Mahmut Delice: “Yararlı kurumunu tamamen şirkete çevirmişler”

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Delicesine, 3 sene ilk Kızılay’a ilgili tıpkı otomobilin trafik kazasına karışarak ayrımsız kişinin ölümüne etken olmasıyla ait yerine, “Müfit kurumunu ağız ağıza şirkete çevirmişler” dedi.

3 yıl geçmiş Kayseri- Nevşehir Karayolu’nda Kızılay aracının aynı arabaya çarptığını ve çarptığı araçtaki bire bir kişinin ölümüne faktör olduğunu söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Delice, “Aynı anne adamsız eskimiş, 2 bala de babasız kalmış. ‘Kızılay tıpkısı hamle atar mı’ diye beklenmiş ancak bulunmayan. Kızılay’ın işleri çokça pahal olduğu üzere aileye tıpkısı kelle salığına dahi gitmemişler. Olayın sıcaklığında gitmemiş ancak 3 sene geçmiş ve bibi Kızılay’dan ayrımsız başsağlığı ziyareti yok. İlk önce eş beklemiş aynı girişim atılmayınca mahkemeye başvurmuş. Çünkü tıpkısı ölü var arasında ve kazançsız artan bakıma muhtaç bir sülale var. Familya hukuka başvurmuş. Kızılay aracın kendisinin olmadığını iddia ederek, yaklaşmak istemiş. Plakadan aracın sahibi bulunmuş ve çağrılmış. Demişler ki ‘bu çevirici seninmiş ve tıpkı ölüme karışmış’. O dahi demiş ki ‘evet araba benim ama bununla birlikte 276 çıngı ara bulucu ben Kızılay’a kiraya verdim. Bunlar Kızılay’ın kullanımında ve 276 çıngı 3 almanak üstelik kiraya verdim. Kullanan onlar”. Hukukta afi atmaya etkin, arkayı dolaşmaya çalışan, hukukun eksikliklerinden faydalanmaya çalışan ve öldürdüğü aynı adamın ailesine ödence ödemekten kaçan bire bir Kızılay var” şeklinde konuştu.

Kızılay’ın reklamını insanların sunu çığlık eskiden yanlarında bulunduğunu göstererek yaptığını belirten Delimsirek, ” Pakistan’a gittik yeğin baskınında müzaheret ettik. Afganistan’a gittik açgözlü insanlara yardım ettik. Afrika’bile susuz kalanlara yardım ettik. Zat ülkende kişi vatandaşının ölümüne amil oluyorsun fakat tıpkı çıban sağlığına birlikte gitmiyorsun. Duruşma aynı cirim tazminata değişmeyen veriyor. Kızılay onu yemek amacıyla bankadan garanti mektubu alıyor ve gidip, dal mahkemelere itiraz ediyor. ‘Ben bunu ödemeyeceğim’ diyor. Yani Kızılay bu işi 4-5 sene uzatmanın yolunu arıyor. Ancak ailenin avukatı 200 bin TL tazminat davası davası açıyor. Ancak duruşma 155 bin TL’ye hükmediyor. Kısmen kabul, kısmen ret olduğu üzere Kızılay’ın avukatına üstelik vekalet ücreti çıkıyor. Aileye o tazminatı yemek üzere değme çeşit taklayı atan Kızılay o vekalet ücreti üzere aileye avukat icra gönderiyor. Yani babasını öldürdüğü çocuklara icra gönderiyor. 3-5 ay oldu biz öğreneli. ‘Bu yanlış’ diyoruz. Eksantrik ülkeye gitmenize ister bulunmayan. Burada tıpkı mağdur var filhakika ve sizin vesilenizle mağdur ergin. De avukatları ailenin avukatını arayıp, ‘bu parada biraz tenzilat yapın de olayı derhâl kapatalım. Yoksa 3-4 sene sürer bu durum’ diyor. Terbiyesizliğe bakın. Hani alışılagelen ayrımsız insana bu hareket yakışmaz üstelik Kızılay sen insanların bağışlarıyla, fonlarla ayakta duran tıpkısı kurusun. Bu müfit kurumunu tamamen şirkete çevirmişler. Bu ailenin mağduriyeti giderilene büyüklüğünde temas yerde her platformda hem ortamda şu çağrıyı yapacağım; ‘Kızılay’a 5 kuruş yardımda bulunmayın. Kızılay’a soluk vermeyin.’ Kendi ülkemizde bir aileyi mağdur edecek büyüklüğünde duyarsız aynı gelgel yarayışlı kurumu olamaz” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: