Bu posta haddinden fazla akva geliyor! Meteoroloji’den 32 toprak amacıyla soluk ve turuncu kodlu ihtar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan serencam değerlendirmelere bakarak ülkemiz genelinin çok bulutlanmış, Trakya dışında dar genelinin aralıklı yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

Genellikle baran ve bora, Marmara’nın güneydoğusunun yüksekleri, Maşrık Akdeniz’in Toroslar mevkii, Gün Batısı ve Şark Karadeniz’in bağırsak kesimlerinin yüksekleri ile Şarki Küçük Asya’nun şimal ve doğusunda karla anlaşılmaz yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Garp Karadeniz’in batısı, Ilımlı Karadeniz, Maşrık Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Küçük Asya (Şanlıurfa dünya) ile Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Giresun çevrelerinde domestik tutmak üzere akva, Düzce, Zonguldak, Bartın, Elazığ, Malatya’nın güneyi, Adıyaman, Diyarbakır’ın yıldız ve güneyi, Batman, Mardin, Şırnak, Hakkari ve Siirt çevrelerinde çokça akva ve kayran saha keskin olması bekleniyor. Rüzgarın; Gün Doğusu Karadeniz’in bağırsak kesimlerinde güney ve güneydoğu yönlerden akva (40-70 km/sa) namına esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ RÜZGARA DİKKAT

Rüzgârın, Mutedil ve Şarki Karadeniz’in bağırsak kesimlerinde kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunmalıdır.

32 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI VERİLDİ

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü marifetiyle 1 memleket için turuncu, 31 mülk üzere ise solgun kodlu uyartı yapıldı. Adana amacıyla turuncu kodlu uyartı verilirken; Adıyaman, Amasya, Bingöl, Bitlis, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Hakkari, Hatay, Sazak, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Niğde, Kalaba, Samsun, Siirt, Sivas, Tokat, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Karabük, Osmaniye ve Düzce için sarı kodlu uyarı yapıldı.

SARI KOD NEDİR?

Zerrin kod, hava durumu gizil tehlikelidir anlamı taşır. Durum edilen meteorolojik hikâye karmaşık olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat konusunda dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU KOD NEDİR?

hava raporu tehlikelidir: Oranlama edilen meteorolojik fenomen sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Haddinden Fazla müdebbir olmalı, aktüel meteorolojik şartlar ve tahminler strateji edilmelidir.

Share: