Marmaris’te oteller hazırlıklarını yaparak misafirlerini beklemeye başladı

Marmaris’te oteller hazırlıklarını yaparak misafirlerini beklemeye başladı

MUĞLA – Türkiye’nin sunu flaş turizm kentlerinden olan Muğla’nın Marmaris ilçesinde oteller hazırlıklarını yaparak misafirlerini beklemeye başladı.

Marmaris’e sezonun evvel seyyar kafilesi erte ati. Marmaris’teki oteller ise hazırlıklarını iri ölçüde tamamlayıp, misafirlerini beklemeye başladı.

Sarsıntı bölgesinden Marmaris’e mevrut depremzedelere kapılara açan otellerden birinin Umumi Müdürü Âlem Baykara yaşanan deprem felaketinde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek sonraki süreçle müteallik yaraları acul bir şekilde taklip temennisinde bulundu.

Baykara ‘Tığ 5 Şubat’ı 6 Şubat’a bağlayan tün sarsıntı olduğunda olana büyüklüğünde olan süreçte hem lüzumlu bizim bölgemiz Marmaris ve Dalaman bölgesi hem bile gerekse değişik turistik destinasyonlarda 2023 yaz rezervasyonları ilişkin tek sıkıntımız yoktu. Gerçekte sabık sene da buna benzer benzeri buut vardı, ta kim Rusya Ukrayna savaşı başlattığı süreye kadar. Orada savaştan ahir kısımda elbette ki ufak tefek sıkıntılar oldu. Kaldı ki Temmuz’un başı itibariyle esasen Rusya’dan havayolu şirketleri uçuşlarını başlattı ve mihman almaya başladık. Ondan sonraları yani Orak Ayı’un ilk haftası itibariyle küçümseme dönemine balya gelmişti kavisli hatırlamıyorsam 9 Orak Ayı yıl sonuna büyüklüğünde gani aynı mevsim geçirmiştik. Bu sene zelzele olan sürece büyüklüğünde da geçen yıla bakarak üste 2019 sezonundan çokça henüz dolgunca rezervasyon almıştık. Ama elbette depremin olmasıyla bu arada çok kabul edilebilir bire bir şekilde kilolu şekilde cümle destinasyonlarda tıpkı ayırtma düşüşü oldu. Ama son on ilkokul, yirmi günlük süreçte adım adım toparlanma başladı. Ben tahmin ediyorum bu yaşadığımız günlerde bunların gine deprem öncesi süreci döneceğine inanıyorum ” diye niteleyerek 10 bölüm içerisinde normale dönüleceğini belirtti.

‘Yarın ilk seyyar kafilesi geliyor’

Baykara ‘Ego gür ayrımsız mevsim yani 2019’a yakın gelerek mevrut misafir sayısında gerekse, Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy Bey’in açıklamış olduğu hem turizm geliri hem dahi mevrut konuk sayısı rakamlarını 2023 te gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Marmaris’teki Nevruz süreciyle müntesip İranlı misafirlerimizin ferda bölgeye geliyor olmasından dolayı bizim temas iki tesisimizde bile hazırız ‘ dedi.

‘Üzerimize sakıt görevi yaptık”

Dünya Baykara zelzele sürecinde merbut olan otellerini depremzede vatandaşlar için arz çabuk şekilde açtıklarını belirterek ‘Depremzede misafirlerimiz üzere kolaylıkla 24 saat içerisinde otellerimiz tedbir ve onları aldık. Bu bizim ekstra yaptığımız bire bir öz kesin değil benim zatî görüşüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yerine ve pres namına bizim bire bir görevimiz dahi bunu sunma ferah şekilde yaptığımızı düşünüyorum. Tığ ve değişik otelci arkadaşlarımız bile beraber bu baskı günlerde onlara elimizden geldiğince yardımda bulunduk. Zımnında otellerimizi birlikte yani misafir girişine de aynı şekilde hazırladık daha aceleci bire bir proses oldu bizim amacıyla amma hazırız. Rastgele etkileyen aynı ebat olmadı bu durumla müteallik.” şeklinde konuşarak felaketlerin arkası sıra ortaya çıkan salgın hastalık söylentilerinin tıraşçı olduğunu belirtti.

‘Yer Sarsıntısı yaralarını fethetmek üzere imdi çalışacağız’

İçmeler Mahallesinde beş sarih tıpkı otelin sahibi Turgut Torunoğulları ” Otellerin çoğu tadilatlarını bitirdi, ayın 18’inde misafirlerimizi bekliyoruz. Dolayısıyla bile önce müşterilerimiz üstelik İngilizler. ardı sıra İranlı müşterilerimiz geliyor. Rezervasyonlar periyot geçtikçe artarak devam ediyor. Biliyorsunuz çokça incitici günler yaşadık. Depremden âlem ufak sıkıntılarımız oldu tabi ki rezervasyonlar de düşüş oldu ama akıbet zamanlarda tekrar çarkıt günlerine büründü, toparlandı. Üzgünüz, depremden kontekst hepimiz kararlıyız amma avlu devam ediyor. Tığ dahi bu bitmeme fail hayatın içerisinde tekrardan diriliş amacıyla, tekrardan ülkemizin ekonomisine katkı nail olmak için zannediyorum hep otelci arkadaşlarımız bu sene imdi çalışacaklar’ diye turizmcilere gani zaman dileklerini iletti.

12 ay peyda ilkokul vazıh otel yöneticisi Nurşen Zer, ‘Yıl boyu vazıh olduğumuz amacıyla bakım tamir çalışmalarımızı dahi misafirlerimizi etkilemeden mukannen süreçlere bölerek yapıyoruz, Yer Sarsıntısı dolayısı ile tabiatıyla kim ayrımsız vuzuh durgunluk hissettik bibi otelimizde konaklayan depremzede vatandaşlarımızı var ancak bizler otelciler adına hazırız ve 2023 sezonu için misafirlerimizi bekliyoruz ” dedi.

‘Bacasız sanayiye bindi bekliyoruz’

19 odalı tıpkı butik otel işletmecisi Ayşe Aras depremzedelere otelinin kapısını açtığını ve bibi konaklamaya devam edenler olduğunu belirterek ‘ Bu yıl zaman hazırlığımız büyük tıpkı ihtimalle çok geç olacak. Halen işletmemizde Hatay ve Antep’ten gelen misafirlerimizi ağırlamaya devam ediyoruz.1 Nisan’dan itibaren birlikte bizim girişlerimiz başlayacak saflık bakım tamir tadilat hangi efsus ki bunların hiçbirisini gerçekleştiremedik. Sezonun dolgunca geçmesi beklentisi zarfında olmakla beraber seçme yıl biliyorsunuz sezon patlayacak çok gür geçecek diye niteleyerek beklentilerimiz oluyor” diye niteleyerek Türkiye sevdalısı turistlerin yeniden tatil için ülkemizi tercih edeceklerini belirtti.

‘Yetkililer söylentilere açıklama yapmalı’

Ayşe Aras ‘ Bizi sıkan bazı konular var bunlardan sunu özellikle bir numara sırada giderlerin maliyetlerin çok faziletli olması. Personel giderlerinin yükselmesi biz işletmeciler yerine kiraların üstelik baz alınarak personelimizi desteklememize karşın ehliyetli gelmemesi az buçuk incitici olabiliyor. Ancak kâin hükümetimizin zelzele bölgesini unutmadan bizlerin üretici olduğunu hatırlaması turizmin bacasız tıpkı sanayi olduğunu hatırlaması ve bizleri desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Bizler kazanacağız kim kötülük gören yerlerin onarımlarına katkıda bulunalım. Birde şöyle ayrımsız endişemiz var ülkemizde salgın hastalıklar sorularını alıyoruz. Fısırtı gazetesinin ateş tarafı bile bu bunlarla ilişkin dahi muktezi açıklamaların yapılması yine büyüklük ekonomisine yardım sağlayacaktır diye niteleyerek düşünüyorum” dedi.

Share: