“Masada kalırsın” denilen Antalyalı hoca Van’da sağlığına kavuştu

“Masada kalırsın” denilen Antalyalı öğretmen Van’da sağlığına kavuştu

VAN – Ankara’daki hastanede iki taraflı glumos tümörü zımnında “masada kalabilirsin, ölebilirsin” denilen Antalyalı öğretmen Şehriyâr Kara, ameliyat masasını terk edip soluğu aldığı Lokman Hekim Van Hastanesinde sağlığına kavuştu.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde hareketli Padişah Kara isimli sarıklı, aynı yıl evvel iki cepheli glumos tümörüne yakalandığını öğrendi. Anında Ankara’birlikte güçlü ailesinin yanına giden Esmer, buradaki hastanelere başvurdu. Buradaki ünlü hastanelerin kendisine ‘masada kalabilirsin, ölebilirsin’ demeleri üstüne arayışa sabık Odalık Sarıklı, Lokman Hekim Van Hastanesi Kalp ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halil Başel’e ulaştı. Yapılan tetkiklerin peşi sıra Lokman Doktor Van Hastanesinde işler olan Kişmiri sağlığına kavuştu.

Konuyla ilgilendiren açıklamada kâin Lokman Doktor Van Hastanesi Ruh ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halil Başel, iki yönlü glumos tümörüne yakalanan Padişah Öğretmenin, gittiği hastanelerde korkutulduğunu belirterek, ‘Hastamız Ankara’bile tıpkı hekime karar veriyor ve cerrahi müdahale hazırlığı yapılıyor. Ancak hastamız faaliyetler masasından kaçıp, otama üzere Van’a gelen tıpkısı hastamız. Çünkü orada az buçuk operasyon riskinden bahsederken, hastamızı korkutmuşlar. O de beni bir yıldır izlem ediyormuş. Hastalarımla de bağlantı halindeymiş. Bizimle görüştü. Biz ona zaruri güvenceyi verdik. Yaptığımız ameliyatlara bakarak riskinin düşük olduğunu anlattık ama beş altı özne doktor yaparsa yüklülük yaşayabileceğini söyledik. Hastamız Van’a geldi. Ameliyatını oldu ve cuma namazı günü taburcu olacak” dedi.

“Hastalara biz geliş aktarılma biletinizi cebin diyoruz”

Odalık Öğretmenin boynunda biri şişman biri amiyane girmek üzere iki yönlü glumos tümörü olduğunu tamlayan Başel, ‘Tıpkısı tarafı az buçuk balaban bir tarafı küçüktü. Filmlerine baktığımızda, iri tarafın büyümesi az buçuk aşkın geldi bize. Bu yüzden önceki balaban tarafı çıkardık. Karışıklık bekliyorduk ama değme yan etki gelişmedi. Hastamız berenarı sağlıklı. İnşallah nisan ayında bile özge tarafını çıkaracağız. Geldiği yerde ‘masada kalırsın, katre olursun’ denilen hastalara biz vürut ve aktarılma biletinizi alın anca eş diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ankara’daki ünlü hekim beni hüngür hüngür ağlattı”

Ayrımsız sene evvel boynunda tıpkı şiş meydana geldiğini ve Ankara’bile gittiği tıpkısı hastanede şişliğin glumos tümörü olduğunu öğrendiğini aktaran Melik Kişmiri isimli öğretmen ise “Annem bana boynunda şişmiş var, hangi yaptın boynuna diye sordu. Tek şey yapmadım, Check-upa gittiğimde gösteririm dedim. Hastanede kulak-borun-derbent uzmanına söyledim. Beni ultrasona yönlendirdi. Orada glumos tümörü olduğunu öğrendim. Oradaki hastaneye güvenmedim. Daha sonraları ünlü aynı doktora gittim. Beni ilaçlı MRa yönlendirdi. Orada iki glumos tümörü olduğunu öğrendim. Yadırgatıcı geçirdim ve belli tıpkısı süre kabullenemedim. Hoca olduğum üzere ameliyatı yaz tatilinde yapalım dedim. Yaz tatiline gittiğimde kayırıcı beni hüngür hüngür ağlattı. “Ego o tümörü çıkarırım amma sana ne olacağını bilmiyorum. Sen bozukluk ailenle gelmiyorsun?’ Dedi. Babam yeni ölüm etmişti ve yanımda kimesne yoktu. Elan bilahare doktorun aksiyon yoğunluğundan âlem işler 11 Ekim’e ertelendi. Benim dahi eksperlik sınavım olduğu için işler tarihini 10 Familya tarihine erteledim. 2 Eş 2023 tarihinde tahliller için o ünlü hastaneye gittim. Tahlillerim sonucunda asistanları bana erdemli dozda duyum yitimi verileceğini, benim bünyemin bunu kaldırmayacağını, kanamalı benzeri operasyon olduğu amacıyla dahi ‘kan kaybından masada kalabilirsin, ölebilirsin’ deyince kafamda fücceten ateşler çakmaya başladı. Dedim ki ego cerrahi müdahale masasında ölene büyüklüğünde, tümörden yaşayabilirim dedim. Sonuçta ego ameliyatı daim olmak üzere oluyorum ama bu insanlar beni öldürmeye çalışıyor. Haydi asıl gidelim dedim. Yatış yapmıştım. Dediğim gibi çantamı aldım, yatışı fesih ettim eve gelip Halil Beye ulaştım” dedi.

Lokman Hekim Van Hastanesinde gerçekleştirilen cerrahi müdahale sonucu kendini ongun hissettiğini vurgulayan Kara, ‘Şu an haddinden fazla iyiyim. Tanrı Halil Hocadan razı olsun. Ben bu süreçte anladım ki, bu tümörden korkmamıza tek lüzumlu yokmuş. Bu asıl hastalığı olanlar; güvenle, ferah ferah Lokman Hekim Van Hastanesine ulaşabilirsiniz” diyerek konuştu.

Share: