Muratpaşa’da Perde Beton Uygulaması Zorunluluğu

Antalya’üstelik Muratpaşa Belediyesi, ilçede yapılacak tamam yıpranmamış binalar üzere gerelti beton uygulaması zorunluluğu getirdi. Belediye Başkanı Ümit Uysal, uygulamanın Şili ilkin koyulmak için sarsıntı riski taşıyan bir nice ülkede hanay kurtaran ayrımsız kabil olduğunu belirtti.

Muratpaşa Uray Meclisi, ilçede kullanılmamış yapılacak tüm binalara gerelti beton uygulaması zorunluluğu getirdi. Karar, AK Fırka grubunun ret oylarına karşın oyçokluğuyla alındı.

EŞ UYGULAMA

Türkiye’nin haddinden fazla büyük ayrımsız facia yaşadığını belirten Komutan Uysal, “Tıpkı taraftan yaralarımızı sarmaya, tesanüt içinde olmaya gayret edeceğiz başka bir taraftan bile gelecekle ilişik kararlar alacağız” dedi. Uysal, gerelti beton uygulamasının Şili ilkin kalkmak için yer sarsıntısı riski haiz bir nice ülkede hanay kurtaran benzeri analog olduğunu söyledi.

MALİYET ARTTIRMIYOR

Uysal, “Muratpaşa’mızda binaların dayanıklılığını yükseltmek üzere mecburi olmasını öneriyoruz. Bu maliyeti da arttırmayan ayrımsız molekül. Ustalık bir laf. Keşki aynı fehamet politikası olarak haddinden fazla teferruatlı yıllar geçmiş buna geçebilmiş olsaydık. Şu andaki hasarımız çok henüz düşük olurdu” diye konuştu.

Alınan kararla, Muratpaşa’üstelik yıpranmamış yapılacak binalarda imdi Türkiye Bina Zelzele Yönetmeliği hükümlerine akıllıca nitelikte engel beton kullanılacak ve binaların dayanıklılığını arttırmak üzere perdeler birbirine sarp ve esasi doğrultuda bulundurulacak. amma velakin Burulma Düzensizliği katsayısı üstelik 1.4’ü geçemeyecek.

BELEDİYE SEVAP ALMAYACAK

amma velakin çatı güçlendirme çalışmalarında vatandaşın belediyeye ödemesi gereken ücretleri dahi kaldırdıklarını aktaran Başkan Tevazulu, şöyle bitmeme etti:

“Maalesef riskli alan ilanı ya da riskli binayı belirlemeyle ilgili yetki, ilçe belediyesinde değil. Türkiye genelinde kentsel dönüşümün düşük ayrımsız oranda kalmasının nedeni dahi ille da hep yetkilerin Ankara’ya bütün olması, kentsel inkılap yetkisinin kaymakamlık belediyelerinde bulunmaması. Umuyorum ki giderek mevzuat değişir. Türkiye genelinde benzeri seferberlikle bütün beraber bunu yaparız. Ancak şu aşamada alelhusus haddinden fazla sakat yapılmış beherglas kolonun müstakil ayakta durduğu binalarımıza kesin güçlendirme uygulamamız gerekiyor. Bütün o kolonların birbirine bağlanması gerekiyor.”

KIYAMET KÜLTÜRÜ

Başkan Uysal, bu çalışmalara mülhak namına, Muratpaşa’nın 55 mahallesinde gücük adı MAG olan ‘Muratpaşa Afet Gönüllüsü’ programını uygulamaya aldıklarını aktardı. Programa, taharri-istirdat köpeği ve facia çabucak çöken GSM iletişimi nedeniyle telsiz haberleşmesi eğitimlerini bile ekleyeceklerini kaydeden Başkan Tevazulu, “Çabukça bu icraat başlayacak. Aynı taraftan üstelik yapım tekniğimizi maksimum oranda düzeltiyoruz farklı taraftan bir yer sarsıntısı, kıyamet kültürünü geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Share: