Kamu görevlileri aşama ziyaretleriyle sorunları çözüme kavuşturuyor

Şırnak Valiliğinin hayata geçirdiği proje kapsamında amme görevlilerince yapılan merhale ziyaretleriyle vatandaşların sorunları tespit edilip çözüme kavuşturuluyor.

Valilikçe kırsalda dinamik vatandaşların sorunlarının giderilmesi için 6 ay evvel “Aile Buluşmaları Projesi” uygulanmaya başladı.

Proje kapsamında, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Toplumsal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı, Müftülük, İŞKUR, İl Keyif Müdürlüğü, Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünün birlikte vadi aldığı 10 kurumun personelinin bulunduğu komisyonlar oluşturuldu.

Komisyon üyeleri, 6 ayda kırsaldaki 12 bin 606 haneyi mülakat ederek, aile bireylerinin taleplerini dinledi. Talepler komite üyelerince anlatım haline getirilerek, Valiliğe sunuldu.

Bu kapsamda 9 bin 202 ailenin ilettiği, fiziki koşulları yarar sıfır evlerin onarımı, ihtiyacı olanlara nakdi ve gıda desteği, rahatsızlığı bulunanların afiyet birimlerine yönlendirilmesi, aksiyon arayanların İŞKUR’a kaydının yapılması, sokakların aydınlatılması üzere talepler ilişik kurumların çalışmalarıyla karşılandı.

Komisyonda kayran düzlük Şırnak Toplumsal Teavün ve El Birliği Vakfı Müdürü Hasan Güngen, AA muhabirine, kurumlar kendisine köy, ekenek ve kırsal mahallelerde kıvrak, yetkililere ulaşmakta zorluk calip vatandaşlarla görüştüklerini, dava ve talepleri dinlediklerini söyledi.

10 nefis takım halinde sülale eş dolaştıklarını anlatan Güngen, “Sorun ve talepleri forma işledikten bilahare Valiliğe tabir ediyoruz. Vatandaşın sorunu yahut talebi hangi çalım nezdinde çözülecekse ona bilgelik verilip, hızla çözülüyor. Vatandaşlar marifetiyle olumlu mesajlar alıyoruz.” dedi.

“Ziyaretlerden yurttaş çokça mutlu”

Kumçatı beldesi Nasırhan Mahallesi’nin muhtarı Adak Bertan de encümen üyeleri ile sekmen ziyaretlerine katıldığını belirterek, vatandaşların bu ziyaretlerle sorunlarının çözülmesinin koca olduğunu söyledi.

Bertan, “Hakeza tıpkı projenin varlığını büyüklük yurttaş dayanışması açısından zer buluyorum. Ziyaretlerden vatandaş çok memnun. İlk yol böyle kapsamlı ve son odaklı benzeri aplikasyon gördüler. Emeği güzeşte herkesten Tanrı razı olsun. Mahallem adına Valiliğimize teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“İlk sefer böyle tıpkı uygulama gördüm”

Kamu görevlilerince sorunları öğrenilmek amacıyla evlerinde ziyaret edilen vatandaşlardan Selman Güler (32) alt kurul üyelerine ilettiği sorunların gücük sürede çözüme kavuşacağına inandığını belirtti.

Güler, “İlk kat böyle aynı uygulama gördüm. Valiliğimize ve buraya mevrut arkadaşlara teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Selim Sanrı (63), oğlu ile atıl olduğunu, durumu alt kurul üyelerine ilettiğini belirtti.

Şirin Kamer ise ev ziyaretleri ile sorunların bizzat dinlenmesinin koskocaman olduğunu anlatarak, Valiliğe bu proje zımnında teşekkür etti.

Memnun kaldıklarını, biraz bile şaşırdıklarını dile getiren Ay, “Açıkçası ilk kez hakeza ayrımsız durumla karşılaştık. Dava ve taleplerimizi ilettik. İnşallah gereği yapılır, temennimiz bu yönde.” dedi.

Hasan Felek birlikte ekiplere mahallede yaşanan su sorununun çözülmesi yönünde talebini ilettiğini belirterek, bu sorunun en kısa sürede çözülmesini beklediğini kaydetti.

Share: