Maşrık Anadolu’dan hareket bölgelerine arama istirdat ekiplerinin sevkine bitmeme ediliyor

Forma üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Erzurum, Erzincan, Ardahan, Tunceli, Kars ve Iğdır’dan, yadımlama yaşanan bölgelere arama kurtarma ekiplerinin gönderme edilmesine devam ediliyor.

Erzurum Valisi Okay Memiş, İl Afet ve Evgin Nitelik Müdürlüğü (AFAD) binasında gazetecilere, depremin kentte de hissedildiğini fakat karşıt aynı durumun bulunmadığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı ile AFAD’ın yönlendirmeleriyle hareket ettiklerini tabir eden Memiş şunları kaydetti:

“Nerede evgin bir durum varsa, nereye müdahale etmemiz gerekiyorsa oraya akıllıcasına ekiplerimiz yola çıkıyor. Şu ana kadar bölgeye toplamda 365 personelimizi ve 87 aracımızı görevlendirdik. Bu benzer her geçen dakika artıyor. AFAD ekibimiz özellikle gelmek amacıyla kentteki özge kurumlardaki personellerimiz görevlendirildi. Üste buz tırmanışı için ilimizde bulunan uluslararası ekipteki 11 yaşama da hepsinin arama kurtarma üstüne belgeleri var, onları üstelik sarsıntı bölgesine gönderdik. Biz sağlamlaştırma sağlıyoruz. Erzurum hem AFAD olsun hem bile başka açılardan deneyimli ekiplere sahip. Birinci önceliğimiz kontrol istirdat. Büyüklük yerine, vatandaşlarımızı yılgın altından kurtarabilmenin derdindeyiz. Elan sonradan farklı hususlar gelecek. Hakikaten balaban ölçekli tıpkısı zelzele. Tanrı beterinden kayırma etsin.”

Erzincan, Ardahan, Kars, Tunceli ve Iğdır’dan dahi AFAD ile UMKE ekipleri ve gönüllülerden oluşan kestirmece 150 kadro ile 2 dedektör kapik Malatya ve Adıyaman’a gönderildi.

Share: