Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü bu sene elan bati katılımla kutlanacak

Odalık Alparslan’ın Türklere Anadolu’nun kapısını açtığı Muş’un Malazgirt ilçesinde, eke zaferin 951. yıl dönümünün bu sene henüz vahim katılımla kutlanması amacıyla hazırlıklara başlandı.

Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümü kutlamaları kapsamında binlerce kişiye eş sahipliği yapması planlanan “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı”nda, peyzaj, bakım ve tamirat çalışmaları yürütülüyor.

Daha önceki giriş taharri ünitesi, 250 metre uzunluğundaki 1071 adımlık fetih yolu, tören ve hitabet alanı, 12 helikopter pisti, namazgah, reviş yolu, tatil alanı, bin kişilik tribünü olan hipodrom, okçuluk ve cirit oyunu alanları ve 500 şahsiyet tribünü olan güreş sahasının yapıldığı parkta, deneyimsizlik kampı alanına birlikte bungalov konaklama evleri, yetişek atölyeleri, yemekhane, kafe, futbol, voleybol ve basket sahaları mensur ediliyor.

İlçede 24-26 Ağustos’ta yapılacak merasim ve etkinliklerin Kovid-19 sürecinin ardından daha pahal katılımla ve görkemli şekilde gerçekleştirilmesi için lüzumlu planlamalar yapılıyor.

Muş Valisi İlker Gündüzöz bile Kaymakam Kahraman Yaşar Demirer, İl Güven Müdürü Açık Deniz Kaloğlu, İl Uyanık Komutanı Miralay İlhan Abat ve Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın’la alay malay ???????Danişmentgazi Mahallesi’ndeki 238 hektar alanda kurulan Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı’nda, etaplar halinde ölçülü çalışmaları inceledi.

Gündüzöz, AA muhabirine, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde yapılacak kutlamalarla Anadolu’nun antre kapısı olan Malazgirt ilçesinde ilişki ve kardeşlik şuurunu hep alay malay esasen edeceklerini söyledi.

Malazgirt Zaferi’ni genç nesillere hatırlatacaklarını anlatım fail Gündüzöz, şöyle konuştu:

“Tam dünyaya milletimizin bağlanak ve beraberliğini yeniden göstereceğiz. Okçular Vakfı’nın önderliğinde ve devletin resmi kurumlarının desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Malazgirt haddinden fazla sunturlu benzeri noktaya geldi. Merasim alanımızda yapılan etkinlikler, her geçen yıl elan mebzul oluyor. Sabık sene hipodrom ve güreş alanı tamamlandı ayrıca ulus bahçesi hizmete açıldı. Gitgide taçlanan, güzelleşen, kendi kültürümüze, milletimize ve ecdadımıza reva benzeri kayran haline geldi. Cumhurbaşkanımız 26 Ağustos’ta Malazgirt’te milletimize hitap edecek. 2019 yılında 100 bin hayat buraya toplanmıştı. Bu sene henüz alaylı ve elan çok katılımlı bir Malazgirt Zaferi etkinliğine erbap olacağız.”

“Etkinlikler ilçemizin tanıtımı amacıyla çok yüce”

Malazgirt’in dünya ve Türk tarihi üzere haddinden fazla balaban olduğunu belirten Gündüzöz, tüm gençliğin acun mirası olan bölgeyi görmesi ve ilçenin dünyaya tanıtılması açısından bu etkinliklerin eke olduğunu vurguladı.

Zafer Anıtı’nda ve ilçe merkezinde de değişik etkinliklerin olacağını anlatan Gündüzöz, “Gelişigüzel sabık zaman gelişen ve tarihi milli dokusu ortaya sâdır bir Malazgirt ilçesiyle karşılaşıyoruz. İnşallah yeni yapılmış munzam tesislerle alay malay küçümseyici bire bir merasim gerçekleştireceğiz. Şu anda bakım tamirat çalışmaları bitmeme ediyor. Peyzajla ilişik gâh eksikliler gideriliyor. Alanda haddinden fazla şişman tıpkı eksikliğimiz yok. Elan üstelik gelişerek bitmeme edecek. Malazgirt Deneyimsizlik Kampı inşaatımız var. Bu kamp mahsus aynı noktaya geldi. Rastgele yıl yıpranmamış tesisler yapılarak düz daha fonksiyonel ayla geliyor. Güzeşte yıl hipodrom ve güreş alanı yapıldı. Bu sene Malazgirt Cahillik Kampı tamam olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Önceki yıllara bakarak Malazgirt’te elan kuvvetli aynı etkinlik takviminin olacağını bildiren Gündüzöz, şunları kaydetti:

“Esbak yıllarda yapılan aktivitelerin birlikte henüz de geliştirilmiş etkinlikler söz konusu olacak. Bağımlı çabucak Malazgirt değil, Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde de etkinlikler yapılacak. Bu coğrafyayı tıpkısı bütün adına değerlendiriyoruz. Şehitlerimizin kabirlerinin bulunması ve çarpışma alanının kavga arkeolojisi teknikleriyle ortaya çıkması amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde kazı ekibi çalışmalarına muttasıl bitmeme ediyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda burası çokça elan gani noktalara ati.”Share: