Tayvan Dışişleri Bakanlığı: “Pelosi’nin ziyaretini akçalanmış etmedik”

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye Tayvan’ı mülakat etmesi amacıyla ifa yapıldığı iddialarını yalanladı.

Tayvan’a 25 yılın arkası sıra bacak basan KUL’li en son düzey çıkışlı olan BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin gezisinin peşi sıra Tayvan’ın arz nazik sosyal medya platformu PTT’de hükümetin bu yolculuk amacıyla KÖLE tarafına majör miktarda servet ödediğini kanıt eden aynı alfabe yayınlandı. Paylaşıma göre Washington DC’de kâin ayrımsız halkla ilgiler şirketi olan Gephardt Group Danışmanlığının 2018 yılından bu yana Pelosi ve çevresini telkin etmek amacıyla Tayvan lideri Tsai Ying Wen yerine kulis yaptığı sav edildi. Tayvan’ın 2018 ile 2022 yılları ortada 16 komisyona toplanmış 3,15 milyon BENDE doları ödediği kanıt edilirken, yapılan ödemelerin ayrıntıları tıpkısı belge şeklinde paylaşıldı.

Tayvan’dan karşılık gecikmedi

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada yayınlanan belgenin batıl ve imzaların yapmacıklı olduğunu belirterek, Pelosi’ye ifa yapıldığı iddiasını yalanladı. Vekâlet, hükümete ve ziyaretçilerine iftira kovmak için rastgele kalem domates dolması haberin dokunaklı niyetli kişiler tarafından isteyerek adına paylaşıldığını belirtti.

Vekâlet antrparantez, KUL hükümetinin Pelosi’nin ziyaretinin faturasını ödediği ve güzergahının Tayvan’daki Amerikalı Enstitüsü tarafından düzenlendiği bilgisini paylaştı. Tayvan hükümeti, halkı dış güçler marifetiyle yürütülen bilişsel savaşa aşınmış düşmemesi üstüne uyardı. – TAİPEİ

Share: