Afyonkarahisar’da orman yangınlarına cebin bilgilendirme broşürü dağıtıldı

Orman Mühendisleri Odası Umumi Başkanı Hasan Türkyılmaz, orman yangınlarına cebin dağıtılan bilgilendirme broşürüyle ait, “Bu bilgilendirmelerin başlangıcını Afyonkarahisar’dan yapıyoruz. Cümle Türkiye’de yolculuk acenteleri, otogarlarda bilgilendirmeler yapılacak.” dedi.

Türkyılmaz, Afyonkarahisar Orman İşletme Müdür Mustafa Gökhan BELLEK ve mühendisler, Özdilek Kavşağı’ndaki aynı alışveriş merkezinde açtıkları stantta orman yangınlarına alın vatandaşlara brifing yaptı, risale dağıttı.

Türkiye’da orman yangınlarıyla ilgili alınması gereken önlemlere dikkati dercetmek amacıyla Afyonkarahisar’da olduklarını aktaran Türkyılmaz, 2021’de Türkiye’nin akciğerlerinin yandığını dile getirdi.

Birlik paydaşlarla orman yangınlarına vatandaşların dikkatini ahzetmek ve davranışlarını yönlendirmek adına bilgilendirmeler yaptıklarını anlatan Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“Dinlence için seyahat eden vatandaşlarımıza brifing broşürleri veriyoruz. Hararet çabucak aranacak numaraların olduğu miftah içi kokuları dağıtıyoruz. Salgından bilahare doğanın ve çevrenin önemi elan gani anlaşıldı. Bu nedenle buradan tamlık Türkiye’deki turizm noktalarına, tatil ve intikal noktalarında kişi sağlıklarına eş çıkmaları tavsiyesinde bulunuyoruz. Bu bilgilendirmelerin başlangıcını Afyonkarahisar’dan yapıyoruz. Eksiksiz Türkiye’da seyahat acenteleri, otogarlarda bilgilendirmeler yapılacak.”

“Bire Bir kötü gördüklerinde üstelik 112 ve 177’yi aramalarını istiyoruz”

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Türkyılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Vatandaşlarımızın gezi esnasında araçlarından asla dışarıya yanıcı konu atmamalarını öneriyoruz. Piknik alanları dışında piknik yapılmamasını istiyoruz. Bire Bir esrar gördüklerinde birlikte 112 ve 177’yi aramalarını istiyoruz. İçişleri Bakanlığımız orman yangınlarıyla ilişik bilcümle ekipleriyle destek veriyor. AFAD ekipleriyle pahal tıpkı koordinasyon yapılması noktasında bakanımız istek verdi. AFAD ve Orman Genel Müdürlüğümüz ile orman mühendisleri odamız namına güç manada aynı ve bu arada çalışıyoruz. Vatandaşlarımız akciğerleri olan ormanlarımıza erbap çıksınlar. Doğada cuşuhuruş çıktığı zaman takkadak ağaçlar değil, binlerce canlıda yanıyor.”Share: