Telefon dolandırıcıları çekinmezlik keşfetmek amacıyla mal de göndermiş

BALIKESİR’in Edremit ilçesinde, Mehmet Kömürcü (68) ile eşi, kendisini polis ve müddeiumumi kendisine tanıtan telefon dolandırıcılarına mecmu 420 bin TL’lerini kaptırdı. Açıktan ulaşım uygulamasıyla telefonu ele geçirilen Kömürcü namına dolandırıcılar kredi da çekti. Maddesel namına yumruk duruma düştüklerini belirten Kömürcü’ye, dolandırıcıların güven gidermek üzere para gönderdiği bile ortaya artık. Kömürcü, dolandırıcıların kendilerine evlerini birlikte sattırmaya çalıştıklarını söyledi.

Edremit ilçesinde işlek ve detaylı yıllar peynir ticariyle uğraştıktan bilahare zahmetli olan Mehmet Kömürcü’yü güzeşte 25 Mayıs’ta ocak telefonundan arayan şahıslar kendilerini polis ve müddeiumumi kendisine tanıtıp, “Hesabınızın bulunmadığı aynı vezneci üzerinden etiket bilgileriniz kullanılarak yıldırı örgütünün Almanya’de mevcut yerine 5 bin euro gönderilmiş” dedi. Arkası Sıra dahi kendisini ‘Savcı Alparslan’ yerine tanıtan dolandırıcılardan biri, “6 aydır izleme ediyoruz. Parayı sen göndermemişsin. Senin hesabına gönderilmiş. Şimdi senin adına, Şekil Bankası’ndan 45 bin TL göndereceğim. Sen birlikte bu parayı verdiğim hesaba göndereceksin. Biz birlikte izini sürüp, yıldırı örgütü üyelerini yakalayacağız. Bunun üzere telefonuna bire bir izlence indirmen lazım” diye Kömürcü’den bu talimatını yerine getirmesini istedi.

‘4 SAAT UĞRAŞTIM’Cep telefonunun özelliklerini kullanmayı bilmediğini tamlayan Kömürcü, elan sonraları yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ben telefonu çabucak taharri fethetmek için kullanıyorum. Bana Android telefonun elektronik beyin üzerinden uzaktan taharri edilmesine imkân sağlayıcı ‘quicksupport’ denilen programı yüklettiler. Bunu birlikte yapabilmem 4 saat sürdü. Sonraları vezneci hesabıma girdim. 45 bin TL para gelmişti. Bilahare anladım kim bu hesabımda olan mal, benim adıma başvurularak, onaylanan ve hesabıma yatan krediymiş. Parayı, yer mail bankadan göndermemi istedikleri, ‘Emre Boz’ namına aynı bankanın Kahramanmaraş şubesine havale yaptım. Durumdan başkalarına bahsedersem, operasyonunun tehlikeye düşeceğini söylediler. Konuştuğum gönül psikolojiden ferah anlıyordu ve adeta beni hipnotize etti. Adıma çekilen krediyi, Minval Bankası’nda mevrut üzere gösterdiler” dedi.EŞİNİN HESABINI ÜSTELIK BOŞALTMIŞLARAkşam eşi eve geldiğinde durumu ona dahi anlattığını söyleyen Kömürcü, şöyle devam etti: “Eşim polis güçleri kızı. Bu nev işlemleri daha mebzul bildiği amacıyla arayanları eşime yönlendirdim. Suçluların yakalanması üzere o de katkıda bulunabilir diye düşündüm. Bu defa ayrımsız işlemleri eşimin telefonundan yaptılar. Onun hesabında hep 200 bin TL değerinde kızıl ve dolar vardı. Dövizleri, Türk lirasına çevirip, kendi hesaplarına aktardılar. Ziynet eşyalarını dahi bozdurup, verdikleri adisyon numarasına gönderdik. Bersan Maraba, Yüksek Ecerci, Şükrü Vurgu, Emre Gri isimlerine mecmu 420 bin TL para gönderdik.”‘PARA DA GÖNDERDİLER’Hesapları boşaltılan Kömürcü çiftiyle zaman zaman irtibata güzeşte dolandırıcılar, günce yaşamları ve gidip, geldikleri yerler hakkında da vukuf almaya bitmeme etti. Benzeri devir hastaneye gitmek zorunda kaldıklarını ve hesaplarında para olmadığı için pres duruma düştüklerini belirten Kömürcü, “Durumu arayan kişiye söyledim. ‘Format Bankası’nda mademki gönderebiliyorsunuz, mal gönderin’ dedim. ‘Sizi baskı durumda bırakmayız’ dedi ve 6 bin 840 TL civarında mülk gönderdi” ifadelerini kullandı.’TAPUNUZU İPTAL ETTİK’Arayan telefon numaralarının sonsuz değiştiğini belirten Kömürcü, şu ifadeleri kullandı:

“Sorduğumda, örgütün bizi dinlediğini, bu nedenle numaralarını değiştirdiklerini söylediler. Paraları gönderdikten sonradan tekrar aradılar. Etiket bilgilerinin terör örgütünün eline geçmesi dolayısıyla, tapu ve etiket bilgilerimizin bozma edildiğini söylediler. Evler satıldıktan sonraları, yeniden T.C. etiket numarası verip, tapuları üstümüze vereceklerini söylediler. Tüm 1,5 kamer bununla uğraştık. Bana dinlenmediğini söyleyerek ayrımsız tuşlu telefon aldırttılar. Tespit ettikleri emlakçıları bize arattırdılar ve seçkin ahit bize emlakçı geldi, eş gezdirdik. Ama benzeri yandan birlikte habbe satışına alın direndik ve telefondaki kişiden Balıkesir Savcılığı’ndan bu yönde ayrımsız buyuru olduğuna dair yazılı doküman verilmesini istedik. Bunun konusunda bap kapandı. Sonrasında temmuz kocaoğlan ortalarında bizi tıpkısı yol daha arayıp, operasyona başladıklarını söylediler ve benzeri daha arayan olmadı. Dolandırıldığımızı anlayıp, 3 Ağustos’ta savcılığa cürüm duyurusunda bulunduk.”

Share: