TOKİ serencam 3 yılda 213 bin göz yaptı

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Şişko Ev İdaresi Başkanlığı (TOKİ), dünyada yaşanan Kovid-19 salgını ve ekonomik krizlere rağmen sonuç 3 yılda nitelikli ve yatay mimariyi anne alan tahminî 213 bin konutu tamamladı, 144 bin konutun inşaatına ise devam ediyor.

AA muhabirinin TOKİ’den aldığı bilgiye bakarak, yıllardır daraç gelirli vatandaşlar için toplumsal konutlar düz yazı fail, icar öder gibi familya sahibi özne TOKİ, yer ve ilçelerde binlerce toplumsal göz yapıyor, kentsel dönüşümlerle vatandaşlara sakıncasız yuvalar kurarak şehirleri yeniliyor.

2002’den bu yana “tümce üzere göz”, “insancasına hayat” ve “soylu erki yerine ulaşılabilir bölük” hedefi doğrultusunda 1 milyon 170 bin basamak hedefine ulaşan TOKİ, kestirmece 70 bin kişiye birlikte istihdam sağladı.

Kamunun ihtiyaç duyduğu eğitim, esenlik, düzenlilik ve spor kabil bakım binalarının ve sosyal donatıların yapımında bile koskocaman projeler geliştirerek vatandaşların hizmetine sunan TOKİ, bu kapsamda 2002’den bugüne bin 389 ekol, 269 şifahane, 215 mektepli yurdu, 22 darülfünun binası, 997 spor salonu, 99 dispanser, 2 bin 113 ticari vahit, 19 stat, 912 cami olmak amacıyla 26 bin 134 sosyal donatı inşa etti.

İnşaatı bitmeme eden 64 bin konutun, bu yıl tamamlanması hedefleniyor

Dünyada yaşanan Kovid-19 salgını ve soylu erki krizlere karşın TOKİ aracılığıyla sonuç 3 yılda kalifiye ve yatay mimariyi asıl düz kestirmece 213 bin göz, toplumsal donatılarıyla şehirlere kazandırıldı. Bu konutların yüzdelik 95’ini sosyal konutlar oluşturuyor.

TOKİ, 775 şantiyede bütün 144 bin göz ile farklı donatıların inşaatına da devam ediyor.

50 milyar teklik yatırımla inşaatı bitmeme eden bu konutlardan 64 bin göz ile 3 bin 200 iş yeri, 15 hükümet konağı, 500 köy evi ve sair içtimai donatıları bu yıl tamamlamayı planlayan TOKİ, 220 değişik alanda bakir konut projelerinin ihalesini, 66 bin konutun birlikte komutan sözleşmesinin gerçekleştirilmesini birlikte bu yıl yaparak, 200 sektörün üretimine, ekonomiye ve istihdama yardım sağlayacak.

TOKİ, kıran bölgelerinde yaraları sarıyor

Ülkede yaşanan yer sarsıntısı, sel ve yangınların nöbet açtığı yaraların sarılması için TOKİ eliyle yapımına başlanan ve güdük sürede balaban benzeri kısmı tamamlanarak teyit edilen basamak projeleri ile vatandaşların tahaffuz ihtiyaçları dahi karşılandı.

Afet yaşanan illerde afet konutlarının teslimleri ise planlandığı şekliyle etaplar halinde sürdürülüyor. Yıl sonuna kadar bilcümle kıran konutlarının tasdik edilmesi planlanıyor.

Bu kapsamda Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun, Rize, Sinop, Bartın, Antalya ve Muğla’üstelik toplamda 40 bin basamak ve köy evi, 1900 hisse senedi yeri, 2 bin 200 ahır ve sosyal donatılar nesir edildi, bire bir kısmı üstelik halen devam ediyor.

İstanbul’de kentsel dönüşüm çalışmaları

TOKİ vasıtasıyla mikro genelinde kentsel inkılap çalışmaları bile sürüyor. Bugüne büyüklüğünde 179 bin konutun dönüşümü sağlanırken, 45 ilde 108 proje yürütülüyor, tahminî 73 bin konutun tasrif, proje ve düz yazı süreci bitmeme ediyor.

İstanbul’birlikte ise kentsel tahavvül projesi kapsamında 22 ilçede 35 projede mecmu 27 bin göz ve ticari birimin üretilmesi noktasında koca icraat yapıldı. Bu kapsamda 12 bin 73 hane ve ticari ünitenin inşaatı ile tahminî 15 bin hane ve ticari ünitenin proje çalışmaları devam ediyor.

Vatandaşın toplumsal ev memnuniyeti

TOKİ aracılığıyla inşa edilen eskimemiş sosyal konutları gezen vatandaşlar, eskimemiş konutlarına kavuşmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

Gaziantep TOKİ konutlarından ev sahibi olan Zeynep Topal, “TOKİ’ye başvurduk, kurada bize birlikte çıktı. Familya sahibi olduk, kira öder üzere ödeyeceğiz. Cenabıhak izin verirse dairemizi geldik, gördük. Çok pir.” dedi.

Evin işçiliği ve mimarisini dahi çok beğendiklerini dile getiren Topal, “Anlatılacak gibi değil, yaşayıp göreceğiz. Camimiz var, okulumuz var, bakkalımız var, ulaşımımız güzel, şehremaneti otobüslerimiz çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza çokça teşekkür ediyoruz. Tanrı razı olsun. TOKİ başkanına, emeği geçen hepsinden Cenabıhak razı olsun, çokça teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Burdur’da toplumsal bölük sahibi Remzi Atıcı ise umduğundan henüz iyicene, ultra begayet ayrımsız evle karşılaştığını dile getirerek, “Yapandan bile dil olandan üstelik Allah razı olsun. Öncelikle Cumhurbaşkanımızdan Cenabıhak razı olsun. Kirada oturuyorduk, kira öder gibi şu anda familya sahibi olduk. İnşallah evi olmayanlara üstelik Cenabı Tanrı bir şekilde felek haysiyet.” ifadelerini kullandı.

Burdur TOKİ’den karı sahibi olan İsmail Kötü bile, “Konutlarımız çokça pir. Dairelerimiz sıradan çokça pir, müfrit işlenmiş. Bir eş sahibi olmanın senelerdir hayalini kuruyorduk.” dedi.Share: