Pasha Balloons Umumi Heyet Başkanı Aydoğan: “Isıdam gelgel balonu ithal ederken, şimdi ihraç ediyoruz”

Pasha Balloons Yönetim Kurulu Başkanı Aydoğan: “Isıdam hava balonu ithal ederken, deminden ihraç ediyoruz”

“Yıl sonuna büyüklüğünde 67’nci sıcak albeni balon üretimi tamamlanacak”

NEVŞEHİR Dünyada hamam hava balon turlarının bildirme korkulu yapıldığı bölgelerin başında gelen Kapadokya bölgesi, sıcak çekicilik balon uçuşlarının yanı sıra, isıdam çekicilik balon üretimi ile bile yöre plana çıkmayı başardı. Nevşehir’in Ürgüp İlçesine sınırlı Ortahisar beldesinde Pasha Balloons Üretim A.Ş. tarafından üretilen yerli ve milli yunak gelgel balonları mikro dışına ihraç ediliyor.

Yunak çekicilik balonunun istihsal aşamaları için vukuf veren Pasha Balloons Istihsal Müdürü Hakan Zengin; “Ayrımsız balonun istihsal süreci, balonun büyüklüğüne bakarak değişebiliyor. 2 kişilik yetişek balonlarından 28 nefis ticari balonlara büyüklüğünde üretimlerimiz mevcut. Balon üretimi 2 periyot ile 4 hafta ortada değişiyor. Palavra üretimine dizayn ile başlıyoruz. Tasarım onayı alınan balonların istihsal süreci başlıyor. Gelgel ara bulucu adına değerlendirdiğimiz balonlar kumaştan olan ve kubbe dediğimiz kısım, sâri taşımaya yarayan sepet bölümü ve kubbe içindeki havayı ısıtan bornür dediğimiz ateşleme bölümünden oluşmakta. Bilcümle parçaları evcil ve milli namına burada üretiyoruz. Sepetimiz polat bir iskeletten oluşuyor. Onun haricinde uzvi bambu ağacından örgü yapıyoruz. Bambu ağacının özelliği ise çokça hafif ve elastiki olması. Balonların özellikle anif iniş simultane hezaren ağacının streç olması tıpkı haddinden fazla kazayı üstelik önlemiş oluyor. Ayrıca hafif olması da mahrukat tasarrufu sağlıyor” şeklinde konuştu.

“‘Rekabet edebiliyoruz”

Balon ithal eden ayrımsız ülkeden, palavra ihraç fail bir ülkeye dönüştüklerini söyleyen Pasha Ballons Umumi Heyet Başkanı Mehmet Saf Aydoğan; “Bunun etkileri müspet orak dümbelek dönmekte. Buda bizi yetiştirici kendisine mutlu ediyor. Bölgemizdeki istihsal hattının genişlemesi ve toptan firma olmamız nedeniyle parçalanmamış dünyaya ihraç şansımızı artırmakta” şeklinde konuştu.

“Yıl sonunu kadar 67’nci balonu uyanık olacağız”

Aydoğan; “Hamam gelgel palavra üretiminde üçüncü yılı geride bıraktıklarını belirterek; “Şu dakika 64. balonunuzun üretimi devam ediyor. Sene sonuna kadar 67’nici balonu birlikte üreterek 2023 yılına hızlı tıpkı methal yazmak istiyoruz. 2023 yılındaki hedefimizde 100 balonun üzerine çıkmak. Ürettiğimiz balonlar 20, 22, 24 ve 28 yabanlık balonlar. Dünyadaki farklı rakiplerimize bakarak bulaşıcı balonu üretiminde yöre plana çıktığımızı söyleyebilirim” dedi.

“Sunu haddinden fazla palavra düz mevki Akdarı”

Sıcak çekicilik palavra ihracatının yer fazla yapıldığı ülkelerin başında Akdarı olduğunu belirten Aydoğan; “Kore ve Laos’dan talepler artarak devam ediyor. Andıran tıpkısı tarihte Avrupa’ya bile ihraç edeceğiz. Ayrıca Afrika’üstelik ticari yerine balon uçuşunun yapıldığı ülkelerden birlikte palavra talepleri artarak bitmeme ediyor. Türkiye’den sonradan isıdam çekicilik balon uçuşlarının sunma ciddi yapıldığı ülkeler, Kenya, Tanzanya, Darı ve Myanmar. Myammar’da bağırsak cangıl zımnında şu an uçuş yapılamıyor. Laos çokça acul gelişiyor” ifadelerini kullandı.

Share: