Pazarda 5 TL, markette 10.45 TL

Zincir marketlerin manav reyonları ile alışveriş tezgahlarındaki karşılık farkı seçme geçen zaman artarken Balıkesir’in müstahsil pazarlarından Havran İlçesinde Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Erek Cembiye vatandaşları pazarlardan kızgın ve nitelikli alışverişe nida etti. Cembiye “Fiyatlar konusunda marketlerle bizim aramızda uçurum var” dedi.

Havran Pazarı’nın yüz yıllardır vatandaşlara domestik üretimi ile dikme tarladan tezgaha anlayışı ile hizmet verdiğinin altını çizen Havran Göveri ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Murat Cembiye “Demin turfan sezonu bitti. Evcil üretim başladı. Herkesin bahçesinde, tarlasında yetişen mahsulat direkt üreticiden pazara geliyor, bölüt geliyor. Bu anlamda üstelik bittabi kim marketlere bakarak olsun, farklı bazı iklim ve ilçelerdeki kıymet oranlarıyla kıyaslandığında yerel üretimin yapıldığı bölgelerde fiyatların daha dahi bağan olduğu görülüyor.” dedi.

Vatandaşlar elan ucuza direkt nitelikli ve zihayat ürünü Münasebet yerlerinden bulabileceğini ifade fail Hançer “Tığ hem yetiştirici, hem esnaf namına konuştuğumuzda tabiatıyla ki üreticiden pazarlardan alışverişlerinin yapılması konusunda hem bölüt, hem de üreticiyi nida ediyoruz. Aracıları aradan kaldıralım diye niteleyerek ve bu anlamda tabiatıyla kim halkımız kazansın istiyoruz” dedi.

Havran Alışveriş’nda tendürüst ve nitelikli ürünü zincir marketlere oranlar çok henüz ucuza alınabileceğine değinen Başkan Garaz Hançer “Daha tazeyi, henüz güzeli, daha uygun fiyatlarla halkımızın tüketmesini istiyoruz. Tıpkı defa körpelik ve örgensel üretimler üzerine ve dahi fiyatlar üzerine marketlerle bizim aramızda uçurum var. Ama halkın bunu gelip ilişki yerlerinde görmesi gerekiyor.” dedi.

Alım Satım yerlerinin birlikte kalite standartlarının artırılması amacıyla güç aynı say harcadıklarını tabir fail Bölüm Başkanı Kasıt Hançer “Elbette halkı ahzüita yerlerine çağırdığımızda de AVM’lerdeki rahatlığı vermemiz lazım. Bu anlamda Havran iş yeri zaman klimalı serinletme hizmetiyle pazara giren bütün müşterilerin abat tıpkı nefes alıp serin tıpkı ortamda ahzüita yapma imkanı tanıyor. Karı mescidimizle, yavru hizmet odamızla, düzenlilik kameralarıyla de halkın henüz güvenilir bir ortamda aksata etme imkanı veriyor. Tığ şurası temas antlaşma üzerine basarak söylüyoruz. Bizim AVM’lerden yarım yamalak ayrımsız yanımız bulunmayan. Biz yeter ki isteyelim AVM’lerle yarışa girebiliriz.” Dedi.

Vatandaşlara Ahzüita yerlerinden alışveriş yapılması üzerine çağrıda kâin Havran Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Misyon Hançer “Biz halkımıza zincir marketler hesabına, pazarlarımızdan, aksata yerlerimizden alışveriş yapmalarını başvuru ediyoruz.” dedi.

Havran Pazarında Nektarin 5TL, sulu zırtlak 25 TL, fasulye 15 TL, salatalık 8 TL, patlıcan 5 TL, domates 8 ila 10 TL, ye satılırken; zincir marketlerin bazılarında nektarin 19.90 TL, sulu zırtlak 28.90 TL, fasülye 37,90TL, salatalık 7.90 ile 14 TL, patlıcan 10.45 TL, domates 11 ila 14.90 TL arasındaki fiyatlar satışa sunuluyor. Zincir marketlerde fiyatlar firmalara bakarak farklılık gösterebiliyor. – BALIKESİR

Share: