Ayvalık’ın orman ve plajları jandarmanın atlı timine kişi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde görevlendirilen jandarmanın süvari timi, yaz sezonunda ormanlık alan, kıran ve plajlarda güvenliği sağlıyor.

Nevşehir Açıkgöz Atlama Beygiri ve Kapik Yetişek Merkezi (JAKEM) Komutanlığı bünyesindeki 3 jandarma atlı timi, yaz süresince Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde görevlendirildi.

Cingöz Astsubay Mümessil Çavuş Porte Yılmaz, Bitirmiş Astsubay Çavuş Cemil Paköz ve Uyanık Mümessil Dal Çavuş Yüksek Pınar biniciliklerini yaptıkları “Gençer”, “Erciyes” ve “Gökçen” isimli atlarla ilçedeki ormanlık alanlar, Ayvalık Adaları Zevk Parkı, Sarımsaklı Plajı, Iblis Sofrası mevkiinde, Badavut Plajı’nda fariza yapıyor.

Orman ve plajlar bölgesine giriş-çıkışları kısıtlamayı ve yara yakılmasını önlemeyi hedefleyen atlı tim, bire bir zamanda kıyı ve plajların güvenliğini bile sağlıyor.

Günlük görevlerini tamamlayan güllabi süvari timi, Sarımsaklı Kurnaz Karakolu’nda dinlenmeye çekiliyor. Bu tam jandarmanın memur ehlivukuf personeli dahi karakolda kâin tavlada atların günlük bakımlarını adına getiriyor.

Yaz döneminin tamamlanmasının arkası sıra Nevşehir’üstelik konuşlu JAKEM Komutanlığına dönecek timin atları “Gençer”, “Erciyes” ve “Gökçen” fariza sırasında hem mıntıka halkının hem dahi turistlerin beğenesini kazanıyor.

Vatandaşlar süvari açıkgöz timinden memnun

Süvari timin denetimiyle karşılaşan vatandaşlardan Nihal Girgin, AA muhabirine, ormanlık alanlarda bile jandarmanın anbean bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Atların ormanlık alanlarda her yere girebilecek konumda olduğunu anlatan Girgin, “Ormanda ateşe ya de korluk yapanlara takkadak müdahale edebilecek konumda olduklarına inanıyorum. Bile atlar haddinden fazla sevimli ve iyice.” dedi.

Ahmet Katarakt ise atlı kurnaz timlerince ormanlık alanların denetlenmesinin akıbet adım müspet ayrımsız değişmeyen olduğunu belirterek, süvari timin ormanların yeryüzü ücra köşelerine kadar her an, denetim yapabildiğini söyledi.

Tatilciler kendilerini erinç ve güvende hissediyor

Tatilini Ayvalık’ın Sarımsaklı mevkisinde geçiren Hars Başkarağaç üstelik atları çokça sevdiği için binicilik yaptığına değinerek, “Jandarmanın atlı süvarilerini ülkemizde görebilmek süfli çokça sunturlu bire bir ihtisas. Süvarilerin üstelik atları sevmemize ve okşamamıza cevaz vermeleri haddinden fazla şiddetli. Kumsalda yaşanabilecek rastgele asayiş olayında atların kum zeminde daha çabuk hareket edebilme yetenekleri üstelik yanlışlık oluşum edebilecek olaylara alın caydırıcı olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul’dan Ayvalık’a tatil amacıyla gelen Enver Muratoğlu ise ilk kez plajlarda jandarmanın süvari timini gördüğünü anlatım etti.

Sarımsaklı Plajı’ndaki tıpkısı işletmede memur Şakir Ahu bile açıkgöz atlı timinin sahilde sürekli karakol görevini yerine getirdiğini aktararak, “Süvari timler plajlara damga katıyor. Plajda fariza yapmaları bize birlikte hamaset veriyor. Mutlu oluyoruz bu durumdan.” ifadelerini kullandı.

Share: