Anadan Görme Kafkas giysileri oyuncak bebeklerle gelecek nesillere aktarılıyor

Kars’ta anadan görme Kafkas giysileri, oyuncak bebekler vasıtasıyla gelecek nesillere aktarılıyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Hanay Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü öncülüğünde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, El Yetişek Merkezi Müdürlüğü ve Kafkas Üniversitesi Iyicene Sanatlar Fakültesi gelişim birliğiyle kentte “geleneksel giysili çağa kursu” açıldı.

Kursla, geleneksel sezmek çeşitliliğinin günyüzüne çıkarılması, sergilenmesi, ulusal ve arsıulusal alanda tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.

Halk Eğitim Bilimi Merkezi’ndeki kursa katılan 30 kadının ürettiği bebekler, kente mevrut ihtişam büyüklerine arz ediliyor.

Kafkas Üniversitesi Iyice Sanatlar Fakültesi Nesiç ve Moda Tasarımı Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Emine Erdoğan, AA muhabirine, Kars’ın dernekevi giysisi üstüne doktora yaptığını söyledi.

“Kısaca 8 yıl tafsilatlı aynı araştırı yaptım”

Kentin dernekevi giyesileri üzerinde detaylı ayrımsız süre araştırı yaptığını, müzelerden bilgiler topladığını ifade fail Erdoğan, şöyle konuştu:

“Kars’ın yerel kıyafetlerini neşelendirmek, hem da ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak amacıyla yola çıktık. Kısaca 8 yıl teferruatlı bir araştırı yaptım. Çalışmalarda benzeşim analizi haddinden fazla makro, öncelikle anadan görme Kafkas giyesileri ahali oyunlarında çokça fazla kullanılıyor. Birçok Kafkas ülkesinde üstelik benzerlik gösteriyor. Yaptığım tetkikat neticesinde kalıplar çıkarttık, modelleri alarak giyecek ayarladık. Erkeklerde anadan görme adına kuzu yününden yapılan kalpak, dış giysisi çuha, kılıç, köstekli saat kabil aksesuarlar da kullanıyoruz. Kadınlarda birlikte kızıl veya sim işlemeler yapıyoruz.”

Erdoğan, tarh etmek üretirken öncelikle kalıpları ayarladıklarını belirterek, “Kesimini yapıyoruz, henüz sonradan birleştirmesini gerçekleştiriyoruz ve bebeğe giydiriyoruz. Kıyafetlerin süs ve nakışlarını yapıyoruz, iç entarisini giydirip dışa geçiyoruz. Tıpkısı bebeğin yapımı 2 günde tamamlanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Kursiyerlerden Gülten Taşçı de ağırşak yardımıyla kişi işlerini kurabileceklerini anlatarak, “Kursa gelmemdeki hedef, hem özlük kültürümü karakterize etmek hem birlikte eskilerin giydiği kıyafetleri, yörenin kıyafetlerini temyiz etmek. Bebek figürleri görüyorduk amma burada hakeza tıpkısı kurs yoktu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile hocamızın yardımıyla kursa katıldık çok memnunuz. Bu kurs sebebiyle aile bütçesinde katkıda bulunuyoruz. Ağırşak tamamlandığında başkalarına da belletmek istiyorum, çalışmalarımı sürdüreceğim.” ifadelerini kullandı.Share: