Kars’ta binlerce gönül Kerbela şehitleri için yürüdü

HAZRETİ Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve yakınlarının Kerbela’da martir edilmesinin 1383’üncü sene dönümünde Kars’ta binlerce kadın, eş ve bala yâd yürüyüşü gerçekleştirdi.

Kerbela şehitlerini anma programı, Hz. Mehabetli Çarşı Camisi uğrunda toplanan binlerce kişinin katılımıyla Kur’an-ı Cömert okunmasıyla başladı. Ellerinde Türk bayrağı, Atatürk ve Hazreti Mehabetli’nin posterlerini taşıyan katılımcılar, henüz bilahare Faikbey Caddesi’nden Kars Şehitliği’ne büyüklüğünde ağıtlar eşliğinde yürüdü. Okunan ağıtları dinleyenlerden bazıları ise gözyaşlarına bilgili olamadı.

Anma programına katılanlar, Garnizon Şehitliği ziyaretinin arkası sıra Kullanılmamış Mahalle Mezarlığı’na yürüdü. Yıpranmamış Mahalle Mezarlığı önünde de demet gruplarının zincirlerle dövünmeleri, ahşa çarpma ve ağıtlar eşliğinde Hazreti Hüseyin’i el etmesi sonrasında karı mezarları mülakat edildi.

Anmaya katılanlar için de hareket yerlerinden gato, düğürcük, poğaça, su ve öz ikramında bulunuldu. Bir Nice hisse senedi yerinin kaldırımda açtığı ikramları tadanlar hayırlarının kabul olması için dua etti.Share: