Meteorolojiden onlarca mülk üzere solgun ve turuncu kodlu tembihler! Bu misil haddinden fazla kuvvetli geliyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan serencam değerlendirmelere göre ülkemiz genelinin çokça bulutlu, Trakya dışında daraç genelinin espaslı yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Marmara’nın güneydoğusunun yüksekleri, Maşrık Akdeniz’in Toroslar mevkii, Gün Batısı ve Şarki Karadeniz’in bağırsak kesimlerinin yüksekleri ile Maşrık Anadolu’nun şimal ve doğusunda karla muğlak yağmur ve kar şeklinde olması muhtemel yağışların; Şark Akdeniz, İç Rum’nun doğusu, Garp Karadeniz’in batısı, Mutedil Karadeniz, Gün Doğusu Küçük Asya’nun güneyi, Güneydoğu Rum (Şanlıurfa dünya) ile Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Giresun çevrelerinde yerli almak için kuvvetli, Düzce, Zonguldak, Bartın, Elazığ, Malatya’nın güneyi, Adıyaman, Diyarbakır’ın yıldız ve güneyi, Batman, Mardin, Şırnak, Hakkari ve Siirt çevrelerinde çokça akva ve düzlük meydan kırıcı olması bekleniyor. Rüzgarın; Gün Doğusu Karadeniz’in çöz kesimlerinde güney ve güneydoğu yönlerden akva (40-70 km/sa) kendisine esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ RÜZGARA DİKKAT

Rüzgârın, Itidalli ve Şarki Karadeniz’in çöz kesimlerinde kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın titiz ve müdebbir olunmalıdır.

32 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI VERİLDİ

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü tarafından 1 el üzere turuncu, 31 el için ise sarı kodlu ikaz yapıldı. Adana üzere turuncu kodlu ihtar verilirken; Adıyaman, Amasya, Bingöl, Bitlis, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Hatay, Mersin Ağacı, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Niğde, Kalaba, Samsun, Siirt, Sivas, Tokat, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Karabük, Osmaniye ve Düzce amacıyla zerrin kodlu ihtar yapıldı.

SARI KOD NEDİR?

Zerrin harf, hava raporu potansiyel tehlikelidir anlamı taşır. Adisyon edilen meteorolojik hadise maceralı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale üstüne dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU HARF NEDİR?

hava raporu tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hikâye sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Haddinden Fazla müdebbir olmalı, aktüel meteorolojik şartlar ve tahminler strateji edilmelidir.

Share: