Karaman’da elma yorum toplantısı yapıldı

Karaman’da elma değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, Karaman Kültür Odası Başkanı Mehmet Bayram, MÜSİAD Karaman İl Başkanı İbrahim Taşbaş, Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ulu Serim, çağ temsilcileri ve sevimsiz gelgel deposu sahipleri ile elma üreticileri katıldı.

Şahinbaş, güruh sonrası yaptığı açıklamada, 2022 elma istihsal sezonunda hasat edilecek elmanın yetiştirici, hasat işçiliği, nakliye, sevimsiz hava deposu, tasnifleme, paketleme ve dış satım maliyetleri ile ıskarta elma gurur fiyatları konularında tespitler yapıldığını söyledi.

Toplantıda üreticilere türlü tavsiyelerde bulunulmasının kararlaştırıldığını nâkil Şahinbaş, şunları kaydetti:

“Bu tavsiyeler şöyle, Konuşu dalgalanma ve bitmeme fail Ukrayna – Rusya savaşı zımnında Dünya elma piyasası elan şekillenmediği ve buna sadık yerine iç piyasadaki yer istek dengesi netleşmediği için elma müstahsil fiyatı oluşmamıştır. Düzem değişkenliğinden ekolojik ortam ihracat fiyatlarında bayağı yahut yukarı taraflı oluşabilecek hareketler üreticilerimizi etkileyebilecektir. Üreticilerimizin ürettiği elma ürününden faziletli sağlık elde edebilmesi için dış satım isteklerine bakarak istihsal yapmaları, hasat kayıplarını bildirme uzuv indirmeleri, ürünlerini kendileri hasat ederek sevimsiz hava depolarında himaye etmeleri, bunun benzer olmaması yerinde emniyetli tüccarlarla çalışmaları gerekmektedir.”

Share: