Sakat Almanya Başbakanı Schröder’den Türkiye’ye övme dolu sözler: Arabuluculuk girişimini bereketli buldum

Bozuk Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Moskova’dahi sabık hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin ardından zaman yayımlanan Stern dergisine röportaj verdi.

Kremlin’in “istişare edilmiş hal” istediğini belirten Schröder, “Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafta martta İstanbul’da olduğu gibi tıpkısı enformasyon yaklaşımı vardı. Türkler, şu anda hububat sevkiyatına ait müzakerede oldukları kadar çokça havari oldular. Hububat anlaşması ilk başarıdır. Belki bu yavaş yavaş ayrımsız ateşkese dönüştürülebilir.” değerlendirmesinde bulundu. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşı sona erdirmek için iki tarafın dahi tavizler vermesi gerektiğini vurgulayan Schröder, “Ukrayna’nın muhtemel tavizlerini önceleri ‘Rusya’nın yazdırım ettiği tıpkısı barış’ yerine cızıktırmak şişman tıpkısı hatadır.” ifadesini kullandı.

“ARABULUCULUK GİRİŞİMİNİ İYİ BULDUM”

Schröder, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki çabasına üstelik dikkati çekerek “Türkiye Cumhur Reisi Erdoğan’ın bir arabuluculuk girişimini iyi buldum.” şeklinde konuştu.

Sakat Şansölye Schröder, Amerikalıların desteği olmadan “enformasyon edilmiş ayrımsız çözümün” olmayacağını kaydetti. Schröder, Rusya Şevket Başkanı Putin’e hastalık mesafe koymadığına ilişik soruya, “Ego savaşı kınadım, bunu biliyorsunuz. Fakat şahsi kendisine Vladimir Putin’e ara sarmak oldukça birilerine yarar sağlar mı?” yanıtını verdi.

KUZEY MUVAFFAKIYETSIZ 2’NİN KULLANILMASINI İSTEDİ

Rusya’nın Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattı üzerinden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatını azaltmasına ilgili değerlendirmede da bulunan Schröder, “Kremlin’in gaz akışını kısmak amacıyla herhangi bir siyasal açıklaması namevcut. Bu bundan sonra iki tarafta olan beceri ve bürokratik benzeri sevgili. Suçu bile birbirine atıyorlar.” diyerek konuştu.

Schröder, Almanya’daki doğal gaz arzındaki baskı durumun önüne teslim etmek amacıyla Kuzey Akıntı 2 doğal gaz boru hattının kullanılmasını önerdi. Bu boru hattının tamamlandığına bel eden Schröder, “Yıldız Cereyan 2’yi elde etmek istemiyorsanız sonuçlarına bükünmek zorundasınız.” ifadesini kullandı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 22 Gücük Ay 2022’birlikte, Rusya’nın ayrılıkçı neymiş Donetsk Ahali Cumhuriyeti ve Luhansk Umum Cumhuriyeti’ni tanımasının arkası sıra Şimal Akım 2 gaz boru hattının onaylama sürecinin durdurulması talimatını vermişti.

Share: