Öğretmen kadar giyinip, günde 15 bin hamle atarak tespih satıyor

1991 yılında yaşanan terör olayları yüzünden öğretmenlik mesleğini bırakmak zorunda artan 52 yaşındaki Reşit Koçpınar, değme dönem benzeri sarıklı gibi giyinip, 15 bin 500 girişim atarak hem tespihlerini satıyor hem dahi öğrencilerine veremediği bilgileri vatandaşlara aktarıyor.

1990’lı yıllarda Güneydoğu ve Şarki Küçük Asya bölgelerinde yaşanan terör olayları, Bingöl’ün Adaklı ilçesinde kontratlı öğretmenlik özne Reşit Koçpınar’ın hayatını birlikte etkiledi. Yaşanan davranışlar yüzünden mesleğini artırmak zorunda küsurat Koçpınar, 1991 yılında İstanbul’a hicret etmek zorunda kaldı. İstanbul’dahi uzun yıllarda tespih ticaretiyle uğraşan Koçpınar, ardından Elazığ’a gelerek çıkmaz çıkmaz tespih satmaya başladı. Terbiye sevdasıyla yanıp tutuşan Koçpınar, şimdilerde bir hoca kadar giyinerek günde 15 bin 500 adım atıp sokaklarda hem tespihlerini satıyor hem de öğrencilerine veremediği bilgileri vatandaşlara aktarıyor.

1991 yılında Bingöl’ün Nişanlı ilçesinde sözleşmeli öğretmenlik yaptığını belirten Reşit Koçpınar, “Güneydoğu ve Şark Anadolu bölgelerinde terör olaylarından kıran tığ kafile yaşadık ve duygusal kayıplarımız oldu. Takkadak tığ değil bütün vatandaşlarımız mağdur oldu. Bizde ondan kontekst İstanbul’a hicret etmek zorunda kaldık. İstanbul’de bile ticarete başladım. 25 senedir konuşarak tespih satıyorum. Evde yapıp dükkanlara bile satıyorum. Elazığ’ın Yurtbaşı beldesinde 10 dönümlük benzeri arazim var. Bu yıl 5 dönüm alana buğday ektim onları biçtikten sonradan saat 11.30’üstelik Elazığ’a gelerek akşam ezanı 19.00’a kadar tespihleri satıyorum. Geçmişimizden aldığımız okkalı ile geleceğimi bayındırlaştırmak üzere basit eğitim bilimi araç. Onun amacıyla ego tespih satarken ağzımdan çıkan sözleri gönüllü adına yapıyorum. İlla okulda olmamız gerekmiyor. Öğrencilere veremediğim bilgileri tespihleri satarken sokakta vermeye çalışıyorum. Çünkü yetişek olmazsa olmaz. 25 senedir bu işi yapıyorum ve günde 15 bin 500 adım atıyorum. Az Daha Elazığ’ın merkezini tabanvay bitiyorum. Elhak beni gördüklerin üstelik ihtiyacı olan tespih dizdiriyor, püskül yaptırıyor ve ayrıca yurtdışından mevrut gurbetçiler benden hediyelik alıyor” dedi. – ELAZIĞShare: