli hayvanat getirilecek oradan etkili hayvan satışları yapılacak ve her sene orada 20 bin aileye ücretsiz şişman ve küçükbaş zooloji dağıtılacak. Gene bu bölgede tarım ve hayvancılığın gelişmesi amacıyla vücut el işi ve kap el işi tesisleri kurulacak. Bunlarla beraber yemleme fabrikaları da bu bölgelere kuracağız. Tarım aletleri ve zirai yapıt paketleme tesisleri, nakit gübre ve ekincilik ilaçları üstelik bu bölgelere getirilecek. Bu bölgenin merkezide Erzurum olacak. Tarım ve hayvancılık arsıulusal borsası Erzurum’bile kurulacak bunun yanında laboratuvarlar ve ticaret merkezleri da Erzurum’de kurulacak. Erzurum tarım ve hayvancılık üretim merkezi olacak. Hayvan atıklarından üstelik nakit matbu ve enerji üreteceğiz. Ürettiğimiz enerjiyi de çiftçilerimiz ücretsiz adına kullanacaklar. Erzurum’u 30 milyar dolarlık kalıp haline getireceğiz. Çabucak İstanbul, İzmir büyümeyecek Erzurum de büyüyecek bu bölge birlikte gelişecek. 85 milyon vatandaşımız beraber adına büyüyüp gelişeceğiz” dedi. – ERZURUMShare: