Refakatsiz kardeşler annelerine kavuştu

DEPREMDE enkazdan dertli kurtarılarak Ankara’ya irsal edilen refakatsiz çocuklardan Muhammed (5) ve Tanrı Misto (13) kardeşler, Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çalışmasıyla, Denizli’deki kardeşinin yanına yerleştiği belirleme edilen annesine kavuşturuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak; Ahlem Misto, eşi ve çocuklarıyla gelişigüzel, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde kentte oturdukları çatı yıkılınca depresyon altında kaldı. Anne ve çocukları yaralı çıkarılırken, baba hayatını kaybetti. Muhammed ve Cenabıhak Misto kardeşler, Ankara Bilkent Kent Hastanesi’ne gönderme edilerek, otama altına alındı.

ANNE, ÇOCUKLARINA KAVUŞTURefakatsiz füru ortada mevcut Misto kardeşlerin yakınlarının bulunması amacıyla Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca faaliyet başlatıldı. Yapılan icraat sonucunda anne Ahlem Misto’nun, Mersin Ağacı Site Hastanesi’ndeki tedavisinin peşi sıra Denizli’deki kardeşinin yanına yerleştiği belirlendi. Yapılan tespitlerin peşi sıra Muhammed ve Yaradan Misto kardeşler, Ankara Sülale ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü görevlileri tarafından Denizli’ye götürülerek annelerine konfirmasyon edildi. Esas Ilah Misto, çocuklarına sarılarak yaş döktü.’REFAKATSİZ ÇOCUKLARIMIZ ÇEKINMEZLIK İÇİNDE’

Ankara Karı ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, “Kahramanmaraş’ta meydana mevrut zelzele sonucu refakatsiz bala namına tayin edilen, 112 Acil Servisle Ankara Bilkent Site Hastanesi’ne getirilen çocuklarımız büzük içerisinde. Refakatsiz yerine mevrut çocuklarımızı hastanede görev eden patika elemanlarımız yoluyla ailelerinin belirleme çalışmaları yapıldı. Ailelerinin tespit çalışmaları esasen SOYBİS üzerinden, MERNİS ve Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın sistemi üzerinden tespitleri, kayıtları çocukların ifadeleri ile eşleştirildi. Bu eşleştirme sonucunda bugün iki çocuğumuzu annesi ile buluşturduk” dedi.

Share: