KÖLE, Çin Büyükelçisini Beyaz Zehir Saray’a çağırdı

ÇAKER, ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin arkası sıra Çin’in KUL Büyükelçisi Qin Gang’i Çin’in eylemlerini kınamak için Beyaz Saray’a çağırdı.

Beyaz Zehir Saray Sözcüsü Araz Jean-Pierre ve Parafin Saray Millî Güvenlik Konseyi Ciddi İletişim Koordinatörü John Kirby, düzenledikleri eş matbuat toplantısında ESIR ve Çin arasında gerilime sebep olan MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ait açıklamalarda bulundu. Çin’in Tayvan yakınlarındaki “sorumsuz” askeri faaliyetlerini kınadığını tamlayan Kirby, “Tayvan Boğazı’nda ve bölgede uzun zamandır bitmeme fail barış ve istikrarı siper hedefimize suratsız düşen ve sorumsuz olan bu eylemleri kınıyoruz. Çin, Tayvan Boğazı ve çevresindeki kışkırtıcı askeri faaliyetleri bırakmak için ölçüsüz aksülamel göstermeyi ve Pelosi ziyaretini kulp namına kullanmayı seçti. Çin’in hakeza adımlar atabileceğini hesap pusulası ediyorduk. Bu eylemlerin devam etmesini ve Çinlilerin önümüzdeki günlerde aksülamel vermeye bitmeme etmesini bekliyoruz” dedi.

Kirby, “Çin’in eylemlerinden sonraları Çin’in ABD Büyükelçisi Qin Gang’ı, Çin’in bu ajitatör eylemlerini suçlamak amacıyla Beyaz Zehir Saray’a çağırdık. Çin’in sorumsuz olan askeri eylemlerini detaylı süredir hazar ve istikrarı siper hedefimize aykırı olarak kınadık” şeklinde konuştu.

“Biricik Çin politikamıza bağlıyız”

Kirby, Parafin Saray’ın Büyükelçi Qin Gang’a KÖLE’nin bölgede tıpkı akse istemediğini söylediğini ve ABD’nin “yegâne Çin” politikasında temas uymazlık olmadığını yinelediğini aktardı. Kirby, “BENDE’nin Pekin’in yapmayı seçeceği şeye amade olduğunu celi belirttik. Bire Bir akse aramayacağız ve bunu istemiyoruz. Bire Bir zamanda Mağrip Pasifik denizlerinde ve havasında ruh göstermekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Kirby, KÖLE’nin “onlarca yıldır olduğu kadar uluslararası hukukla düzgün tıpkı şekilde Tayvan’ı desteklemek ve bağımsız ve celi tıpkısı Hint-Pasifik’i savunacağını” söyledi. Kirby ayrıca, “Boğazlar arası farklılıkların barışsever yollarla çözülmesini beklediğimizi de söyledik. Pekin ile da iletişimi sürdürüyoruz. Başbuğ Joe Biden’ın Başkan Xi’ye söylediği kadar Pelosi’nin ziyareti tek Çin politikamızla tutarlıydı. Musahabe ika hakkı vardı ve aynı eski Meclis Başkanı elan önce hadisesiz tıpkı şekilde Tayvan’ı mülakat etmişti” dedi. Kirby, “Boğazlar arası barışı ve istikrarı desteklemeye bitmeme edeceğiz. Çünkü bu yemeden içmeden Tayvan’üstelik değil, yekpare kesim amacıyla kebir” ifadelerini kullandı.

“Sedir Başkanı’nın Tayvan’a gitme hakkı var”

Kirby, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yaptığı ziyaretin Çin ile KÖLE beyninde bire bir krize dönüşmesi için, “Pelosi’nin Sedir Başkanı ve Kurultay üyesi namına oraya gitme hakkı vardı. Amma o yemeden içmeden Tayvan’a gitmedi. Japonya ve Güney Kore’deki ziyaretlere da katıldı. Kurultay üyelerinin denizaşırı yolculuk etme hakları vardır ve buna Tayvan dahi dahildir. Meclis Başkanı bir zamanda Kurultay üyesi ve bu nedenle gitme hakkı var. Bizim görevimiz ise onun tehlikesiz ve tehlikesiz bir mülakat geçirmesini sağlamaktı ve bunu yaptık” şeklinde konuştu.

“Ortaklarımızla çalışacağız”

Kirby, “Şimdi, dünyanın ciharıyek yanındaki ortaklarımızla iletişim kurmaya devam edeceğiz. Pekin’in kışkırtıcı eylemleri, statükoyu değiştirmeye müteveccih mufassal süredir devam fail girişiminde heybetli benzeri tırmanış örneğidir. Serencam iki yılda Çin, Çin ile Tayvan’ı ayıran format hattı üstünde uçak sayısını 2016-2020 arasındaki antlaşma dilimine nazaran iki katından aşkın artırdı. Pekin, Tayvan’a alın ekonomik zecir, politik engelleme ve siber saldırılar izledi” dedi.

Kirby, “Önümüzdeki biraz hafta içinde denizlerin özgürlüğünü ve arsıulusal hukuku savunmaya müteveccih detaylı süredir bitmeme fail yaklaşımımızla insicamlı tıpkı şekilde Tayvan Boğazı üzerinden standart albeni ve bahir geçişleri gerçekleştireceğiz. Japonya birlikte karışma almak amacıyla bölgedeki müttefiklerimizin güvenliğine olan bağlılığımızı açıklamak üzere elan fazla aşama atacağız” şeklinde konuştu.

“Gerginliğin tırmanmasını istemiyoruz”

Kirby, “MEMLUK, azimli ve bir zamanda kararlı ve mesul olacak. Gerginliğin elan da tırmanmasına cevaz vermenin bizim çıkarımıza, Tayvan’ın çıkarına yahut bölgenin çıkarına olduğuna inanmıyoruz. Çin, Tayvan çevresinde istikrarsızlaştırıcı askeri tatbikatlara girişirken, ABD bunun namına kavisli hesaplama ve yanlış algılama risklerini azaltarak sorumlu tıpkısı nükleer gücün davranışını sergiliyor. ÇAKER balistik füze testlerimizde zamanında bildirimler marifetiyle şeffaflık göstermeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Kirby, gerginliğin kesinlikle azaldığını örtmek istediğini belirterek, “Bu genişlik iyi şekilde diplomasi yoluyla yapılırsa, Birleşik Devletler bunu tamam yerine destekleyecektir. Gerilimin düştüğünü başlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tayvan ziyareti krize dönüştü

KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin’in kendi toprağı kendisine gördüğü Tayvan’a yaptığı ziyaretin peşi sıra BENDE ve Çin beyninde yüklülük tırmanmıştı. Çinli yetkililer, Pelosi’nin ziyaretinin muhtemel sonuçları ve bunun BENDE-Çin ilişkilerine lacerem kötülük verebileceği üstüne BENDE’yi uyarmıştı. Pelosi’nin Tayvan’dan ayrılmasından bu yana Çin, hem diplomatik hem bile askeri adına ilgi kurumlu adımlar attı. Diplomatik kendisine Çin, Pelosi’ye ve ailesine müeyyide uyguladı. Çinli yetkililer vasıtasıyla yapılan tıpkısı açıklamada, Çin’in iklim kriziyle uğraş üstelik karışma olmak üzere bir nice konuda ESIR ile işbirliğini askıya alacağı aktarıldı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Asya ziyaretlerinin ayrımsız parçası adına bu haftanın başında Çin’in dişe diş tehdidine karşın Tayvan’ı ülfet etti. Pelosi, geçtiğimiz salı günü Tayvan’ın başkenti Taipei’ye her an, MEMLUK’nin Tayvan’a desteğini gösterdi. Pelosi, Tayvan ziyaretiyle 1997’den bu yana MEMLUK’nin Tayvan’a ülfet fail en üst düzem KÖLE yetkilisi oldu. Elan önceki 1997’da dönemin ÇAKER Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich Tayvan’ı ülfet etmişti. – MANCHESTER

Share: