Martir bebek ve çocukların ismi verilen kütüphanenin açılışı yapıldı

Martir bebek ve çocukların ismi sunulan kütüphanenin açılışı yapıldı

ŞIRNAK – Şırnak Yeşeren Gençlik Derneği aracılığıyla PKK’lı teröristlerin muhtelif tarihlerde düzenlediği saldırılarda martir edilen 10 süt kuzusu ve bala üzere oluşturulan ‘Martir Bebek ve Yavru Oyuncak Kütüphanesi’ açılışı yapıldı.

Cemiyet yoluyla hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan ‘Şehit Çağa ve Çocuk Kütüphaneleri Projesi’ çerçevesinde, Şırnaklı anneler marifetiyle yapılan belik, çaput süt kuzusu ve oyuncakların içinde meydan aldığı kütüphanenin ikincisi Yıpranmamış Mahalle Anaokulunda açıldı. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün desteğiyle hayata geçirilen proje bünyesinde Şırnak’ta yıldırı saldırılarında yaşamını yitirdiği tespit edilen 120 çağa ve çocuğun isminin verileceği kütüphanelerin oluşturulması amacıyla 7 anaokulu belirlendi. Kent merkezi, Cizre, Uludere, Beytüşşebap, İdil ve Güçlükonak ilçelerinde belirlenen birer sınıfa, mürebbi kitaplar, zeka oyunları, oyun parkları ve halk yapımı oyuncakların kayran alacağı kütüphane kurulacağı belirtildi.

Kütüphane açılışında mütekellim Vali Osman Bilim Adamı, “Bu kütüphanede isimleri sunulan çocukların hele isimleri da olmayan bazıların ise biraz maaş olan çocuklarımızı maatteessüf orospu çocuğu yıldırı örgütü tarafından martir edilmesi sonucunda onların adının yaşatılması haddinden fazla önemlidir. Şehit olarak kıytırık görünebilirler, ama muhteva namına ve topluma verdiği kanaat yerine çokça büyük şeylerdir. Dolayısıyla şehit bebek ve yavru oyuncak kütüphanesi deyip geçmeyelim. Bunlar burada hem eğitim bilimi alan çocuklarımızın hem de bizlerin, hem Şırnaklı vatandaşların, Şırnak’ın neler yaşadığını, yenilikleri, değişimiyle adından kortej ettiriyor. Şırnak bundan sonra yer yağı şehridir, kömür, istihsal, turizm, spor şehridir. Martir çağa ve yavru oyuncak kütüphanesinin hayırlara çevirgeç olmasını diliyorum. Başka illere ve ülkemize de benzer olmasını talep ediyorum” dedi.

Şırnak Yeşeren Toyluk Cemiyet Başkanı Hatice Atan da, ilklere imza atıp unutulmuşları devir yüzüne çıkarmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

Konuşmaların ardından yapılan dualardan bilahare kurdele kesimi yapıldı. Şırnak Valisi Osman Âlim ve beraberindeki kurum müdürleri ile gelişigüzel oluşturulan katalog gezildi.

Share: