Muş ve Hakkari’de kadınlar depremzedeler amacıyla battaniye üretiyor

Muş ve Hakkari’deki fahri kadınlar, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenler üzere battaniye üretiyor.

Muş Belediyesi bünyesindeki Porsor Asıl Hars Merkezi’nde çevrimli belletici kadınlar, hasbilik esasıyla depremlerin yıkıma kat açtığı illerde yaraların sarılmasına yönelik çalışmalara destek veriyor.

Bu kapsamda depremzedelerin ısınması amacıyla battaniye üreten kadınların yaptığı ürünler, Uray eliyle belirlenen illere gönderiliyor.

Çalışmaları inceleyici Şehremini Feyat Asya, depremlerin peşi sıra devletin başlattığı seferberlik ruhuna şehirdeki herkesin ulama sağladığını söyledi.

Merkezde 20 dirayetli öğreticinin “Çocuklarımız Üşümesin” projesi kapsamında battaniye yaptığını ifade eden Asya şöyle konuştu:

“Bu himmet bizleri olağandan bahtiyar etmiştir. Depremden etkilenen çocuklarımızın üşümemesi hesabına yapılan çalışmayı önemsiyoruz. Emeği sabık kardeşlerimize, Toplumsal ve Kültür İşler Müdürümüze, koordinatörlerimize ve hasbilik esasıyla çalışan kankızıl öğreticilerimize teşekkürname ediyorum. Şehrimizin değme insanı adeta seferber oldu. Deprem bölgesindeki tüm yaralar sarılıncaya kadar çalışmalarımız bitmeme edecek.”

Hakkari

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde birlikte gönüllü kadınlar, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde battaniye üretiyor.

Çukurca El Eğitimi Merkezi Müdürü Zeynep Tuncil 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.

Gönüllü mahir öğreticilerin depremzedelere destek olmaya çalıştığını aktaran Tuncil, “Yüreğimiz, dualarımız depremzedelerle alay malay. Çukurca’nın birlik halkı depremzedelerin yanında. Tanrı bir henüz böyle aynı depremi bizlere yaşatmasın. Kadınlarımız fahri kendisine battaniye üretiyor.” ifadesini kullandı.

Usta belletici Zeynep Ruz ise “Depremzedeler için elimizden geleni yapıyoruz. Onların yanındayız ve acılarını paylaşıyoruz.” dedi.

Share: