ABD’de savaş uzmanlığını bıraktı, dedesinden küsurat topraklarda rençperlik yapıyor

KUL’birlikte askeri insan bilimci iken dedesinin topraklarına cemaat çıkmak üzere kariyerini bırakıp Burdur’a gelen Dr. Ece Aynur Değer, bırakıt mütezayit topraklarda susuz ekincilik yapmaya başladı. Önümüzdeki yüzyılın akarsu ve azık savaşlarına sahne olacağını düşündüğünü tamlayan Saygınlık, “Bu dahi benzeri uğraş ve vatan savunması. Kurtuluş Savaşı’nı elbet kazma kürekle kazandıysak, bu savaşı de çapa ve orakla kazanacağız” dedi.

Asker emeklisi ayrımsız babanın kızı olan 39 yaşındaki Dr. Ece Aynur Onur, 2006 yılında ODTÜ Arsıulusal İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 2008 yılında Fulbright Bursu’nu kazanarak BENDE Indiana Üniversitesinde askeri antropoloji alanında faziletkâr lisans ve doktora yapmaya başlayan Öz Saygı, dedesinin vefatı sonrası Türkiye’ye geldi. Burdur’un Kayalı köyündeki dedesinden bırakıt artan toprakları ülfet fail Öz Saygı, köyde kimsenin kalmadığını, okulun kapandığını ve bölgenin susuzluk yaşadığını görünce hayatını bir anda değiştirecek kararı aldı. Onur, 9 almanak ÇAKER macerasını ve kariyerini sonlandırıp bırakıt kalan topraklarda susuz tarım yapmaya başladı. Duygusal suyu vererek lavanta, ada çayı, kekik, biberiye ve papatya gibi bitkileri susuz tarımla yetiştirmeyi başaran çekişme uzmanı, herhangi bir sabah evinden yazmasıyla çıkıyor, traktörüne binip tarlasını sürmeye gidiyor. Elinde çapayla ürünleri ilk teşrin ve hasada hazırlayan Haysiyet, 25 kadının de çiftliğinde istihdamını sağlıyor.

2019 yılından bu yana çiftçilik yaptığını belirten Dr. Kraliçe Aynur Onur, köyün terkedilmiş olmasının kendisini haddinden fazla sarstığını söyledi. Kendisi gibi kardeşinin dahi işini bırakıp ata topraklarına dönme kararı aldığını nâkil Onur, “Hem bölgeyi kalkındırmak yerine hem birlikte dedemizin toprağına eş geçmek adına kavrayışsız periyot yaptık” dedi.

“Bu de bire bir cidal ve yöre cephede savaştığımı düşünüyorum”

İndiana Üniversitesinde askeri ve Ortadoğu antropolojisi, içtimai eşey, medikal antropoloji, tüketim kültürü, kırsal bölge ve kadınların kalkınması üzere dersler verdiğini anlatan Haysiyet, tıpkı cidal uzmanı kendisine yaşanan erke, psikolojik yaymaca, biyolojik savaşların peşi sıra ati yüzyılın bile akarsu ve azık savaşlarına tayf olacağını düşündüğünü dile getirdi. Onur, “Hem gıda hem susuz ekincilik anlamında sunu yöre cephede savaştığımı düşünüyorum. Bu dahi tıpkısı kavga, vatan savunması. Kurtuluş Savaşı’nı kuşkusuz kazma kürekle kazandıysak, bu savaşı birlikte çapa ve orakla kazanacağız diye niteleyerek düşünüyorum” ifadelerine kayran verdi.

Önce karşıt tepki aldı, bilahare herkesin takdirini kazandı

Aldığı karara önce özellikle ailesi ve çevresinin pahal aksülamel verdiğini nâkil Itibar, “Ailem da karışma atılmak amacıyla ‘MEMLUK’deki o avlu ve kariyer bırakılıp rençperlik yapılır mı?’ kabil hırçın aksülamel gösterdiler. Ama demin ailem ve çevrem özellikle almak için haddinden fazla büyük bindi alıyorum. Üniversitedeki hocalarım çokça ölçüm ediyorlar. Filhakika akademinin ve antropolog olmanın sunu koskocaman özelliklerinden biri, ürettiğiniz bilgiyi töz hayatta topluma uygulayabilmek. Ben da bunu arz gür şekilde yaptığıma inanıyorum” diye konuştu.

“Çiftçiliğin yer bir iki harf yazılımı büyüklüğünde prestijli bire bir patika olacağına inanıyorum”

Bölgedeki kuraklığı görünce susuz tarıma yöneldiğini ve bu konuda okkalı tetkikat yaptıklarını belirten Saygınlık, çiftçiliğin önümüzdeki yıllarda sunu prestijli mesleklerden birisi olacağına bel etti. Çiftçilere ve girişimcilere seslenen çekişme uzmanı, “Toplumumuzda köylülüğün biraz kafasız kaldığına müteveccih ayrımsız inanç var. evet da çiftçilik kredisiz tıpkısı meslek üzere görünüyor ama önümüzdeki yıllarda çiftçiliğin genişlik az kod yazılımı kadar prestijli ayrımsız iz olacağına inanıyorum. 3 yıldır kırsalda kıvrak biri yerine, kırsalda tezyifkâr hürriyet var ve burada kan aldığınızı hissediyorsunuz. Doğayla tıpkısı araya geldiğiniz devir hem ruh bilimi hem bedensel adına gençleşiyorsunuz. Halkımıza buradan çağrım, toprağınızı, köyünüzü, ülkenizi infirak etmeyin. Siz toprağa ne verirseniz, yerey onu size mislisiyle kalın kafalı verecek” şeklinde konuştu. – BURDUR



Share: