Irak, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıyı kınadı

Irak Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Filistin’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıları kınadı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in evvel Filistin’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği 15 kişinin ölümüne ve 125’ten çok sivilin yaralanmasına misil açan saldırıları kınadı. Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Sahhaf vasıtasıyla yapılan kayıtlı açıklamada, “Gazze Şeridi’nde farklı yerleri gaye alan ve aralarında tıpkısı çocuğun birlikte bulunduğu onlarca Filistin vatandaşının ölümü ve yaralanmasına öğün açan Siyonist saldırıyı süratli kınıyoruz” denildi. Sahhaf açıklamasında “Siyonist rejimin uyguladığı hız gerilimin tırmanmasına nöbet açarak çözüm yolunu kapatacak” ifadelerini kullanıldı.

Ölü sayısı artıyor

Filistin Esenlik Bakanlığından yapılan kayıtlı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 5 yaşında tıpkı çocuk, 23 yaşında bire bir karı da dahil tutmak amacıyla 15’e yükseldiği bildirilirken, 125 sivilin ise yaralandığı kaydedildi.

Öte yandan, İsrail ordusu, Filistin İslami Cihat Örgütü’nün cüretkâr tehditleri dolayısıyla cemaziyelevvel kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik çevik başlattığını duyurmuştu. İlk saldırılarda, 2019 yılında göreve gelen dip düzey başbuğ Tayseer Jabari’nin öldürüldüğü aktarılmıştı. – ERBİL

Share: