Yeşil katmerli biberde ‘Yenişehir’ tescili

Yeşil müfrit biberde ‘Yenişehir’ tescili

BURSA – Osmanlı’nın geçmiş hükûmet merkezi Yenişehir’in ünlü yeşil aşırı biberi coğrafi bel belgesiyle tescillendi. Yenişehir Şehremaneti Başbuğ Davut Vazıh, “Bu vesika Osman Gazi’nin şehri Yenişehir’in artağan topraklarında asırlardır üretim yapan Türk çiftçisinin karşı terinin karşılığı” dedi.

Gözyaşı göveri ve meyvede Güney Marmara’nın yer büyük istihsal merkezi ve tarihi açıdan Osmanlı saray mutfağının doğduğu iklim olarak kabul edilen Yenişehir’in dünyaca ünlü yeşil ölçüsüz biberi, Türk Nişancı ve Ayraç Kurumunca coğrafi belen belgesiyle tescillendi. Böylelikle Osmanlı devletinin banisi Osman Gazi’nin kurduğu evvel başkent Yenişehir’da asırlardır üretilen yöreye arpalık “yeşil sivri biber”, ilçenin tarımdaki geçmiş tescilli markası oldu. Konuyla ilgili açıklama fail Şehremini Davut Aydınlık, yaklaşık iki yıl önceki Bursa İli Hayvancılığı Ihya Birliği ile başlatılan çalışmalar sonucunda alınan tescil doküman gururunun asırlardır ata topraklarında karşı teriyle istihsal yapan Türk çiftçisine ait olduğunu söyledi.

Çiftçimiz kazanacak

Belge sürecindeki desteklerinden ötürü bir zamanda HAGEL’in da başkanlığını yürüteç Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Aktaş’a teşekkür fail Davut Okumuş, ilkelerini MHP Genel Başkanı Dr. Çap Bahçeli’nin belirlediği ‘Üretken Belediyecilik’ anlayışının bir gereği olarak ekincilik sektörünü desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi. Ilkin kooperatifleşme doğmak amacıyla gelişigüzel başlıkta Yenişehirli çiftçinin yanı sıra olduklarını, olmaya birlikte devam edeceklerini bildiren Komutan Işıklı, alınan coğrafi bel belgesinin üreticiyi pazarda henüz diri kılacağını dile getirdi. Işıklı, “Yalnız Türkiye’üstelik değil dünyaca bildik yeşil ötede biberimiz Yenişehir genelinde 20 bin dekar arazide yetiştiriliyor. Almanak 100 bin tonluk bir rekoltemiz bahis konusu. Ayraç değeri küsurat biberimiz 2023 sezonundan itibaren coğrafi belen tescil belgeli kendisine hem bağırsak hem bile yurtdışı pazarlara sunulacak. Çiftçimiz kazanacak, ülkemiz kazanacak. Bursamızın gastronomi hedefleri açısından üstelik nadir olan çalışmalarımızda HAGEL kabilinden bizlere desteklerini esirgemeyen Yenişehir Ekincilik Odası yönetimine, Bursa ve Yenişehir Ekincilik Müdürlüklerine da teşekkür ediyorum” dedi.

Zengin vitamin deposu

Yenişehir Yeşil Lüks Biberi’yle ilgilendiren tescil sürecinde şeş ayrımlı kategoride laboratuvar çalışması yapıldı. Bu çalışmalarda; merkez özellikleri, hasep ölçümleri, kitap çapı ve cilt kalınlığı, kimyasal analizleri, raf ömrü ile kumanya değerleri belirlendi. Yenişehir’e katışıksız biberin yetiştiriciliğinde arazi yapısının, iklimin, yetiştirme tekniğinin, sulama ve gübreleme yöntemi ile hasat şeklinin farklılıkları belirlendi. Yapılan analizlere göre kalorisi düşük, ongun ayrımsız besin kaynağı kendisine öne sâdır Yenişehir Yeşil Lüks Biberi’nin, A ve C vitaminleri, potasyum, folik asit ve tel kaynağı açısından zengin tıpkı nev olduğu tespit edildi. Antioksidan özelliklerinden sorumlu olan A, B, B6, B9 ve C vitamini zengini Yenişehir yeşil ötede biberinin ağır ezgi tüketimi, amansız hastalık gibi bağışlık sistemini güçlendirmekte vücuda havari oluyor. Yağ acı özelliğe üstelik topluluk Yenişehir Yeşil Müfrit Biberi, sair biber türlerinde olduğu kadar mızrap ve cilt sağlığı açısından da yarar sağlıyor.

Share: