Tütüncü: “Kesin söylüyorum, sıfır tolerans”

Dağ Belediyesi Mart kocaoğlan meclisinde çatı denetimsiz binaların denetlenmesi, gerekirse mecliste grubu olan partilerin desteği alınarak çalışma başlatılması hususu divan gündemine önerge yerine sunuldu. Başbuğ Melik Tütüncü, “Kemiksiz söylüyorum. Muvaffakiyetsiz müsamaha” dedi.

Kepez Belediye Meclisi’nin, 2023 yılı Mart kocaoğlan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Kepez Belediye Reisi Kağan Tütüncü başkanlığında toplanan mecliste, 15 yazılmış, 1’i takrir kalkışmak için 16 ruzname maddesi görüşüldü. Partilerin grup başkanlarının 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ili etkileyen sarsıntı felaketinde sergilenen yardımlaşma seferberliğinin dile getirildiği konuşmaların arkası sıra Komutan Tütüncü da, başsağlığı ve önceki olsun dileklerini iletti. Dağ Belediyesi namına vatandaşların, personellerin, divan üyelerinin müzaheret seferberliğine teşekkür eden Komutan Tütüncü, ” Türkiye’deki bilcümle belediyeler, Antalya’daki bütün belediyeler kendi imkanları nispetinde büyük tıpkı seferberlik ruhuyla, milli ilişki ve dayanışma ruhu içerisinde meseleye ehil çıktıklarını gördüm. Hem burada, hem da 2 defa gittiğim yer sarsıntısı bölgesinde gördüm. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen ve arkalama kampanyasına destek olan sedir üyelerimize, imkanlarını seferber eden bilcümle belediyelerimize, hayırseverlere, ihtişam kurumlarımıza teşekkürname ederim” dedi.

8 kumluk mutfağı 30 bin nefis yemek

Kepez Belediyesi olarak hareket bölgesi için müzaheret kampanyası düzenlediklerini ve bu kampanya çerçevesinde 190’ı tır doğmak üzere 220 araçla bölgeye insancasına müzaheret gönderildiğini belirten Başbuğ Tütüncü “Bu açık gönüllükten âlem hemşehrilerimize ilgiyle teşekkür ederim. Bu çokça mehabetli ayrımsız katkıydı. Depremin ikinci gününde 8 pare çöl mutfağı kurduk. Günde 30 bin sıcak kemirmek hizmetimiz 15 devir sürdü. Şuanda birlikte İskenderun ve Osmaniye’birlikte bu çalışmalarımız halan bitmeme ediyor. 24 saat boyunca 30 bin kişiye yemek hizmetimiz sürüyor. Antalya’ya mevrut depremzede kardeşlerimizin nerede durma ettiklerine bakılmaksızın 32 bin 74 kişiye insani yardım malzemesi(Azık, üst vb. ) ulaştırıldı. Şehremaneti Esenlik Merkezimizce depremzede vatandaşlarımızın misafirler edildiği tesislerde tedavi, tıbbi destek ve derman yardımında bulunuyoruz. Meslek öncesi öğretmenlerimize teşekkürname ediyoruz. Gezgin bala atölyelerimizle çocuklarımıza, ailelerinde zarfında olduğu psikososyal bindi anlamında atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Başsağlığı dileklerini iletti

Başbuğ Tütüncü sarsıntı yardımları konusundaki açıklamalarının arkası sıra Bozuk CHP Umumi Başkanı ve Antalya Milletvekili Bahir Baykal’ın vefatına değindi. Tütüncü; “Rahmetli Deniz Baykal’a rabbimden yağmur diliyorum. Bize haddinden fazla koca tecrübeler bıraktı, iri bir miras bıraktı. Cumhuriyet Altını Halk Partisi camiasına, hep sevenlerine ve ailesine başsağlığı dileklerimi devretmek isterim” dedi.

Temsilci seçimi

Başbuğ Tütüncü’nün divan açılış konuşmasının peşi sıra ruzname maddelerinin görüşülmesine geçildi. 2023 yılı Kıytırık ve Olağanüstü Asamble Toplantılarında; Acı Uray Başkanlığını piyes etmesi amacıyla ANFAŞ Antalya Fuarcılık İşletme ve Envestisman A.Ş. ‘ye Ramazan Şarap, ALDAŞ’a Süleyman Acar, Antalya Pamuklu Oluşum İnşaat Mühendisliği Hususi Terbiye Müşavirlik Hizmetleri Turizm Endüstri A.Ş’ye Mehabetli Rekiz, Antalya Acı A.Ş’ye Delikanlı Tanık seçildi.

Hepimiz üstünde elan dikkatli durmalıyız

Mart kocaoğlan sedir toplantısında “Çatı denetimsiz binaların denetlenmesi konusunun gündeme alınarak, gerekirse mecliste grubu olan partilerin desteği alınarak mücahede başlatılması” hususu dahi sedir gündemine önerge olarak sunuldu. Önerge ile ilişik tıpkı izah fail Komutan Tütüncü; “Bu konuyla ilişik çalışmalarımıza başladık. Hepimizin üzerinde henüz tetik durmamız lazım gelen konuların başında bu geliyor. İmar Müdürlüğümüz binaların statik kendisine henüz işlek hale getirilmesi üzere neler yapılabilir bununla de ait zaruri çalışmalarına başladılar. Pazartesi haset formalist ve alt kurul üyelerimizle eş bire bir güruh yaptık. O ortak toplantıda aldığımız karar şu şekilde; bununda hep eliyle bilinmesini istiyorum. Binaların elan ateş parçası olması anlamında yapılacak ne asıl teknik donanıma ihtiyaç varsa ana olan maliyet değil, anne olan herif fert ve servet güvenliği Bununla ilişkin yapılacak olanları meclisimize de taşıyalım. Icabında ayrı bir talimatname maddesi kendisine, ayrı ayrımsız bayındırlık şartı yerine geçirelim istedik. Bununla ilgili çalışmalarımız başladı. Bu hassasiyeti bundan sonra en son düzeyde tutmamız lazım. Imdi anlaşılıyor ki; yalnız yönetmelik ve yasa metinlerinin var olması değil, bunların uygulama aşamasının bizim dışımızdaki kısımlarında bile müstelzim hassasiyeti göstermemiz lazım geldiği kanaatindeyim “diyerek konuştu.

Depremden sonra alınan tıpkı kararı da açıklanan Komutan Tütüncü, “Balaban mağazaların olduğu, galerilerin olduğu yerlerde; elbette kim fırın ve pastacı denetimi yapılıyorsa, İmar Müdürlüğümüzde demincek ayrı tıpkı grup halinde bu taramalara başlıyor. Rast kendisine ta vatandaşlarımızda endişeler var. Bulunduğumuz binada kolon maktu mi endişesi var. Şuana kadar ilçemizde böyle ayrımsız örneğe rastlamadık. Amma seçme ihtimale cebin arkadaşlarımızın bu çalışmaları bile alçak bire bir şekilde de yapmalarını birlikte buyuru verdim. İmar Müdürlüğümüz gereken takibi yapacak, sizlerin bile antrparantez takip edilmesi müstelzim hususlar olursa kesin söylüyorum liyakatsiz tolerans Hepimiz tıpkı noktadayız. Sunma evire çevire şekilde takiplerini yapacağız. 250 binden fazla konutun olduğu bir ilçedeyiz. Bu konuya bilcümle bu arada bakarsak, bilcümle bu arada odaklanırsak iyi evet” dedi.

Türkiye’nin 1999 depreminden çokça ibretler çıkardığını da sözlerine ekleyen Başkan Tütüncü, 1999’dan sonra yapılan binalarda beyaz ile siyah büyüklüğünde fark olduğunu söyledi. – ANTALYA

Share: